Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

E tare ca ea multumeste persoanelor care nu o critica laugh.png

Nu a zis ca ce fac e bine, doar ca in loc sa ma critice, m-a facut sa inteleg un lucru despre mine.

 

Critica e constructiva uneori, asa e, dar nu e nevoie sa exagerati. Sa ii repeti unui om ca e slab, sau sa il faci prost, sau naiv, sa iei la misto tot ce zice, etc nu e neaparat o metoda sanatoasa de abordare.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma refer la asta doamne iarta-ma , ii doresc multa bafta in gasirea fericirii , eu ma refer la faptul ca mi se pare ca e genu' ala de persoana care nu primeste criticile ca o champ , prefera "adevarul" easy ( care nu prea e adevar ).

 

Aici nu discutam despre persoana ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu a zis ca ce fac e bine, doar ca in loc sa ma critice, m-a facut sa inteleg un lucru despre mine.

 

Critica e constructiva uneori, asa e, dar nu e nevoie sa exagerati. Sa ii repeti unui om ca e slab, sau sa il faci prost, sau naiv, sa iei la misto tot ce zice, etc nu e neaparat o metoda sanatoasa de abordare.

De multe ori , oamenii nu inteleg cu frumosul , au impresia ca le dai totusi o scuza sau o iesire din tot.. so tough love :lol:

 

Aici nu discutam despre persoana ei.

Pai pana la urma e vorba de ea , intr-un mod sau altu' , depinde de cat de tare e ea sa faca fata situatiei.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si ca sa fiu sincera, in momentul in care mesajele au inceput sa curga si am vazut criticile, mi-am dat seama de o anumita penibilitate in situatia mea, ceva de genul "eu chiar am fost o proasta, de ce naiba am stat si am suportat asta, mama m-a invatat mai bine". Urmand sfatul cuiva, am recitit ce am scris initial detasandu-ma, ca si cum ar fi scris altcineva si mi-am dat seama ca trebuie sa ma opresc din a tine orice legatura cu acest om si sa-mi vad de viata, sa ma gandesc mai mult la mine, sa nu-i mai pun pe altii inaintea mea.

Editat de pisicuttza
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu a zis ca ce fac e bine, doar ca in loc sa ma critice, m-a facut sa inteleg un lucru despre mine.

 

Critica e constructiva uneori, asa e, dar nu e nevoie sa exagerati. Sa ii repeti unui om ca e slab, sau sa il faci prost, sau naiv, sa iei la misto tot ce zice, etc nu e neaparat o metoda sanatoasa de abordare.

Si care ar fi dupa parerea ta o abordare sanatoasa?De ce crezi ca unele comentarii sunt acide? Cum ar trebui sa reactionam noi vizavi de ce ai postat tu despre acest om?

Nu ma face sa imi para rau ca mi-am pierdut timpul tastand in acest topic,te rog...Unii dintre noi nu mai suntem demult copii si ...reactionam cand cineva scrie despre o nedreptate, un abuz etc...

Editat de sturlubeata
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si ca sa fiu sincera, in momentul in care mesajele au inceput sa curga si am vazut criticile, mi-am dat seama de o anumita penibilitate in situatia mea, ceva de genul "eu chiar am fost o proasta, de ce naiba am stat si am suportat asta, mama m-a invatat mai bine". Urmand sfatul cuiva, am recitit ce am scris initial detasandu-ma, ca si cum ar fi scris altcineva si mi-am dat seama ca trebuie sa ma opresc din a tine orice legatura cu acest om si sa-mi vad de viata, sa ma gandesc mai mult la mine, sa nu-i mai pun pe altii inaintea mea.

Vezi, nu e ca si cum te-am mintit cu ceva , nici "jignirile" n-au fost aruncate cu ciuda , ci sa te faca sa vezi adevaru'.

Si care ar fi dupa parerea ta o abordare sanatoasa?De ce crezi ca unele comentarii sunt acide? Cum ar trebui sa reactionam noi vizavi de ce ai postat tu despre acest om?

Nu ma face sa imi para rau ca mi-am pierdut timpul tastand in acest topic,te rog...Unii dintre noi nu mai suntem demult copii si ...reactionam cand cineva scrie despre o nedreptate, un abuz etc...

Asta am zis si eu , nu poti aborda cu floricele de matase povestea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si care ar fi dupa parerea ta o abordare sanatoasa?De ce crezi ca unele comentarii sunt acide? Cum ar trebui sa reactionam noi vizavi de ce ai postat tu despre acest om?

Nu ma face sa imi para rau ca mi-am pierdut timpul tastand in acest topic,te rog...Unii dintre noi nu mai suntem demult copii si ...reactionam cand cineva scrie despre o nedreptate, un abuz etc...

Nu mi se aplica mie, dar cunosc oameni care fiind tot timpul criticati au ajuns la o foarte mare lipsa de incredere in propriile puteri, au ajuns in depresii. Iar cum nu stiti cine e la celalalt capat si va scrie, o astfel de atitudine poate dauna mai mult decat credeti. La asta ma refeream.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu mi se aplica mie, dar cunosc oameni care fiind tot timpul criticati au ajuns la o foarte mare lipsa de incredere in propriile puteri, au ajuns in depresii. Iar cum nu stiti cine e la celalalt capat si va scrie, o astfel de atitudine poate dauna mai mult decat credeti. La asta ma refeream.

Pai acei oameni au deja o problema , ca nu stiu cum sa accepte o critica constructiv sau sa respinga una care e nefondata.

Editat de Amuneth
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu mi se aplica mie, dar cunosc oameni care fiind tot timpul criticati au ajuns la o foarte mare lipsa de incredere in propriile puteri, au ajuns in depresii. Iar cum nu stiti cine e la celalalt capat si va scrie, o astfel de atitudine poate dauna mai mult decat credeti. La asta ma refeream.

Tu consideri critica ceea ce noi am postat? Eu i-as zice doar revolta noastra impotriva unui astfel de om...Daca tu faci depresie de la niste biete postari....nu stiu cum ai sa ai curajul sa scapi de acest barbat...Imi cer scuze daca te-am facut sa te simti prost.Numai bine!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si acum as putea face o legatura, ca sa intelegeti mai bine la ce ma refer. Fostul meu iubit, cu care am stat 5 ani, cel care a murit in urma cu 4 ani, a avut o mama care tot timpul ii spunea ca e prost, ca e slab, ca nu e in stare de nimic, ca nu o sa reuseasca nimic din ce isi propune, ca sora lui e desteapta iar el nu, etc. Spunandu-i-se in mod repetat asa ceva, increderea in el a scazut considerabil. Eu am incercat mereu sa il incurajez, sa capete incredere in el. Dupa ceva ani, am ajuns sa nu ne mai potrivim, era de asteptat, cand am inceput relatia eram niste copii. Ne-am despartit, cu mama lui nu se intelegea deloc, a avut niste probleme cu job-ul si a ajuns sa se sinucida. Eu am fost cea care l-a gasit, a fost o trauma pentru mine. Poate de aici si teama mea de a spune nu, de a renunta la relatii, de la acel "NU" de atunci.

 

Ideea e ca unii oameni sunt afectati mai tare de unele vorbe spuse cu buna intentie poate, dar intr-un mod mai putin placut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×