Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am crescut intr-o familie fara scandaluri, m-am tinut de scoala si de invatat, am facut o facultate, am un job ok si sunt respectata pe aceste planuri.

Inseamna ca ai o problema in a-ti alege partenerul. Am folosit singularul, pentru ca am impresia ca este primul barbat din viata ta, altfel nu mi-as explica felul in care ai dus aceasta relatie pana in acest moment.

S-ar putea s-o rezolvi pe asta cu tipul, dar s-ar putea sa dai de altceva.

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Avortul nu e metoda de contraceptie, exista alte metode, daca tot suntem oameni cu capul pe umeri.

Hinturi ca nu e barbatul cu care ar trebui sa aiba cineva un copil, aveai din plin.

Am luat pastile o buna perioada de timp, sunt constienta ca avortul nu e metoda de contraceptie, am avut relatie de ani de zile si nu am ramas insarcinata asa de aiurea. Dupa incidentul de la Paste, pentru ca doctorul imi indicase cu ceva timp in urma o pauza de la contraceptive, m-am hotarat ca ar fi cazul sa fac si pauza respectiva. La o luna cand ne-am impacat, s-a intamplat ce s-a intamplat....a insistat sa nu iau pastila, cele trei zile a stat langa mine sa nu cumva sa ma duc sa iau pastila de a doua zi. Ca daca raman, el isi doreste copilul, bla bla.

Inseamna ca ai o problema in a-ti alege partenerul. Am folosit singularul, pentru ca am impresia ca este primul barbat din viata ta, altfel nu mi-as explica felul in care ai dus aceasta relatie pana in acest moment.

S-ar putea s-o rezolvi pe asta cu tipul, dar s-ar putea sa dai de altceva.

Nu este primul barbat din viata mea, am mai avut o relatie de 5 ani, si inca una de 3 ani care s-a incheiat iarna trecuta. Primul cu care am stat timp de 5 ani nu m-a jignit vreodata in viata lui, m-a respectat, dar din nefericire a murit acum 4 ani. Iar cel cu care am stat timp de 3 ani, desi e mai mare ca mine, are acum 34 ani, are o teama de angajamente, trebuia sa ne casatorim, nu s-a mai intamplat, ne-am despartit, acum ma cautat neincetat sa ne impacam.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar tu de ce faceai tot ce zicea el?

Subscriu , daca tot zici ca acum nu ii mai cedezi , pt ce ai mai deschis topicu'? Eu am inteles ca tu cauti un raspuns sau o solutie pt a nu-i mai ceda , sau am inteles eu gresit din exprimarea ei?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu este primul barbat din viata mea, am mai avut o relatie de 5 ani, si inca una de 3 ani care s-a incheiat iarna trecuta. Primul cu care am stat timp de 5 ani nu m-a jignit vreodata in viata lui, m-a respectat, dar din nefericire a murit acum 4 ani. Iar cel cu care am stat timp de 3 ani, desi e mai mare ca mine, are acum 34 ani, are o teama de angajamente, trebuia sa ne casatorim, nu s-a mai intamplat, ne-am despartit, acum ma cautat neincetat sa ne impacam.

Cate chestii ai reusit sa faci pana la 24 de ani, felicitari. Eu cred ca o sa iti rezolvi singura problema, ai prea multa experienta de viata ca sa mai astepti sfaturi de la noi.

  • Like 1
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cate chestii ai reusit sa faci pana la 24 de ani, felicitari. Eu cred ca o sa iti rezolvi singura problema, ai prea multa experienta de viata ca sa mai astepti sfaturi de la noi.

Doar pt ca a avut relatii lungi , nu inseamna ca a si invatat ceva ( bun). Gandeste-te ca era un copil la 15-16 ani.

Editat de Amuneth

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu faceam tot ce zicea el, altfel probabil ca nu as mai fi ajuns sa iau bataie. Tocmai, ca nu am fost de acord cu el pe multe planuri, pentru ca i-am zis asta , iar el nu suporta sa ii raspunda o femeie. Pentru el femeia trebuie sa taca, sa asculte de el, sa nu ii comenteze, la concluziile astea am ajuns. Cand i-am spus ca am facut atatea pentru el si ca nu apreciaza, m-a acuzat ca ii scot ochii si ca altele "i l-au dat si pe ta-su si pe ma-sa", ca sa il citez pe el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Zici? Poate o fi si alt motiv...

 

 

 

Bani n-are, c-a parazitat-o pe ea. Ia zi tu, ce altceva intrevezi? Un suflet bun, aflat in ratacire? Nu zic nu. Daca-i asa iti dau nr. meu.

 

In primul rand, nu am scris pe forum ca sa fiu luata la misto sau sa fiu facuta proasta, urata, etc.

 

Stiu ca nu-i acceptabil ce-am scris eu. Imi cer scuze. Doar incercam sa intaresc ideea ca ti-ai luat-o din cauza ta. N-am vreme sa detaliez.

Nu "m-am intors" dupa bataie, eu nu mai vroiam sa vorbesc sau sa il vad, el a inceput sa ma caute dupa un timp sa isi ceara iertare si a insistat sa ne impacam. Nu iti imagina ca sunt vreo nebuna sa stau sa ma rog de el sa fie cu mine. De fiecare data cand ne-am certat m-a cautat spunandu-mi ca eu nu il inteleg, ca el ma vrea pe mine, diverse bla bla bla-uri.

Cum ziceam...din cauza ta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Ok, dar macar acum esti constienta ca nu tre' sa mai faci greseala asta?

E normal sa gresesti dar nu continuu...mai ales sa fie aceleasi greseli.

Tu nu mai ai niciun motiv pentru care sa te intrebi cum raspunzi santajului emotional, esti santajata doar atat timp cat accepti sa fii santajata.

Din momentul in care ii zici sa se intoarca inapoi in uterul din care a iesit, nu mai exista niciun fel de santaj .

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×