Sari la conținut
Forum Roportal
Ravl

monoteism sau politeism?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Conform dex-ului politeismul este religia care admite existenţa mai multor zeităţi, din fr. polyth'eisme

totusi, si in culturile politeiste exista o ierarhie a zeilor - atat egiptenii cat si mesopotamienii aveau trinitati care controlau totul, sau un zeu predominant.

 

Monotismul tot conform dex-uli este un sistem religios care recunoaste o singură divinitate,din fr. monoth'eisme

Iata , insa si aici existenta nu numai a trinitatii, dar si a altor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca privesti un calendar ortodox, vei vedea ca Dumnezeu nu are o zi al lui proprie, in care crestinii sa-I cinsteasca numele, iar Iisus este sarbatorit doar la paste si craciun, atunci cui ne rugam

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ziua lui Dumnezeu, Creatorul si Legiuitorul Universului, este ziua a saptea a saptamanii, ziua Sabatului, zi pe care toti crestinii adevarati o folosesc pentru a I se inchina Lui.

 

Daca Sabatul ar fi fost respectat, nu s-ar fi ajuns niciodata la triteism/politeism si false inchinari.

Din cate am inteles io,raulmaniac vorbea despre divinitatile din calendar nu despre ziua sfintita(care poate fi duminica sau sambata-sincer nu cred ca il deranjeaza prea mult in ce zi I te inchini,dupa El ar trebui sa fie zilnic!!nu doar o data pe saptamana)Era vorba ca lui Dumnezeu nu i se atribuie nici o zi deosebita,lui Isus i se atribuie craciunul si pastele,iar restul anului,e luat de mici si mari oamei care odata l-au slujit pe Dumnezeu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din cate am inteles io,raulmaniac vorbea despre divinitatile din calendar nu despre ziua sfintita(care poate fi duminica sau sambata-sincer nu cred ca il deranjeaza prea mult in ce zi I te inchini,dupa El ar trebui sa fie zilnic!!nu doar o data pe saptamana)Era vorba ca lui Dumnezeu nu i se atribuie nici o zi deosebita,lui Isus i se atribuie craciunul si pastele,iar restul anului,e luat de mici si mari oamei care odata l-au slujit pe Dumnezeu.

...thank's ,omule !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...thank's ,omule !

:yahoo: ...e tante ! :lol: cu placere!

Editat de annacondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din cate am inteles io,raulmaniac vorbea despre divinitatile din calendar nu despre ziua sfintita(care poate fi duminica sau sambata-sincer nu cred ca il deranjeaza prea mult in ce zi I te inchini,dupa El ar trebui sa fie zilnic!!nu doar o data pe saptamana)Era vorba ca lui Dumnezeu nu i se atribuie nici o zi deosebita,lui Isus i se atribuie craciunul si pastele,iar restul anului,e luat de mici si mari oamei care odata l-au slujit pe Dumnezeu.

Biblia vorbeste de o singura zi pe care Dumnezeu si-a rezervat-o pentru a I se aduce inchinare. Este singura zi sfanta si binecuvantata in tot Universul. Din pacate ea nu mai apare in calendarul bisericesc.

Toate celelalte zile proclamate de oameni ca sfinte, nu au insa nici o valoare in ochii lui Dumnezeu. Dimpotriva ele sunt o blasfemie, pentru ca Dumnezeu este singurul demn de inchinare.

 

"Temeţi-vă de Dumnezeu, şi daţi-I slavă, căci a venit ceasul judecăţii Lui; şi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca privesti un calendar ortodox, vei vedea ca Dumnezeu nu are o zi al lui proprie, in care crestinii sa-I cinsteasca numele, iar Iisus este sarbatorit doar la paste si craciun, atunci cui ne rugam

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"O singura clipa de m-as opri ,universul intreg ar pieri"Bhagavat gata.

Fiecare zi este ziua Domnului si cu fiecare respiratie noi ne inchinam lui luind din trupul lui viata noastra fara nici un pret sau rascumparare.Unul poate deveni mai multi in cazul in care schimbam reperele si punctul de vedere.Indiferent numele pe care Il atribuim Il recunoastem ca Stapanul Divin al Universului.De acolo pana la secte si curente care tin de cartile scrise de oameni este cale lunga si mi se pare o limitare cautarea in carti cand EL este cu noi peste tot in fiecare secunda din existenta noastra.Insa bineinteles fiecare decide ce e mai bine pentru el.Lesa tip pentru oameni(fie IISUS fie MOHAMMED) foloseste celor ce vor sa fie dominati.Stapanul Divin este pentru cei ce vor sa fie liberi sa se bucure de viata intreaga daruita tuturor cu bucurie si fara interes de catre CEL CE ESTE.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din cate am inteles io,raulmaniac vorbea despre divinitatile din calendar nu despre ziua sfintita(care poate fi duminica sau sambata-sincer nu cred ca il deranjeaza prea mult in ce zi I te inchini,dupa El ar trebui sa fie zilnic!!nu doar o data pe saptamana)Era vorba ca lui Dumnezeu nu i se atribuie nici o zi deosebita,lui Isus i se atribuie craciunul si pastele,iar restul anului,e luat de mici si mari oamei care odata l-au slujit pe Dumnezeu.

Of course, si nici nu-L deranjeaza prea mult daca umblam cu icoana facatoare de minuni sub brat, nu-i asa? :lol: Ca doar interpretam porunca a doua in spirit si nu dupa litera!

Chiar daca toate sele sapte zile ale saptamanii sunt ale lui Dumnezeu(si asa este!), una singura a fost sfintita. Adica pusa deoparte ca deosebita de celelalte. Porunca spune clar: pentru odihna! Adica tot ceea ce faci in cele sase zile ale saptamanii(si trebuie sa le faci!- asa spune porunca:"Sase zile sa-ti faci lucrul tau..."), trebuie sa-i pui capat in ziua a saptea in care nu vei mai face nici o lucrare in ea"nici tu, nici fiul tau, nici fiica ta...nici vita ta, nici strainul care este in casa ta...". Dar ce motivatie are toata treaba asta? "...caci in sase zile a facut Dumnezeu cerurile si pamantul...iar in ziua a saptea S-a odihnit...de aceea a binecuvantat DOMNUL ziua de odihna si a sfintit-o."

Acuma venim noi, oamenii si interpretam/schimbam/desfiintam ceea ce nu ne convine la poruncile lui Dumnezeu, lucru pe care Fiul Sau nu L-a facut. Noua oamenilor, ne e mai usor a nu recunoaste/a modifica/a desfiinta decat a face cum spune porunca, nu? Greu cu scrierea asta a Legii in inima, omule! Si primul pe lista sunt eu. :yahoo:

Ca doar daca te duci la regina Angliei in audienta, nu accepti ziua fixata de ea pentru audienta, ci-ti fixezi tu data audientei dupa cum vrei tu, cine-i regina?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Of course, si nici nu-L deranjeaza prea mult daca umblam cu icoana facatoare de minuni sub brat, nu-i asa? :o: Ca doar interpretam porunca a doua in spirit si nu dupa litera!

si ce treaba are asta cu topicul??

Chiar daca toate sele sapte zile ale saptamanii sunt ale lui Dumnezeu(si asa este!), una singura a fost sfintita. Adica pusa deoparte ca deosebita de celelalte. Porunca spune clar: pentru odihna! Adica tot ceea ce faci in cele sase zile ale saptamanii(si trebuie sa le faci!- asa spune porunca:"Sase zile sa-ti faci lucrul tau..."), trebuie sa-i pui capat in ziua a saptea in care nu vei mai face nici o lucrare in ea"nici tu, nici fiul tau, nici fiica ta...nici vita ta, nici strainul care este in casa ta...". Dar ce motivatie are toata treaba asta? "...caci in sase zile a facut Dumnezeu cerurile si pamantul...iar in ziua a saptea S-a odihnit...de aceea a binecuvantat DOMNUL ziua de odihna si a sfintit-o."

Acuma venim noi, oamenii si interpretam/schimbam/desfiintam ceea ce nu ne convine la poruncile lui Dumnezeu, lucru pe care Fiul Sau nu L-a facut. Noua oamenilor, ne e mai usor a nu recunoaste/a modifica/a desfiinta decat a face cum spune porunca, nu? Greu cu scrierea asta a Legii in inima, omule! Si primul pe lista sunt eu. 8)

Ca doar daca te duci la regina Angliei in audienta, nu accepti ziua fixata de ea pentru audienta, ci-ti fixezi tu data audientei dupa cum vrei tu, cine-i regina?

 

:blink:

Pai atunci hai sa Il sfintim nuami in Sabbat si restul zilelor ce mai conteaza,nu e Sabbat...nu????? :ok:

Cam care ar fi ideea?Sa te duci in audienta la Regina angliei in ziua cand te cheama ea, si dup-aia haladuesti strazile si zici...oh,pai,stie Regina ce fac eu sau ce gandesc eu despre ea?!

Cine tine o zi pentru Dnul o tine si cine nu tine o zi tot pentru Dnul o face !!

Editat de annacondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×