Sari la conținut
Forum Roportal
equillibrium

Pacatul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Incerc sa-l repar din bun simt si din cauza ca ma mustra constiinta, dar nu inseamna ca si platesc pentru el. Cel putin asa ar fi normal, sa nu fim pedepsiti pentru greseli involuntare.

Pai si eu sunt de parerea ta ,insa trebuie sa subliniem ca pedeapsa care ne da pacea a cazut peste Cristos Domnul! A incasat-o El pentru noi!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A, da, stiu, dar eu ma refeream la viata cotidiana.. Din perspectiva spirituala, da, de acord cu dv.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:cowboy: De ce disociezi personajele astea doua? Yahve sau Iehova sau Dumnezeu sau Yahweh... Tot aia bre! Stiu si eu aia cu Dumnezeul NV si Dumnezeul proclamat de Isus.. Bazaconii, nene,.. credeti toate aberatiunile...

Care e diferenta dintre Vlad Tepes si Dracula? Primul e un personaj istoric, al doilea este un personaj din basmul lui Stoker despre vampiri creat pe baza istoriei. Dar asta e :spiteful:.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Care e diferenta dintre Vlad Tepes si Dracula? Primul e un personaj istoric, al doilea este un personaj din basmul lui Stoker despre vampiri creat pe baza istoriei. Dar asta e :spiteful:.

Si ce are asta cu pacatul?

Poate ne spui ce cred ateii despre pacat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:spiteful: De ce disociezi personajele astea doua? Yahve sau Iehova sau Dumnezeu sau Yahweh... Tot aia bre! Stiu si eu aia cu Dumnezeul NV si Dumnezeul proclamat de Isus.. Bazaconii, nene,.. credeti toate aberatiunile...

Bre, unde scrie in Biblie de Yahve, Yahweh sau Iehova? Numai adventistii cred ca Dumnezeu poarta numele de Yahve sau mai stiu eu cum... :cowboy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bre, unde scrie in Biblie de Yahve, Yahweh sau Iehova? Numai adventistii cred ca Dumnezeu poarta numele de Yahve sau mai stiu eu cum... :spiteful:

Daca o sa cercetezi Biblia ,o sa afli unde scrie.De fapt palavrageala acesta este ca si aceea referitoare la Iisus si Isus!

Nu stiu ce legatura are aceasta discutie cu pacatul!?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca o sa cercetezi Biblia ,o sa afli unde scrie.De fapt palavrageala acesta este ca si aceea referitoare la Iisus si Isus!

Nu stiu ce legatura are aceasta discutie cu pacatul!?

Pai are. Nu este pacat ca neoprotestant, sa te asociezi cu adventistii? :spiteful:

Crestini ortodocsii il considera Dumnezeu. Nu Iehova, nu Yahve.

Editat de heidy_2006

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Marius,dragule,ai putea sa taci si sa faci asemenea comentarii si atacuri la religia crestina pe site-uri cu specific ateu!

 

Asta nu a fost un atac. :nep:

 

Consecintele pacatului

A. Stricaciunea (degradarea) ,omul poseda o natura corupta care se degradeaza mereu.

Aceasta stricaciune inseamna absenta asemanarii morale cu Dumnezeu ,inseamna prezenta unor tendinte puternice catre pacat.

Desi teoretic exista posibilitatea ca omul sa nu pacatuiasca ,practic omul este incapabil prin propria sa putere sa reziste ispitelor si sa faca binele. Omul nu poate scapa de pacat fiindca el mosteneste natura pacatoasa.

 

Cunosc cazuri practice de oameni care nu pacatuiesc. :nep: :spiteful:

 

B.Vinovatia .

Este sentimentul de autocondamnare a omului , bazata pe dezaprobarea lui Dumnezeu fata de pacat. Este constienta faprtului ca el merita sa fie pedepsit datorita faptului ca a incalcat legea morala a lui Dumnezeu.

Atunci cand omul isi simte vinovatia datorita pacatului , exista tendinta de-asi ascunde responsabilitatea fata de acel pacat.

 

Cunosc cazuri de oameni care isi asuma responsabilitatea actiunilor lor.

 

Exista grade diferite de vinovatie.Unele pacate produc o vinovatie mai mare decat altele ,necesitand o condamnare mai mare.

Vinovatia este direct proportionala cu gradul de iluminare si cu cunostiinta pe care cineva o are.

 

O fi, dar in cazul ala si rezolvarea problemei care duce la vinovatie dureaza mai putin. :cowboy: Mult mai putin.

 

C. Robia sau sclavia

Pacatul robeste (Ioan cap8:34-36)

 

Si obiceiurile, si unele substante halucinogene, si anumite forme de credinta, si multe alte chestii.

 

Numai Domnul Isus poate elibera de robia pacatului. In Romani 6 ,Pavel aduce la cunostinta ca un om este fie rob al pacatului fie rob al neprihanirii.

 

Fiecare om in parte se poate elibera de dependenta si de vinovatie, doar ca trebuie sa si-o doreasca suficient de mult.

 

D. Suferinta

Pacatul aduce suferinta atat pentru pacatos cat si pentru altii in jurul sau. Cea mai mare parte a suferintei umane din aceasta lume se datoreaza pacatului. (Gen 3:17-19)

 

Suferinta este inevitabila prin simpla interactiune cu ceilalti. Dar pe de alta parte, prostia nu doare deloc.

 

E. Orbirea morala si spirituala .

Omul despartit de Dumnezeu este orb din punct de vedere moral si spiritual (Ioan 8:12)

Omul in rebeliunea sa fata de Dumnezeu s-a scufundat tot mai mult in intuneric (2Cor 4:34)

 

Las' ca avem ratiunea, intelegerea si vointa care impreuna cu increderea in sine LUMINEAZA.

 

F. Moartea

Trei aspecte ale mortii:

a. Moartea fizica -Despartirea trupului de partea spirituala

 

Vrei sa spui suflet, nu?

 

b. Moartea spirituala -Despartirea omului de Dumnezeu (Efes 2:1)

 

Cea mai mare parte a omenirii nu am cunoscut niciodata aceasta moarte.

 

c. Moartea vesnica sau moartea 2-a inseamna despartirea definitiva de Dumnezeu.

 

De fapt nici pe asta.

 

Ca sa nu avem parte de moartea vesnica noi trebuie sa experimenta o alta moarte, moartea fata de pacat .Rom 6:10-12 :

"ROM 6:10 Fiindca prin moartea de care a murit, El a murit pentru pacat, odata pentru totdeauna; iar prin viata pe care o traieste, traieste pentru Dumnezeu.

ROM 6:11 Tot asa si voi insiva, socotiti-va morti fata de pacat, si vii pentru Dumnezeu, in Isus Hristos, Domnul nostru.

"ROM 6:12 Deci, pacatul sa nu mai domneasca in trupul vostru muritor, si sa nu mai ascultati de poftele lui."

 

mda.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai are. Nu este pacat ca neoprotestant, sa te asociezi cu adventistii? :spiteful:

Crestini ortodocsii il considera Dumnezeu. Nu Iehova, nu Yahve.

Pai Iahve este numele Lui si descopere caracterul Sau ,la fel de bine Dumnezeu se descopere ca si Elohim,Iahve Shalom si multe alte nume care arata caracterul Sau!

Daca crestinii romani ii spun Dumnezeu si cei americani God, asta nu inseamna ca este un alt Dumnezeu! Daca citesti Scriptura sigur nu vei mai avea atata confuzie in sensul acesta!

Pacat este sa nu crezi in Dumnezeu si sa nu asculti de El!

Disputele de genul Iisus sau Isus ,sunt "apa de ploaie"!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×