Sari la conținut
Forum Roportal
Stu'

Este dragostea un act de vointa?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mercic mult! :)

O să mă gândesc, da. Poate o să-i zicem „Platon, femeile și erosul”!  :biggrin:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este suspect. In Republica, Platon foloseste si contraexemplul si personajele chiar ajung sa se contrazica/razgandeasca de-a lungul dialogurilor, instigand la faptul ca toata opera in sine e sub tutela cercetarii. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca el insusi recunoste ca descrie o societate ideala. 

 

 

Pai tocmai faptul ca descrie o societate ideala trebuie sa ne puna pe ganduri. Reiese clar ca pentru el o societate in care rolul femeii era limitat la casa si copii, cum era cea antica, nu e ok.

Asa fac personajele in toate dialogurile, se gandesc si se razgandesc, dar asta nu ne impiedica sa deslusim parerile adevarate ale lui Platon.

Si, in al treilea rand, evident ca rolul femeii era limitat, dar istoricii l-au limitat mult mai mult prin interpretari fortate si falsificand realitatea, asa ca la noi a ajuns aproape nimic. Am citit zilele trecute pe wikipedia despre Aspasia. Acolo zice ca uni au fost de parere ca Aspasia a fost o hetaira si ca tipele astea erau crescute si educate altfel decat restul femeilor, adica aveau parte de educatie superioara si de mai multa libertate. Ceva adevarat in afirmatia asta este, cu siguranta. De ce ar fi asigurat grecii anumitor femei o educatie egala cu a barbatilor, daca ar fi crezut ca nu sunt in stare de mare lucru? Ideea e ca daca citesti printre randuri, lucrurile nu erau prea diferite de zilele noastre. Dar au intervenit istoricii si povestea cu oprimarea...

 

Dar Sapho?

Despre Socrate nu am spus ca e misogin. Ci doar ca nu vede o femeie capabila de inalte trairi filosofice, sociale, etc, daca este si mama si isi creste copiii ( acel obiect al pasiunii de care am spus l inceput).

 

 

Asta cred si eu si doar ma cunosti. Pentru ca ingrijirea copiilor solicita alte functii ale creierului. Asta nu inseamna ca nu ar putea accede la trairi superioare, ci pur si simplu ca pentru natura e mai bine sa isi foloseasca anumite functii ale creierului.

Si, cel mai important pentru discutia asta, Socrate se duce la Diotima ca sa il invete despre iubire (dialogul Banchetul).

Editat de Allexandrra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hm.

Sa cresti un copil poate face parte din ascensiunea spirituala, cognitiva si empatica a unui individ, chiar si din cea filosofica, totul depinde de modul in care primim maternitatea in viata noastra.

 

Sunt filosofi care, pe langa filosofie, au avut multe alte pasiuni. Hortensia Papadat Bengescu a avut o singura alta pasiune in afara de cresterea copiiilor - scrisul. Si ce frumos a scris! Si ea, ca si ceilalti, tot 24 de ore a avut intr-o zi.

 

 

In unele civilizatii , tribale in mare parte, dar ideea se regaseste si la noi, batranii stau f mult in preajma bebelusilor pt ca ii considera veniti din lumea pur spirituala si inca nu au uitat tot. In pildele ortodoxe se aminteste ca e bine sa asculti de copil, caci copilul inca aude ingerii. Asemanator, nu?

 

Pe de alta parte, fericirea regasita in lucrurile simple e o adevarata lectie de filosofie, iar in preajma unui copil este greu sa nu razi cel putin o data de zi. Totul depinde de cat de deschis esti spre cunoastere prin prisma maternitatii!

Chiar si stiinta are la baza adevaruri simple. Problema existentiala a omului consta in faptul ca incearca sa controleze tot si complica tot. Copilul nu o face.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hm.

Sa cresti un copil poate face parte din ascensiunea spirituala, cognitiva si empatica a unui individ, chiar si din cea filosofica, totul depinde de modul in care primim maternitatea in viata noastra.

 

 

Banuiesc ca nu e imposibil. O sa ma gandesc. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu cred ca exista ura cu adevarat.

Ura e doar lipsa iubirii. Adica, frica, cum zici. Teama sa nu ramai fara iubire in viata. Sa mori singur.

Asa cum nu exista nici intuneric.

Intunericul e lipsa luminii.

 

Frica, da. Cea nejustificata.

Teama de esec, mai bine spus, care paralizeaza toate simturile.

 

Cred ca simte ca ii trece vremea si nu si-a gasit o mama demna sa ii creascs un copil. Plus ca e greu si cu libertatea.

 

Apropo, eu vorbeam de experienta de a creste un copil. Copil, de oricare, infiat sau nu.

Editat de stupid_me
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda, nu stiam de ce il vedeam ca pe un caine care pandeste momentul sa muste. Gata, mi-am luat portia de energie negativa, revin maine, voiam sa-ti explic de ce vad maternitatea incompatibila cu un anume tip de trairi, doar cu unul anume.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×