Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Si acum as putea face o legatura, ca sa intelegeti mai bine la ce ma refer. Fostul meu iubit, cu care am stat 5 ani, cel care a murit in urma cu 4 ani, a avut o mama care tot timpul ii spunea ca e prost, ca e slab, ca nu e in stare de nimic, ca nu o sa reuseasca nimic din ce isi propune, ca sora lui e desteapta iar el nu, etc. Spunandu-i-se in mod repetat asa ceva, increderea in el a scazut considerabil. Eu am incercat mereu sa il incurajez, sa capete incredere in el. Dupa ceva ani, am ajuns sa nu ne mai potrivim, era de asteptat, cand am inceput relatia eram niste copii. Ne-am despartit, cu mama lui nu se intelegea deloc, a avut niste probleme cu job-ul si a ajuns sa se sinucida. Eu am fost cea care l-a gasit, a fost o trauma pentru mine. Poate de aici si teama mea de a spune nu, de a renunta la relatii, de la acel "NU" de atunci.

 

Ideea e ca unii oameni sunt afectati mai tare de unele vorbe spuse cu buna intentie poate, dar intr-un mod mai putin placut.

Scumpo,intre ceea ce spui tu acum si ceea ce ti-a facut acel barbat e o mare diferenta....Nu cumva incurci tu putin lucrurile? Eu asa cred...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu consideri critica ceea ce noi am postat? Eu i-as zice doar revolta noastra impotriva unui astfel de om...Daca tu faci depresie de la niste biete postari....nu stiu cum ai sa ai curajul sa scapi de acest barbat...Imi cer scuze daca te-am facut sa te simti prost.Numai bine!

Nu ma refeream la mine, am mai zis. Nu o sa intru in depresie ca m-ati facut naiva, proasta sau mai stiu eu cum, ca proasta nu sunt, naiva poate am fost. Daca intram asa usor in depresie eram internata acum.

 

Cat despre el, sunt constienta ca e un nenorocit infect si ca merita tot ce-i mai rau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma refeream la mine, am mai zis. Nu o sa intru in depresie ca m-ati facut naiva, proasta sau mai stiu eu cum, ca proasta nu sunt, naiva poate am fost. Daca intram asa usor in depresie eram internata acum.

 

Cat despre el, sunt constienta ca e un nenorocit infect si ca merita tot ce-i mai rau.

Atunci la cine te referi??? Ca discutia e despre tine si el si ceea ce ati trait voi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si ca sa fiu sincera, in momentul in care mesajele au inceput sa curga si am vazut criticile, mi-am dat seama de o anumita penibilitate in situatia mea, ceva de genul "eu chiar am fost o proasta, de ce naiba am stat si am suportat asta, mama m-a invatat mai bine". Urmand sfatul cuiva, am recitit ce am scris initial detasandu-ma, ca si cum ar fi scris altcineva si mi-am dat seama ca trebuie sa ma opresc din a tine orice legatura cu acest om si sa-mi vad de viata, sa ma gandesc mai mult la mine, sa nu-i mai pun pe altii inaintea mea.

Asta e un lucru bun. Plus ca, daca ai nevoie de ajutor concret, pe aici mai sunt oameni care cunosc una...alta. O pun in locul tau pe fiica mea, si imi vine sa te iau la palme. Stiu, nu e o solutie si nu mai e nici vremea, tocmai de aceea trebuie sa faci ceva concret. Sa nu repet, zic sa faci ce a spus Farel. Nu-i anticipa reactia la 'flit' si fa totul gradual.

Pai acei oameni au deja o problema , ca nu stiu cum sa accepte o critica constructiv sau sa respinga una care e nefondata.

Acum vorbeste perfectiunea din tine, sau cum? Zic sa revenim la subiect.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Cat despre el, sunt constienta ca e un nenorocit infect si ca merita tot ce-i mai rau.

Si atunci cum poti sa ai sentimente de vinovatie , nu pot pricepe. Fa-ma sa inteleg.

 

Editat de Davi_

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Scumpo,intre ceea ce spui tu acum si ceea ce ti-a facut acel barbat e o mare diferenta....Nu cumva incurci tu putin lucrurile? Eu asa cred...

Ce lucruri sa incurc? Am vrut sa zic ca exista oameni care sunt mai putin rezistenti la critica asta, nu ma refeream la mine. Sunt constienta ca cel despre care v-am vorbit e un nenorocit. Am zis ca poate de la ce s-a intamplat acum 4 ani am tot facut ce era posibil sa nu refuz sa ajut, sa nu spun "Nu", Pentru ca acel nu de acum 4 ani a avut consecinte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce lucruri sa incurc? Am vrut sa zic ca exista oameni care sunt mai putin rezistenti la critica asta, nu ma refeream la mine. Sunt constienta ca cel despre care v-am vorbit e un nenorocit. Am zis ca poate de la ce s-a intamplat acum 4 ani am tot facut ce era posibil sa nu refuz sa ajut, sa nu spun "Nu", Pentru ca acel nu de acum 4 ani a avut consecinte.

Ti-e frica ca-si pune si asta streangu' de gat ? ( apropo , nu fac in nici un mod misto de baiatul celalalt , a avut el motivele lui )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce lucruri sa incurc? Am vrut sa zic ca exista oameni care sunt mai putin rezistenti la critica asta, nu ma refeream la mine. Sunt constienta ca cel despre care v-am vorbit e un nenorocit. Am zis ca poate de la ce s-a intamplat acum 4 ani am tot facut ce era posibil sa nu refuz sa ajut, sa nu spun "Nu", Pentru ca acel nu de acum 4 ani a avut consecinte.

Nu stiu ce intelegi tu prin a ajuta.Pe mine ma depaseste .Si nici ce intelegi prin crtica .Si asta ma depaseste.Deci daca esti asa puternica e clar ca nu mai ai nevoie de parerea nimanui.Eu una ma retrag din discutie ca mi se pare ca nu duce nicaieri .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si atunci cum poti sa ai sentimente de vinovatie , nu pot pricepe. Fa-ma sa inteleg.

 

Pentru ca desi 99% din timp ma gandesc ca merita ce e mai rau si nu ii sunt datoare cu nimic, in momentul in care vorbesc cu el ma face sa ma simt vinovata. Tocmai de-aia am zis azi, cel mai bine e sa nu mai vorbesc cu el absolut deloc ca sa nu mai aiba ocazia sa se joace cu mintea mea.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca desi 99% din timp ma gandesc ca merita ce e mai rau si nu ii sunt datoare cu nimic, in momentul in care vorbesc cu el ma face sa ma simt vinovata. Tocmai de-aia am zis azi, cel mai bine e sa nu mai vorbesc cu el absolut deloc ca sa nu mai aiba ocazia sa se joace cu mintea mea.

O decizie buna , finally.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×