Sari la conținut
Forum Roportal
Ravl

monoteism sau politeism?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

muream proasta... pai daca Sfantul Duh este cordonul ombilical al lui Dumnezeu cu oamenii, de ce a trebuit sa-l denumim si astfel sa-l separam ? Tatal, Fiul si Sfantul Duh...amin. vorba unuia... ;) "si Amin cine e?"

 

si uite asa ne rugam la toti trei care de fapt e unul. care sunt 3. in unul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul nu le separ, pentru ca sunt parte a Trinitatii.

 

Trinitatea insa nu e un concept izolat. Daca Dumnezeu e trinitar inseamna ca si lumea creata de el ar trebui sa vine in pachete de cate 3 coordonate.

 

Hai sa vedem:

 

1. spatiul in care traim are trei coordonate. Vorbim de un Univers tridimensional.

 

2. timpul are 3 coordonate: trecut prezent si viitor

 

Si ar mai fi. Ideea e ca matematic vorbind, impotriva Trinitatii se aduce urmatorul argument:

 

1+1+1 = 3, nu cu 1

 

insa formula corecta e 1 x 1 x 1. Egal 1, nu 3.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu unul nu le separ, pentru ca sunt parte a Trinitatii.

 

Trinitatea insa nu e un concept izolat. Daca Dumnezeu e trinitar inseamna ca si lumea creata de el ar trebui sa vine in pachete de cate 3 coordonate.

 

Hai sa vedem:

 

1. spatiul in care traim are trei coordonate. Vorbim de un Univers tridimensional.

 

2. timpul are 3 coordonate: trecut prezent si viitor

 

Si ar mai fi. Ideea e ca matematic vorbind, impotriva Trinitatii se aduce urmatorul argument:

 

1+1+1 = 3, nu cu 1

 

insa formula corecta e 1 x 1 x 1. Egal 1, nu 3.

;)

dragut, insa pentru ca m-ai tot raportat la biblie, sa tew intreb si eu: din ce carte este versetul? in ce carte se intalneste termenul trinitate? :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
din ce carte este versetul? in ce carte se intalneste termenul trinitate? :good:
canonul biblic incheindu-se repede, nu a avut timp termenul sa fie consemnat - daca am fi avut si noi doua mii de ani de lucru pe textele si traditiile crestinesti nescrise sau partial scrise, le-am fi avut pe toate in text

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
canonul biblic incheindu-se repede, nu a avut timp termenul sa fie consemnat - daca am fi avut si noi doua mii de ani de lucru pe textele si traditiile crestinesti nescrise sau partial scrise, le-am fi avut pe toate in text

pai si de ce biserica nu face o completare,( caci nu ar fi pentru prima oara), o noua carte scrisa sub inspiratia Divina, care sa cuprinda si elementele lipsa?

nu te supara !... :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai si de ce biserica nu face o completare,( caci nu ar fi pentru prima oara), o noua carte scrisa sub inspiratia Divina, care sa cuprinda si elementele lipsa?

nu te supara !... :good:

de ce sa o faca?

avem Catehismul pentru asta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de ce sa o faca?

avem Catehismul pentru asta!

:good:

cati crestini cunosc catehismul religios? sau definitia lui? ar trebui sa faci un chestionar!

nici eu inca ,nu sunt pe de-a intregul edificat asupra subiectului !

Editat de raulmaniac

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai si de ce biserica nu face o completare,( caci nu ar fi pentru prima oara), o noua carte scrisa sub inspiratia Divina, care sa cuprinda si elementele lipsa?

nu te supara !... :good:

 

Sigura ca o face. Exista scrierile patristice.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sigura ca o face. Exista scrierile patristice.

 

stiu, insa asta nu-mi satisface raspunsul la prima intrebare: de ce nu este Scriptura oficial completata, cu o o noua carte ? :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×