Sari la conținut
Forum Roportal
Ampera

Ce-am gasit azi...

Postări Recomandate

Cotrobai in cartoane cu amintiri sa le mai sortez ca multe amintiri expira cu timpul cum am gasit o scrisoare de la o persoana draga , decedata demult, imi scria instructiuni cum ajung la ei in Germania.  A uitat ca eu cu 20 si ceva de ani inaintea ei eram afara din Romania si n-am nevoie sa-mi traduca ce inseamna ... o conversatie la granita.   Am ras ... am plans dar n-am aruncat scrisoarea, l-am clasificat langa ultima scrisoare al mamei mele inainte de parasirea legala al Romaniei pentru America.

Am mai gasit si surubelnite nefolosite, in celofan impachetate din fabrica, precis de la copiii provine de la asamblat ceva, din secolul trecut.

Un "Flashlight" asa de dragut, parca-i scos dintr-un pepene cu seminte, niciodata folosit dar de dimineata va fi in functie. 

Consuma timp jobul asta, ca la fiecare obiect tresar si incerc sa trag ceasul inapoi.       

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
 

'' Este de fapt chiar sensul vieții noastre. Nu degeaba una dintre cele mai grele pedepse în pușcărie este izolarea. Atunci când te smulge chiar și în pușcărie dintre oameni, fie ei și condamnați, pe­deapsa devine de nesuporat. Noi trăim din ener­gii­le celorlalți. Umanitatea este pentru noi ca apa pen­tru pești. Dacă ne lipsește apa umanității, nu pu­tem trăi.''

 

https://www.formula-as.ro/2021/09/04/claudiu-bleont-sa-fim-impreuna-este-chiar-sensul-vietii-noastre/

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mereu gasesc ce nu vreau, daca caut ceva.   Acum nu-i timp de aruncat nimic, orice zdreanta devine util in timp de curatenie, cand peste tot doar de scumpiri se vorbesc.  Daca benzina a depasit cu mult ultima exagerare imaginata, si acele pachete comandata la domiciliu vor fi mai scumpe ca se adauga si transportul urgent, taxat ca atare, scump.   Depozitele de unde se impacheteaza sint in Sud de judet la 150 km de extremitatea Nordica sau Est-West, masinile locale sint mari si consuma mult, vor depasi pretul marfurilor transportul si livrarea.  De aia zic, orice gasim acum, devine o avere in scurt timp, daca nu intervine cineva sau ceva in manipularea populatiei.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

o scrisoare de 15 ani.

am ars-o. 

incredibil cat m-a putut rascoli. 

  • Like 2
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu gasesc in pungi din magazine imbracaminte cumparate cu 10 ani in urma .... asa cum am ajuns cu ele acasa, s-au aruncat putin mai departe dupa ceva in dulap si nici soarecii n-au trecut pe acolo sint ca si "noi"  :derisive: 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×