Sari la conținut
Forum Roportal
Ampera

Ce-am gasit azi...

Postări Recomandate

Lagavulin, Bruichladdich, Bunnahabhain, Oban. Mai sunt și altele, firește.

Au între 12 și 25 de ani (prețul crește în funcție de vechime) și știu că de obicei, la 100 ml, se îndoaie cu apă.

Editat de Ciocârlan
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 20 minute, Rodica` a spus:

Da clar.   Afumătura face cancer.   În ciolan, costiță, slănină, carnati... În whisky și mai si.    Eu am găsit o sticla mica de visinata tradițională de la Boteni.   Gust la Crăciun. 

De data asta e eltceva.  De mica am avut niste eruperi pe brate de la coate in jos pana si sub unghii cu niste bubite cu puroi care-mi produceau mancarimi groaznice.  Eram legata, infasurata de doctor ca o mumie cu o solutie lipicioasa sub fashe.  Asa mergeam la gradinita acompaniat de bunicul, sa nu rada copiii de mine.  Conditia aparea in jurul timpului cand am inceput carnurile afumate de porc si disparea spre vara, dar revenea daca mancam ceva afumatura doar pe timp de iarna.   Asa m-a interzis doctorul la mancat porc, de aceea nu mananc nici acum ca nu demult am cumparat o pulpa de curcan afumat ca nu era porc, dar mare surpriza a fost cand au revenit mancarimile cu puroi.  Atunci m-am diagnozat ca nu porcul era devina ci fumul.   Am sunat doctorul si era fara cuvinte dar mi-a spus sa evit fumul, nu de la tigara ca nu fumez de peste 22 de ani cel putin, nu mai stiu data exacta, dar de la tigari n-am avut nimic.

Mai era o femeie aici tot din secuime care era in conditia asta dar oamenii nu-l intelegeau si n-o credeau.      A pierdut si munca din cauza asta ca nu se trata ca lucra doar pe cash, ilegal desi era cetatean american si nu avea asigurare si nici varsta de pensionare, cum procedeaza majoritatea sa economiseasca si sa nu plateasca texe de Stat pe venituri.   

Acum n-as putea sa-l mai duc la gura, am incercat si mi-a venit rau.   Multi sfatuiau pe mama sa ma bata bine sa-mi iasa din cap fitele ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 19 minute, Ciocârlan a spus:

Lagavulin, Bruichladdich, Bunnahabhain, Oban. Mai sunt și altele, firește.  Au între 12 și 25 de ani (prețul crește în funcție de vechime) și știu că de obicei, la 100 ml, se îndoaie cu apă.

In America toate bauturile in barurui si restaurante se  îndoaie cu apă.   Laptele merge natur ca de obicei langa friptura de vita, barbatii bea lapte ... =P~

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, Enki a spus:

sa nu-ti imaginezi ca are gust de slana afumata. :lol2:

Imaginez!!!  Inca am gustul pe limba care nu se poate spala cu nimic desi n-am mancat foarte mult in viata mea.  

Am mai amintit si asta ca tata si bunicul au fost Macelari de meserie, am avut business de la abator la vandut salam pe paine, un magazin Macelarie si un Tabac-Bar plus o scoala de instruit viitorii macelari din zona, o fumatorie si o grota pe malul raului Tisa unde se pastra carne la rece ca din rau iarna se taiau mari bucati de gheata si acolo stateau ca in prima zi, nu se topea niciodata.   Mai avea si o amanta bunicul dar si o pisica neagra care mergea peste tot dupa el.   Se urca pe un stalp din poarta si lumea stia cine viziteaza acolo.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acest articol de ziar: -   

"O bătrână a devenit virală pe Internet.  Femeia a crezut că a cumpărat globuri pentru brad, dar acasă a avut parte de un șoc".

O bătrână ... O femeie în vârstă de 74 de ani ...   *Chiar este necesar de repetat varsta/etatea persoanei"???   

Surpriza zilei a fost ca globul era doar ambalaj pentru ... "chiloți" ... :lol2:
https://redactia.ro/o-batrana-a-devenit-virala-pe-internet-femeia-a-crezut-ca-a-cumparat-globuri-pentru-brad-dar-acasa-a-avut-parte-de-un-soc-155477?utm_source=Redactia_-_links_[2]&utm_medium=Referral&utm_campaign=fidmee

 

Am avut si eu o surpriza din cauza chilotilor la granita ROMANA dinspre Ungaria.   Vamesul "a gasit" in valiza pachete de "Gloante" pentru o anumita arma  :surrender: care defapt erau chiloti de dama cumparat din Walmart dar erau impachetati asemanator gloantelor, sau semanau cu ce a mai vazut undeva vamesul.   Erau rulati ca o sarma si parca 5-6 intr-un pachet.  Eu desi am fost intr-un magazin unde se vand arme si munitii, n-am fost atenta cum sint impachetati gloantele, desi erau vizibile.   Erau arme vanatoresti dar langa si ce au prins "rață împăiată" si alte pasari, dar si un imens Grizzly era expus, la care cu toti cascam gura!!!                          

Au avut si ei "soc-ul zilei" cand l-au analizat mai atent si s-au uitat pe poza ... 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×