Sari la conținut
Forum Roportal
equillibrium

Pacatul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

:yahoo:

"sfant si cucernic gand a fost, ca a adus jertfa de curatie (purificare) pentru cei morti, ca sa slobozeasca de pacat"(!).Macabei 2 (apocrifa)

...deci, cum spui tu... iadul!

apocrifa :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai are. Nu este pacat ca neoprotestant, sa te asociezi cu adventistii? :yahoo:

Pacat este acela de a nu studia Biblia, si de a arunca cu acuzatii fara sa cunosti situatia. :D

 

Crestini ortodocsii il considera Dumnezeu. Nu Iehova, nu Yahve.

Daca vei citi prin Biblie vei afla ca Dumnezeu este un titlu, iar YHWH, Yahve sau Iehova este un nume propriu. Cam cum ai zice Presedintele Bush... :lol:

 

Macabei este o apocrifa si nu are valoare de Scriptura ,nu este scriere inspirata!

Oare de ce nu este considerata ca scriere inspirata? Pentru ca se bate cap in cap cu toata invatatura VT ? :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pacat este acela de a nu studia Biblia, si de a arunca cu acuzatii fara sa cunosti situatia. :yahoo:

Toti cei care nu stiu sa citeasca, sau traiesc in afara crestinismului, sunt pacatosi???

Oare de ce nu este considerata ca scriere inspirata? Pentru ca se bate cap in cap cu toata invatatura VT ? :lol:

Si NT se bate cap in cap cu VT.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Toti cei care nu stiu sa citeasca, sau traiesc in afara crestinismului, sunt pacatosi???

Da. Insa doar daca eu ti-as spune acest lucru, nici n-ar trebui sa ma bagi in seama. Insa o spune Insusi Dumnezeu prin Cuvantul Sau, Biblia:"...Nu este nici un om drept, nici unul macar. Nu este nici unul care sa aiba pricepere, nu este nici unul care sa caute pe Dumnezeu.Toti s-au abatut si au ajuns niste netrebnici...."."...Caci toti au pacatuit si sunt lipsiti de slava lui Dumnezeu...".

Insa, unii simtindu-se jigniti de o astfel de afirmatie cum ca toti am fi niste pacatosi netrebnici, gasesc adevarata eliberare de acest pacat in...desfiintarea Bibliei. In loc sa mearga la Acela care este cu adevarat eliberarea din pacat a omului, Fiul lui Dumnezeu. :yahoo: Si asta deoarece vad lumina in ei insisi, si considera adevarata lumina, cea care vine de la Dumnezeu, ca intuneric.

 

Pacatul este neascultarea de Legea lui Dumnezeu, calcarea poruncilor Sale, si se aplica tuturor oamenilor atat cei care au auzit de ele, cat si celor ce n-au auzit sau mai precis isi astupa urechile ca sa n-auda de ele.

 

Si NT se bate cap in cap cu VT.

Nu. Intreg VT este plin cu profetiile despre ceea ce noua ni se reveleaza acum prin NT. Intelegerea gresita a Bibliei din partea noastra, o numim noi astazi bataie cap in cap.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pacat sa credem in pacat!Ceea ce pentru mine e pacat s-ar putea ca pentru altul sa fie o binefacere deci doar o interpretare pur personala care combinata cu panica specifica multor oameni duce la religie si chiar fanatism.Cei ce traseaza reguli religioase sau laice sunt tot oamenii,insa cand traim cu Stapanul nostru nu ne mai gandim la pacat ci la iubire si viata.Pacatul este oprimarea spirituala.Daca accepti o ierarhie sau o scara de valori te supui implicit preceptelor acelei constructii filozofice.Aveti curaj sa priviti viata si lasati pacatele celor ce le-au inventat ca sa poate inspaimanta si subjuga oamenii simpli, plini de iubire si viata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pacat sa credem in pacat!Ceea ce pentru mine e pacat s-ar putea ca pentru altul sa fie o binefacere deci doar o interpretare pur personala care combinata cu panica specifica multor oameni duce la religie si chiar fanatism.Cei ce traseaza reguli religioase sau laice sunt tot oamenii,insa cand traim cu Stapanul nostru nu ne mai gandim la pacat ci la iubire si viata.Pacatul este oprimarea spirituala.Daca accepti o ierarhie sau o scara de valori te supui implicit preceptelor acelei constructii filozofice.Aveti curaj sa priviti viata si lasati pacatele celor ce le-au inventat ca sa poate inspaimanta si subjuga oamenii simpli, plini de iubire si viata.

Ca bine zici!!! :ok:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pacat sa credem in pacat!Ceea ce pentru mine e pacat s-ar putea ca pentru altul sa fie o binefacere deci doar o interpretare pur personala care combinata cu panica specifica multor oameni duce la religie si chiar fanatism.Cei ce traseaza reguli religioase sau laice sunt tot oamenii,insa cand traim cu Stapanul nostru nu ne mai gandim la pacat ci la iubire si viata.Pacatul este oprimarea spirituala.Daca accepti o ierarhie sau o scara de valori te supui implicit preceptelor acelei constructii filozofice.Aveti curaj sa priviti viata si lasati pacatele celor ce le-au inventat ca sa poate inspaimanta si subjuga oamenii simpli, plini de iubire si viata.

Ai dreptate intr-un fel ,insa ceea ce vorbeste Dumnezeu este mai mult decat un concept filozofic,este Cuvantul lui Dumnezeu dupa care vom fi judecati!

Ceea ce spune Dumnezeu ca este pacat ,este pacat.Bine ar fi ca toti oamenii sa se supuna perceptelor crestine cat sunt pe acest pamant,deoarece cand o sa ajunga inaintea lui Dumnezeu va fi tarziu!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bre, unde scrie in Biblie de Yahve, Yahweh sau Iehova? Numai adventistii cred ca Dumnezeu poarta numele de Yahve sau mai stiu eu cum... :ok:
YHWH este tetragarama din Biblie (in originalul ebraic)

citirea tetragramei era rezervata Matelui Preot

s-a pierdut citirea originala

vocalizarea facuta dupa Adonai (Domnul meu) a fost preluata ad-literam de neo-protestanti, devenind Yehova - citire pe care poporul evreu nu a practicat-o niciodata

o posibila citire ar fi YaHWeH, dar nu este absolut sigur

 

Sunt ceea ce sunt, rezultat a ceea ce mi-au dat parintii (genetic si educatie) societatea (iara educatie - adica indoctrinare in cea mai mare parte) si experientele (si ce am invatat din ele). Acum cu ce sa ma pocaiesc?

Cel mai mult nu imi place ce am luat de-a gata fiindca mi-au spus-o altii, si fiind prea mic mi-am format imaginea despre lume asa cum o vedeau de fapt altii (inclusiv religia), lucruri care nu sunt in totalitate conforme cu principiile mele. Asa ca acum trebuie sa o iau de la capat si sa vad ce mi se potriveste si ce nu, ce rezoneaza cu fiinta mea intima si ce este neavenit.

 

Eu nu critic Credinta, ci impunerea unor concepte religioase oamenilor.

 

Eu nu critic Credinta, ci impunerea unor concepte religioase oamenilor.
cine impune?

Biserica iti propune ceea ce ea crede - in masura in care si tu crezi asemanator, esti membru al acelei Biserici - dar, asa cum tie nu iti convine sa iti fie impuse lucruri in care nu crezi, nici Bisericii nu are de ce sa ii convina sa se schimbe dupa lucrurile in care crezi tu...

 

Oare de ce nu este considerata ca scriere inspirata? Pentru ca se bate cap in cap cu toata invatatura VT ? :blink:
NU

Cartea lui Meccabei a fost scrisa direct in greceste - iar una dintre regulile de acceptare a unei scrieri in canonul iudaic a fost limba de scriere a textului: ebraica

 

Ceea ce spune Dumnezeu ca este pacat ,este pacat.
da - ceea ce ii spune Dumenzeu fiecarui om, in credinta lui, ca este pacat, chiar este pacat, pentru el si cei de o credinta cu el

 

Bine ar fi ca toti oamenii sa se supuna perceptelor crestine cat sunt pe acest pamant,deoarece cand o sa ajunga inaintea lui Dumnezeu va fi tarziu!
asa este, cu completarea ca, in textul dat, "toti oamenii" se refera la crestini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da - ceea ce ii spune Dumenzeu fiecarui om, in credinta lui, ca este pacat, chiar este pacat, pentru el si cei de o credinta cu el

Asta nu pot eu sa inteleg nici cum! :flowers: Crezi ca Dumnezeu trebuie sa se lase modelat de noi oamenii dupa cum vrem noi, sau noi trebuie sa ne modelam dupa cum vrea Dumnezeu?

Crezi ca unui om Dumnezeu ii spune sa nu fure, iar altui om ACELASI Dumnezeu ii spune ca este potrivit ca el sa fure? Ce-i cu babilonia asta?

 

Da-mi te rog cateva exemple de fapte care sunt pacate pentru unii, iar pentru altii nu sunt pacate! ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cine impune?

Biserica iti propune ceea ce ea crede - in masura in care si tu crezi asemanator, esti membru al acelei Biserici - dar, asa cum tie nu iti convine sa iti fie impuse lucruri in care nu crezi, nici Bisericii nu are de ce sa ii convina sa se schimbe dupa lucrurile in care crezi tu...

Am spus eu ca vreau sa schimb ceva? Am spus doar ce nu imi place. Si nu imi place ca, la virsta cind nu aveam maturitatea sa judec singur pentru mine, altii mi-au inoculat si impus anumite idei despre lume (printre care se numara si religia ortodoxa). Si eu o sa am grija de asta cu copiii mei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×