Sari la conținut
Forum Roportal
Ravl

monoteism sau politeism?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

:blink:

Pai atunci hai sa Il sfintim nuami in Sabbat si restul zilelor ce mai conteaza,nu e Sabbat...nu????? :ok:

Cam care ar fi ideea?Sa te duci in audienta la Regina angliei in ziua cand te cheama ea, si dup-aia haladuesti strazile si zici...oh,pai,stie Regina ce fac eu sau ce gandesc eu despre ea?!

Cine tine o zi pentru Dnul o tine si cine nu tine o zi tot pentru Dnul o face !!

Off topic:

Porunca spune ca ceea ce faci in sase zile, adica lucrul tau, munca ta prin care iti obtii toate cele necesare vietii, sa le lasi deoparte in ziua a saptea, Shabbath daca vrei. Cred ca e clar ca porunca nu te indeamna sa faci in cele sase zile pacate, nu-i asa? Ci spune simplu:"sa-ti faci lucrul tau...". Ferindu-te de pacat in tot ceea ce faci... :o:

 

Cine tine o zi pentru Dnul o tine si cine nu tine o zi tot pentru Dnul o face !!

Desigur, dar fara a desfiinta porunca lui Dumnezeu, nu? 8) Poti sa tii cate zile vrei, dar a saptea stii tu restul...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Off topic:

Porunca spune ca ceea ce faci in sase zile, adica lucrul tau, munca ta prin care iti obtii toate cele necesare vietii, sa le lasi deoparte in ziua a saptea, Shabbath daca vrei. Cred ca e clar ca porunca nu te indeamna sa faci in cele sase zile pacate, nu-i asa? Ci spune simplu:"sa-ti faci lucrul tau...". Ferindu-te de pacat in tot ceea ce faci... :blink:

Desigur, dar fara a desfiinta porunca lui Dumnezeu, nu? :ok: Poti sa tii cate zile vrei, dar a saptea stii tu restul...

 

da... insa, cati o respecta?

de ex.in israel, ultra ortodocsii termina orice activitate sambata seara la lasarea intunericului, cand se considera a incepe sabatul.

...ha, ha imagineaza-ti insa ca ma duc la seful meu si-i spun ca duminica nu pot lucra, caci e ziua de sabat!...cam cum crezi ca m-ar privi?

...si apoi tu ce crezi...s-ar supara Dumnezeu daca as muncii in ziua a 7-a , sau I-ar place sa ma vada trandavind in mizerie?

Editat de raulmaniac

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da... insa, cati o respecta?

de ex.in israel, ultra ortodocsii termina orice activitate sambata seara la lasarea intunericului, cand se considera a incepe sabatul.

Si cu toate astea, statul Israel supravietuieste economic. Poate fi considerat si ca un test al credintei noastre astazi: mor sau nu mor de foame daca fac asa?

 

...ha, ha imagineaza-ti insa ca ma duc la seful meu si-i spun ca duminica nu pot lucra, caci e ziua de sabat!...cam cum crezi ca m-ar privi?

In mod normal, ar trebui sa-ti respecte alegerea. Cred ca si legea statelor civilizate prevede asa ceva prin Constitutie...

Pe de alta parte, cine este mai valoros in viata ta: sefu' sau Dumnezeu? :blink:

 

...si apoi tu ce crezi...s-ar supara Dumnezeu daca as muncii in ziua a 7-a , sau I-ar place sa ma vada trandavind in mizerie?

Pai, daca te tii de porunca Sa, nu vei cadea nici intr-o extrema nici in cealalta! :ok:

Editat de hans

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Conform dex-ului politeismul este religia care admite existenţa mai multor zeităţi, din fr. polyth'eisme

totusi, si in culturile politeiste exista o ierarhie a zeilor - atat egiptenii cat si mesopotamienii aveau trinitati care controlau totul, sau un zeu predominant.

zeul predominant este egal in puteri cu ceilalti zei, care pot actiona si fara cunostinta acestuia...

 

Monotismul tot conform dex-uli este un sistem religios care recunoaste o singură divinitate,din fr. monoth'eisme

Iata , insa si aici existenta nu numai a trinitatii, dar si a altor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
YHWH le-a cerut evreilor sa respecte Sabatul (ziua de odihna in cinstea lui Dumnezeu) abia in timpul lui Moise

 

Bravo, de unde ai scos ideia?De unde evrei?Poate poporul Israel.

Dumnezeu cand a creat aceasta planeta a pus deoparte Ziua a Saptea ca zi de inchinare intre om si Creator, o zi sfintita si binecuvantata, care este valabila pana si astazi.

Daca Sabatul ar fi fost respectat de toata lumea astazi nu am mai fi fost in intunericul acesta spiritual.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bravo, de unde ai scos ideia?
Exod 30.14

 

De unde evrei?Poate poporul Israel.
triburile lui Israel au fost numite "din afara", adica evrei, de catre egipteni, canaaniti, filisteni

 

 

Dumnezeu cand a creat aceasta planeta a pus deoparte Ziua a Saptea ca zi de inchinare intre om si Creator, o zi sfintita si binecuvantata, care este valabila pana si astazi.
textul biblic despre Creatie apartine perioadei babiloniene din istoria poporului evreu - Sabatul il tineau, cel putin teoretic, din vremea lui Moise

 

Daca Sabatul ar fi fost respectat de toata lumea astazi nu am mai fi fost in intunericul acesta spiritual.
nu e suficient sa tii odihna pentru a fi bun credincios

toate celelalte precepte sunt necesare - si sunt prezente in mai toate religiile

daca oamenii ar fi tinut aceste precepte, lumea ar fi fost mai buna - sau macar sa se tina legile civle pe care si le stabilesc (de cele mai multe ori, o lege apare doar pentru a fi incalcata, contand mai mult exceptiile si posibilitatile de eludare a legii respective, astfel incat totul sa para legal...)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si cu toate astea, statul Israel supravietuieste economic. Poate fi considerat si ca un test al credintei noastre astazi: mor sau nu mor de foame daca fac asa?

In mod normal, ar trebui sa-ti respecte alegerea. Cred ca si legea statelor civilizate prevede asa ceva prin Constitutie...

Pe de alta parte, cine este mai valoros in viata ta: sefu' sau Dumnezeu? ;)

Pai, daca te tii de porunca Sa, nu vei cadea nici intr-o extrema nici in cealalta! ;)

:flowers:

...sigur , insa cu ajutorul lui big brother, u.s.a

 

pai , lucrez intr-o institutie sa spunem in care week-endul , nu este deosebit de restul zilelor.

 

...hmm,pai in plan spiritual raspunsul este evident, insa cum sa fac abstractie de sef intr-o lume reala?

care ar fi sursa existentei mele pamantene si spirituale totodata, fara un job ?

Editat de raulmaniac

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai , lucrez intr-o institutie sa spunem in care week-endul , nu este deosebit de restul zilelor.

Aici sfaturile mele sunt de prisos...cele care te ajuta sunt credinta in Dumnezeu respectiv constiinta. ;)

 

...hmm,pai in plan spiritual raspunsul este evident, insa cum sa fac abstractie de sef intr-o lume reala?

care ar fi sursa existentei mele pamantene si spirituale totodata, fara un job ?

Intr-o lume reala cine este mai real: sefu' sau Dumnezeu? ;) Cum vezi tu treaba?

 

Experienta multor oameni a aratat ca desi uneori oamenii Sai au pierdut din cauza credintei neclintite in El multe privilegii materiale(sau chiar totul - Iov!) pana acolo incat au ajuns chiar si puscariasi(cazul lui Iosif!), totusi El nu i-a uitat. Si chiar daca au trecut prin clipe grele din cauza credintei lor in El, Dumnezeu i-a reabilitat. Insa pentru asta trebuie credinta...si e greu de gasit pe la oameni astazi asa ceva...Dar si cand Dumnezeu gaseste asa ceva la cate unul dintre noi... :flowers:

 

Totusi, ne-am cam dus cu pluta off topic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exod 31, 12-18

12. Şi a mai vorbit Domnul cu Moise şi a zis:

13. "Spune fiilor lui Israel aşa: Băgaţi de seamă să păziţi zilele Mele de odihnă, căci acestea sunt semn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este interesant cum insa se incearca astazi sa se impace credinta monoteista a VT care spune:"Sa nu ai alti Dumnezei afara de Mine...", cu invatatura politeista a Trinitatii care a creat trei Dumnezei. :flowers:

hans! Trei Dumnezei?! glumesti, nu?! Eu nu ma rog separat celor trei Dumnezei.... Si nu cred ca pot fi disociati.. De ce ai zis asta?!

 

sfintii din monoteism nu sunt dumnezei, ci intemediari, exemple... sunt oameni care au trait dupa vointa lui Dumnezeu o anumita perioada de timp incat pot fi dati de exemplu pentru crestinii care sunt in cautare, si care au nevoie de astfel de exemple - Biserica nu te obliga sa te inchini sfintilor daca te poti inchina direct lui Dumnezeu, dar nici nu te impiedica, daca ai aceasta nevoie

Sfintii din calendar sunt exemple, intermediari, nu. Biserica greseste cand lasa oamenilor optiunea de a se inchina altor oameni. Numai Dumnezeu merita inchinare! De cate ori sa mai vorbim despre asta?! Eu, daca o sa am o viata exemplara, o sa ma treaca in calendar si o sa mi se inchine alti oameni de dupa mine?!!

Luati exemplele lui Petru si Pavel care au zis clar ca nu lor trebuie sa li se inchine oamenii!! Ce e mai clar de atat?!! Cu ce sunt mai presus cei ce au venit dupa ei, ca sa ma inchin lor?! Eu urmez sfaturile lor, pentru ca au fost oameni inspirati de Dumnezeu, dar nu ma inchin lor!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×