Sari la conținut
Forum Roportal
Anonim

Natura si noi...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Natura l-a facut pe om fericit si bun, dar societatea il depraveaza si il face mizerabil -(J.-J. Rousseau)

 

Nu cred ca oamenii ca specie puteau supravietui fara a se uni in comunitati.

Omul nu este adaptat pentru a putea supravietui de unul singur prin natura.Deci formarea societatii este un lucru benefic.

Pe de alta parte omula gresit prin faptul ca a artificializat totul in locurile in care s-a stabilit,fara a lasa natura sa ,,respire''.Vom avea de suferit din aceasta cauza.

Singurul lucru pe care il putem face e sa imbunatatim societatea si modul nostru individual de viata,respectand natura si pe semenii nostrii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Natura l-a facut pe om fericit si bun, dar societatea il depraveaza si il face mizerabil -(J.-J. Rousseau)

nu as merge chiar atat de departe.......de fapt societatea e compusa din oameni

 

De la natura ne vine tot ce este perfect. (Pindar)

Destul de adevarat.Dupa cum spune si un proverb latinesc Naturo abhorret a vacuo. (Natura este orarul vieţii)

 

Sa nu uitam ca multi oameni de stiinta s-au inspirat din natura.

Intr-adevar suntem cam neglijenti cu natura......mai mult de atat,(sa ma contrazic) conducerea societatii nu prea ofera o educatie in ceea ce priveste armonizarea omului cu natura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Natura... e cel mai frumos lucru pe cate l-am vazut vre-o data, (Zeita inspiratiilor omenesti). Fericirea acolo o gasesc, in sanul ei. Dragostea de natura mereu e aprinsa in mine si mereu doresc sa ma refugiez in Ea (Mama Terra)

Incerc sa traiesc impreuna cu ea lumea, incerc sa fac parte din ea, insa ..........

 

Stiti cum e sufletul omului, da uitare realitatii cand incepe a visa............................................................................

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Natura... e cel mai frumos lucru pe cate l-am vazut vre-o data, (Zeita inspiratiilor omenesti). Fericirea acolo o gasesc, in sanul ei. Dragostea de natura mereu e aprinsa in mine si mereu doresc sa ma refugiez in Ea (Mama Terra)

Incerc sa traiesc impreuna cu ea lumea, incerc sa fac parte din ea, insa ..........

 

Stiti cum e sufletul omului, da uitare realitatii cand incepe a visa............................................................................

De unde iei textele astea ca sunt super frumoase!!!

Asa este in natura te simti liber ca poti sa fii tu insuti! :think:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De unde iei textele astea ca sunt super frumoase!!!

Asa este in natura te simti liber ca poti sa fii tu insuti! :spiteful:

 

 

Vorbele vin din suflet

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Natura l-a facut pe om fericit si bun, dar societatea il depraveaza si il face mizerabil -(J.-J. Rousseau)

O parere, doar atat!

 

De la natura ne vine tot ce este perfect. (Pindar)

Si ce este perfect? ne spune acest individ pe care l-ai citat?

 

Natura... e cel mai frumos lucru pe cate l-am vazut vre-o data, (Zeita inspiratiilor omenesti). Fericirea acolo o gasesc, in sanul ei. Dragostea de natura mereu e aprinsa in mine si mereu doresc sa ma refugiez in Ea (Mama Terra)

Incerc sa traiesc impreuna cu ea lumea, incerc sa fac parte din ea, insa ..........

 

Stiti cum e sufletul omului, da uitare realitatii cand incepe a visa............................................................................

.....insa in natura nu gasesti decat cruzimea vietii salbatice si razboiul supravietuirii!

 

De unde iei textele astea ca sunt super frumoase!!!

Asa este in natura te simti liber ca poti sa fii tu insuti! :tease:

Daca am renunta la regulile societatii umane si am lasa omul sa se manifeste dupa natura sa sigir nu ar dansa visatori pe strazi, si nu am auzi versuri rasunand cristalin printre blocuri etc. ar fi sange, moarte, teroare etc. Intr-un cuvant asa cum ne-a facut natura. Societatea a invins animalul din om si incearca sa il slefuiasca si sa-l transforme intr-o fiinta civilizata - adica 'fericita si buna'.

 

Cuvintele mari nu corespund intotdeauna realitatii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O parere, doar atat!

Si ce este perfect? ne spune acest individ pe care l-ai citat?

.....insa in natura nu gasesti decat cruzimea vietii salbatice si razboiul supravietuirii!

Daca am renunta la regulile societatii umane si am lasa omul sa se manifeste dupa natura sa sigir nu ar dansa visatori pe strazi, si nu am auzi versuri rasunand cristalin printre blocuri etc. ar fi sange, moarte, teroare etc. Intr-un cuvant asa cum ne-a facut natura. Societatea a invins animalul din om si incearca sa il slefuiasca si sa-l transforme intr-o fiinta civilizata - adica 'fericita si buna'.

 

Cuvintele mari nu corespund intotdeauna realitatii.

 

 

Nu te inteleg unde vrei sa ajungi? vorbeai mai jos de realitate, atunci spunemi ce-i cu teroarea asta si marsevenia asta pe acest pamint, ce-s cu razboaiele astea ucigatoare, ce -i cu banditismul asta neomenesc?

si am spus eu oare de vre-o renuntare a societatii? am spus eu oare sa ne refugiem cu totii in natura?(vorbeam de mine) Societatea nu a invins nimic, dincontra, ea treezeste animalul din noi, care pina la urma da cu ghiara. Natura l-a invatat pe om sa supravetuiasca, nu sa ucida in stinga si in dreapta, l-a invatat sa traiasca........

l-a invatat sa vada frumosul si sa-l ocroteasca, nu sa-l distruga cum face acum societatea. Natura iti ofera totul, datoria noastra e sa intelegi ce-ti ofera si sa te multumesti cu ce-ti da, dar nu sa furi din ea cum face acum societatea. Natura va ramine pe veci o minune, pe care omul ar trebui sa se bucuree de ea dar nu s-o diepretuiasca cum face societatea. Daca ne purtam rau ce ea, se poarta si ea rau cu noi.

 

Stii, treaba ta, crezi tu ce vrei, insa parerea mea n-o va schimba nimeni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×