Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sa inteleg ca nu ai raspuns la ce am scris eu mai jos cu bold?

Sa inteleg ca tu nu vezi nicio analogie intre credinta intr-o icoana facatoare de minuni, si credinta mea ca bratara imi aduce noroc?

Si din punct de vedere evolutionist, cam care crezi tu ca e avantajul ca omul sa aiba o gandire magica si superstitioasa?

Pareidolia da, capacitatea creierului de a recunoaste o figura umana, este de ajutor in evolutie, il pune in garda cand vede ca il pandeste cineva din tufis, poate fi un dusman.

2. Dar care e avantajul ca interpreteaza o forma drept un chip uman pe un nor si il atribuie divinitatii si ii da o conotatie magica?

 

 

Adal, era vorba despre credinta. Ok? Degeaba te burici acum, asa cum unii cred ca o icoana sau impartasitul face minuni, asa cred si eu ca am o bratara norocoasa, chiar nu esti in stare sa vezi analogia?

1 Tu ai intrebat de unde reiese ca acest mod de a gandi al creierului este gresit, si eu am intrebat cum demonstrezi ca este corect.

Adal, inca nu mi-ai raspuns la cele doua intrebari.

Tu esti cel care da raspunsuri fara nicio legatura cu ce se vorbeste sau se intreaba.

Nu stiu ce sunt? Puteai sa-ti dai seama, da' nah, este mai misto sa zici chestii de genul asta.

 

Tu imi zici de coccis, cand eu am deschis discutia in legatura cu creierul. Mda, vad ca pentru tine este acelasi lucru cu coccisul si cu ideile religioase.

Ai luat-o pe urma lui Enki? Ea face quote si sub ala isi scrie obsesiile care nu au nicio legatura cu ce citeaza,

Intrebarile mele sunt in legatura cu creierul, si gandirea religioasa in contextul evolutiei naturale pe care tu ai adus-o in discutie

Deci, raspunsurile? :roll:

Editat de Enki
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce sunt? Puteai sa-ti dai seama, da' nah, este mai misto sa zici chestii de genul asta.

 

Tu imi zici de coccis, cand eu am deschis discutia in legatura cu creierul. Mda, vad ca pentru tine este acelasi lucru cu coccisul si cu ideile religioase.

Ai luat-o pe urma lui Enki? Ea face quote si sub ala isi scrie obsesiile care nu au nicio legatura cu ce citeaza,

Nu, intrebarea ta nu era specific in legatura cu creierul, era legat de postarea mea anterioara in legatura cu reminiscentele ramase de la stramosi ( am folosit expresia serii anterioare ca sa nu se zburleasca religiosii daca ziceam primate).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, si ateii mai au tendinte, cu siguranta. La mine de exemplu sunt mici superstitii, sau mintea care asociaza anumite obiecte cu ceva rau sau ceva bun, sau cu o incarcatura negativa, sau pozitiva.

 

Degeaba te burici acum, asa cum unii cred ca o icoana sau impartasitul face minuni, asa cred si eu ca am o bratara norocoasa, chiar nu esti in stare sa vezi analogia?

Tu ai intrebat de unde reiese ca acest mod de a gandi al creierului este gresit, si eu am intrebat cum demonstrezi ca este corect.

 

Oh, ai superstiții! Tu le zici, „mici”, dar poate-s mari!  :lol:

Gata, m-ai dezamăgit!  :lol:

Cum se explică, din punctul de vedere al psihologiei şi neuroştiinţelor, credinţa în miracole, nevoile mentale de fenomene religioase,

 

resorturile ataşamentului şi devotamentului faţă de sfinţi?

 

 

 

Din punct de vedere al neuroștiințelor, nu se poate explica de nicio culoare. Neuroștiițele nu pot explica conștiința. 

Din puctul de vedere al psihologiei, se poate explica relativ simplu.

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 În fine, copiii de 3-4 ani nu au legat în nici un fel tabloul şi veioza de vreun posibil personaj invizibil, ci au tras concluzia că e vorba de cuiul tabloului, probabil slăbit, iar becul veiozei stricat. 

 

Pe bune?! 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu ți-am arătat unul din linkurile despre experiment. Experimentul a fost publicat de Developmental Psychology, nu pe cocoon.ro... Cam despre asta e vorba cu crezutul si necrezutul a ce citești pe internet.

Chestia   cu    cuiul tabloului   slabit   depaseste cunostintele   unui   copil   de   3-4   ani.

poate a unui copil de pe vremea noastră. Cei de azi nu mai seamana. Editat de Enki
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Acum, depinde de cei care interpretează experimentele. Sunt experimente și experimente, concluzii și concluzii.

De asta ce zici?

 

„Intuitive childhood beliefs in dualism may lay the foundation for implicit soul and afterlife
beliefs, which may diverge from explicit beliefs formed later in adulthood.”

Sau de ăsta:

https://www.sciencedaily.com/releases/2011/07/110714103828.htm

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×