Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu faceam tot ce zicea el, altfel probabil ca nu as mai fi ajuns sa iau bataie. Tocmai, ca nu am fost de acord cu el pe multe planuri, pentru ca i-am zis asta , iar el nu suporta sa ii raspunda o femeie. Pentru el femeia trebuie sa taca, sa asculte de el, sa nu ii comenteze, la concluziile astea am ajuns. Cand i-am spus ca am facut atatea pentru el si ca nu apreciaza, m-a acuzat ca ii scot ochii si ca altele "i l-au dat si pe ta-su si pe ma-sa", ca sa il citez pe el.

Si cum ai pretentia sa nu fi facuta in feluri cand .. asa este...cum sa stai cu asa ceva ? E clar ca e un distrus...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Doar pt ca a avut relatii lungi , nu inseamna ca a si invatat ceva ( bun). Gandeste-te ca era un copil la 15-16 ani.

Tocmai voiam sa editez si sa spun ca am unele indoieli, mai ales dupa ultima experienta si sper ca totusi de data asta a invatat ceva.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai voiam sa editez si sa spun ca am unele indoieli, mai ales dupa ultima experienta si sper ca totusi de data asta a invatat ceva.

thumbsup.gif Bun. Eo-s mai infipta asa.. :lol:

Editat de Amuneth
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu faceam tot ce zicea el, altfel probabil ca nu as mai fi ajuns sa iau bataie. Tocmai, ca nu am fost de acord cu el pe multe planuri, pentru ca i-am zis asta , iar el nu suporta sa ii raspunda o femeie. Pentru el femeia trebuie sa taca, sa asculte de el, sa nu ii comenteze, la concluziile astea am ajuns. Cand i-am spus ca am facut atatea pentru el si ca nu apreciaza, m-a acuzat ca ii scot ochii si ca altele "i l-au dat si pe ta-su si pe ma-sa", ca sa il citez pe el.

 

Nu stiu ce-ti lipseste, dar esti bleaga rau. Ai gasit un parazit cacacios, care trebuie pus la punct! Ca deja m-am enervat!

Nu ai frati, sau tata? De ce nu le spui lor? ASA se raspunde la genul asta de santaj emotional: Cu tata sau cu fratii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am deschis topicul pentru ca am sperat sa dau de niste persoane care poate au mai avut experienta cu astfel de persoane. Nu mai cedez in fata lui, nu mai vreau o relatie cu el, dar vreau sa scap de sentimentul asta de vinovatie pe care mi-l creeaza pentru ca nu il mai ajut. Vreau sa gasesc un mod prin care sa il fac sa inteleaga ca nu o sa mai primeasca nimic de la mine. Dar probabil cel mai bine ar fi ca sa evit situatiile de genul, sa nu ii mai raspund deloc la telefon. Si o sa incerc asta. Pe forum am cautat un sprijin moral, nu sa fiu judecata, unii au inteles asta. Bine, poate ca si eu, netraind asa ceva vreodata, as fi raspuns la fel de acid. Nu stiu.

 

Legat de ce spunea cineva de experienta de viata, nu vreau sa se inteleaga gresit dar am trecut prin multe. Stau intr-un oras singura, pe picioarele mele, mi-am inmormantat iubitul si mama in mai putin de jumatate de an, am o sora de aproape 4 ani pe care o ajut, mi-am platit singura facultatea si inca platesc un credit ipotecar pe numele mamei mele. Am avut parte de niste ani grei, poate ca toate astea m-au afectat mai mult decat cred, dar pe forum v-am zis, am cautat un sprijin moral, mai ales de la persoane care s-au confruntat cu tipul asta de santaj emotional. Vreau sa gasesc putere in mine sa nu ma mai afecteze, nu pentru relatia cu acest baiat, ci pentru a nu repeta aceeasi greseala pe viitor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Astept sfaturi, poate ati trecut prin asa ceva si ati reusit sa va reveniti.

 

Din fericire nu am trecut. Aveam impresia ca trecusem prin dificultati, dar era un moft pe langa ce patesc alte persoane (tu de pilda).

 

Lasand la o parte limbajul foarte abraziv (fie el si bine intentionat) al multor useri care ti-au raspuns, cand constati ca esti/ ai fost intr-o relatie bazata pe control, santaj, bataie de joc etc, intreaba-te in primul rand ce anume din personalitatea ta a atras un asemenea om si de ce ai ramas langa el. E foarte important sa meditezi la asta pentru a evita sa atragi altii de genul pe viitor.

 

Am cateva intrebari pebtru tine:

 

1. Ai dificultati in a spune ''nu'' in general cand cineva iti cere ajutorul, chiar daca banuiesti ca profita de tine?

 

Te simti vinovata daca nu ii acorzi ajutorul si ai prefera sa te fraiereasca decat sa traiesti cu acea vina/ indoiala? Ti-e teama de reactiile negative ale altora, de emotiile lor negative cand aud un refuz? Daca e o trasatura generala in viata ta, e foarte posibil sa aiba radacini in copilarie, vezi si ''People pleaser syndrome''. Daca e asa, cand personalitatea ta era in formare ai fost obligata sa te supui intotdeauna cerintelor altora, fiindu-ti teama sa ii refuzi (probabil ai fost intimidata sau santajata) si ai ramas cu sechele, acum simtindu-te obligata sa cedezi mereu sau vinovata daca nu o faci, in ciuda a ceea ce iti spune ratiunea.

 

2. Ai o teama foarte mare de esec si de asta incerci sa mentii relatia?

 

Persoanele carora li s-a prezis de-a lungul vietii (copilariei, adolescentei) ca vor esua in aspecte esentiale, de genul formarii unui cuplu si mentinerii lui, incearca mult mai mult sa pastreze si sa repare o relatie disfunctionala pentru ca ''aud'' acea voce interioara critica - insuportabila - si ar prefera sa faca orice decat sa confirme prezicerile injositoare. Ai fost invatata/ constransa sa fii perfectionista? Iti faci o autocritica foarte dura daca gresesti? Simti cumva ca nu ai voie sa gresesti si acceptarea unei greseli e de nesuportat?

 

3. Esti genul de persoana care se simte obligata sa ''repare'' lucrurile?

 

Ai fost in trecut in situatia de a te simti responsabila de atmosfera din casa, de a ''repara'' situatii disfunctionale (cu parintii, fratii etc) asa incat ai ajuns sa crezi ca e datoria ta sa impaci pe toata lumea, sa suporti toate mizeriile zambind, sa ierti intruna, sa faci ceva ca toate lucrurile sa fie iarasi OK? Si asta ar fi o explicatie.

 

Deocamdata ma opresc aici. Dar te rog sa te gandesti la lucrurile astea (si sa raspunzi daca vrei).

Editat de RisingPhoenix
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ii spui direct, femeie, sa nu te mai caute.
Nu exita alt mod, nu tu trebuie sa iti pui niste manusi ca sa tratezi delicat situatia asta, din contra.

Iti schimbi numar de telefon, nu ii mai raspunzi nici prin mesaje cu fum, porumbei, biletele.

Apare la tine la usa, dai telefon la politie...in caz ca n-ai pe nimeni care sa-l invete cum sa se poarte si gata.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am deschis topicul pentru ca am sperat sa dau de niste persoane care poate au mai avut experienta cu astfel de persoane. Nu mai cedez in fata lui, nu mai vreau o relatie cu el, dar vreau sa scap de sentimentul asta de vinovatie pe care mi-l creeaza pentru ca nu il mai ajut. Vreau sa gasesc un mod prin care sa il fac sa inteleaga ca nu o sa mai primeasca nimic de la mine. Dar probabil cel mai bine ar fi ca sa evit situatiile de genul, sa nu ii mai raspund deloc la telefon. Si o sa incerc asta. Pe forum am cautat un sprijin moral, nu sa fiu judecata, unii au inteles asta. Bine, poate ca si eu, netraind asa ceva vreodata, as fi raspuns la fel de acid. Nu stiu.

 

Legat de ce spunea cineva de experienta de viata, nu vreau sa se inteleaga gresit dar am trecut prin multe. Stau intr-un oras singura, pe picioarele mele, mi-am inmormantat iubitul si mama in mai putin de jumatate de an, am o sora de aproape 4 ani pe care o ajut, mi-am platit singura facultatea si inca platesc un credit ipotecar pe numele mamei mele. Am avut parte de niste ani grei, poate ca toate astea m-au afectat mai mult decat cred, dar pe forum v-am zis, am cautat un sprijin moral, mai ales de la persoane care s-au confruntat cu tipul asta de santaj emotional. Vreau sa gasesc putere in mine sa nu ma mai afecteze, nu pentru relatia cu acest baiat, ci pentru a nu repeta aceeasi greseala pe viitor.

Pai inseamna ca ai bani girl de faci pomana cu alti jegosi , macar da si tu undeva unde chiar ajuti pe cei care AU nevoie.. nu toti jegosii. Tu asteptai sa te "linga" lumea si compatimeasca , sa stii ca esti criticata cand ce faci e de-a dreptu' in culmea prostiei...nu pot pricepe cum sa te simti vinovata ca nu-l mai ajuti.. Jesus.. tu esti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ii spui direct, femeie, sa nu te mai caute.

Nu exita alt mod, nu tu trebuie sa iti pui niste manusi ca sa tratezi delicat situatia asta, din contra.

Iti schmbi numar de telefon, nu ii mai raspunzi nici prin mesaje cu fum, porumbei, biletele.

Apare la tine la usa, dai telefon la politie...in caz ca n-ai pe nimeni care sa-l invete cum sa se poarte si gata.

 

Subscriu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×