Sari la conținut
Forum Roportal
Ravl

monoteism sau politeism?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Biserica greseste cand lasa oamenilor optiunea de a se inchina altor oameni.
nu greseste!

gresesc cei care considera ca Biserica "lasa oamenilor optiunea de a se inchina altor oameni", pentru ca nu este deloc asa

Numai Dumnezeu merita inchinare!
asta invata si Biserica!

 

inchinarea este numai lui Dumnezeu, dupa exemplul altor oameni

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Biserica greseste cand lasa oamenilor optiunea de a se inchina altor oameni.
nu greseste!

gresesc cei care considera ca Biserica "lasa oamenilor optiunea de a se inchina altor oameni", pentru ca nu este deloc asa

Numai Dumnezeu merita inchinare!
asta invata si Biserica!

 

inchinarea este numai lui Dumnezeu, dupa exemplul altor oameni

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu greseste!

gresesc cei care considera ca Biserica "lasa oamenilor optiunea de a se inchina altor oameni", pentru ca nu este deloc asa

Am folosit exprimarea asta ca sa nu zic direct ca biserica ii invata pe oameni sa se inchine sfintilor. Am fost eleganta in exprimare.

Ba chiar asa este. De unde ar trage oamenii concluzia ca e bine, ba chiar indicat, sa se roage sfintilor din calendar?! La noi inca e mai estompat fenomenul, dar numai daca te uiti putin la telenovele si vezi cate "virhensita" sau cum s-o mai scrie... :yes: au hispanicii... Si cati sfinti si sfintisori... Daca biserica nici macar nu le sugereaza lucrul asta, de unde s-a impamantenit traditia asta la TOATE popoarele crestine?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Rvrso, De ce D-zeu nu-i spune lui Adam sa tina ziua a 7 a?

[Ei (Adam+Eva) nu munceau, nu trudeau, nu aveau de la ce se odihni ]

:nep:

Da-mi voie si mie, Haruka. Am sa-ti raspund cu o intrebare, daca-mi permiti. Cum S-a odihnit Dumnezeu la creatiune, pentru ca asa spune Biblia:"...si Dumnezeu S-a odihnit de toata lucrarea Sa..."? Pentru ca in mod sigur, nici Dumnezeu nu S-a obosit tare cand a creat tot ce a creat.

 

Eu unul spun ca si Adam se odihnea in acelasi mod in care S-a odihnit Dumnezeu la creatie. :doh: Si asa se odihnesc si crestinii astazi.

 

hans! Trei Dumnezei?! glumesti, nu?! Eu nu ma rog separat celor trei Dumnezei.... Si nu cred ca pot fi disociati.. De ce ai zis asta?!

De ce am zis asta? Pai ce spune doctrina Trinitatii, Amarena? Nu cumva spune cam asa: sunt trei Dumnezei: Tatal este Dumnezeu, Fiul este Dumnezeu si Duhul este Dumnezeu, dar nu sunt trei Dumnezei ci un singur Dumnezeu... asta numeam eu incercarea comica de a impaca monoteismul VT cu politeismul doctrinei Trinitatii. Adica accepta fortati de doctrina ca sunt trei Dumnezei, dar constransi de porunca decalogului din V.T. care spune ca exista un singur Dumnezeu Atotputernic, YHWH, incearca sa-I adune pe Acestia trei intr-unul singur.

Si sincer, nu glumeam. Cam asa vad eu... :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce am zis asta? Pai ce spune doctrina Trinitatii, Amarena? Nu cumva spune cam asa: sunt trei Dumnezei: Tatal este Dumnezeu, Fiul este Dumnezeu si Duhul este Dumnezeu, dar nu sunt trei Dumnezei ci un singur Dumnezeu... asta numeam eu incercarea comica de a impaca monoteismul VT cu politeismul doctrinei Trinitatii. Adica accepta fortati de doctrina ca sunt trei Dumnezei, dar constransi de porunca decalogului din V.T. care spune ca exista un singur Dumnezeu Atotputernic, YHWH, incearca sa-I adune pe Acestia trei intr-unul singur.

Si sincer, nu glumeam. Cam asa vad eu... :flowers:

Daca tot ii atribuim lui Dumnezeu, sau, ma rog, Isi atribuie singur insusiri ca atotputernic, etc etc, de ce nu poti sa accepti ca poate fi si .. tridimensional, ca sa zic asa.. Are trei dimensiuni. Nu-i poti separa.."Eu si Tatal una suntem", aminteste-ti.. Si nu cred ca se refera la faptul ca gandesc la fel sau mai stiu eu ce.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca tot ii atribuim lui Dumnezeu, sau, ma rog, Isi atribuie singur insusiri ca atotputernic, etc etc, de ce nu poti sa accepti ca poate fi si .. tridimensional, ca sa zic asa.. Are trei dimensiuni. Nu-i poti separa.."Eu si Tatal una suntem", aminteste-ti.. Si nu cred ca se refera la faptul ca gandesc la fel sau mai stiu eu ce.

"Eu si Tatal UNA suntem...", si NU UNUL(Dumnezeu) suntem. Mai clara este explicatia lui Isus in continuare, la acuzatia unor oameni care spuneau ca El S-a facut pe Sine Insusi Dumnezeu.(Ioan.10.33-36).

Ca sa observam ca Isus vorbea despre o unitate nu in fiinta ci in lucrare, El spune:"... pentru ca ei(apostolii) sa fie UNA asa cum noi Tata suntem UNA...".(Ioan.17.22). Cred ca e clara exprimarea Fiului lui Dumnezeu.

Cu care dintre concluzii s-a incheiat toata discutia Sa cu iudeii care-L acuzau ca El S-ar fi facut pe Sine Insusi Dumnezeu (Ioan 10.30-36): Isus este Dumnezeu sau Isus este Fiul lui Dumnezeu? Daca Isus ar fi fost intr-adevar Dumnezeu si nu Fiul lui Dumnezeu, El ar fi recunoscut fara rezerve acest lucru chiar acolo in fata iudeilor. Dar de ce n-a recunoscut oare? De frica? Eu cred ca Fiul lui Dumnezeu nu judeca dupa auzite sau influentat de sentimentul fricii, ci dupa dreptate, iar dreptatea era aratata in fata oamenilor cu orice pret, chiar daca pe oameni ii deranja acest lucru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Eu si Tatal UNA suntem...", si NU UNUL(Dumnezeu) suntem. Mai clara este explicatia lui Isus in continuare, la acuzatia unor oameni care spuneau ca El S-a facut pe Sine Insusi Dumnezeu.(Ioan.10.33-36).

Ca sa observam ca Isus vorbea despre o unitate nu in fiinta ci in lucrare, El spune:"... pentru ca ei(apostolii) sa fie UNA asa cum noi Tata suntem UNA...".(Ioan.17.22). Cred ca e clara exprimarea Fiului lui Dumnezeu.

Cu care dintre concluzii s-a incheiat toata discutia Sa cu iudeii care-L acuzau ca El S-ar fi facut pe Sine Insusi Dumnezeu (Ioan 10.30-36): Isus este Dumnezeu sau Isus este Fiul lui Dumnezeu? Daca Isus ar fi fost intr-adevar Dumnezeu si nu Fiul lui Dumnezeu, El ar fi recunoscut fara rezerve acest lucru chiar acolo in fata iudeilor. Dar de ce n-a recunoscut oare? De frica? Eu cred ca Fiul lui Dumnezeu nu judeca dupa auzite sau influentat de sentimentul fricii, ci dupa dreptate, iar dreptatea era aratata in fata oamenilor cu orice pret, chiar daca pe oameni ii deranja acest lucru.

 

in biblie nu vom regasii in nici un pasaj cuvantul trinitate, el fiind o inventie ulterioara a umanitatii, astfel

primul teolog care a folosit termenul "trinitate" a fost Teofilius, episcop al Bisericii din Antiohia Siriei, in lucrarea sa numita "infirmari aduse lui Autolicus" scrisa pe la anu 170 d.H. Tertulian a preluat termenul si l-a consacrat.

in primele carti ale bibliei se afirma clar :

exista un singur Dumnezeu: Isaia 43:10; 44:6; Deut.4:35; 6:4; 1Tim.2:5, etc.

Tatal este Dumnezeu: Filip.2:11-12; Ioan 17:3; 1Cor.8:4-6; 1Petru 1:3, etc.

si apoi sigur apar apar alte doua concepte , cea a Sfantului Duh si mult mai tarziu cea a Fiului care este una cu Tatal.

marthin luther are o axioma mai mult decat edificatoare, el spunr: "Cel ce incearca sa nege trinitatea isi va pierde sufletul, iar cel ce incearca sa o inteleaga, isi va pierde mintile"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
in biblie nu vom regasii in nici un pasaj cuvantul trinitate, el fiind o inventie ulterioara a umanitatii
cam asa

doar ca in loc de termenul "inventie", putem folosi un termen mai potrivit: "precizare"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cam asa

doar ca in loc de termenul "inventie", putem folosi un termen mai potrivit: "precizare"

:stars:

cred ca:

sigur ca da, insa adevarul nu sta in modul noastru de interpretare !

:blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
adevarul nu sta in modul noastru de interpretare !
sigur ca nu

doar ca avem acces la Adevar doar prin modul nostru de interpretare - modul ne afecteaza personal, fara sa afecteze si Adevarul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×