Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Hello, king. Am trecut să văd ce mai faci și ce ai mai făcut cu facultatea .

Note? Bune ?

Ce an ești acum ?

 

Și, apoi, notar fa-te doar dacă vrei bani multi. In rest eu zic sa te gândești ce master faci . Și doctorat, de ce nu.

Lasa INM ul, că acolo poți merge oricând.

 

Bafta la restante! :Tease:

 

Mai trec sa văd ce faci.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu Monsiuer sa faci cat mai multa scoala in domeniu. Plus ca exista o scoala de grefieri la absolvirea careia posturile sunt bune si bine platite, perfecte pentru orice incepator. 

Mi se pare o imensa inconstienta sa incepi inca de la absolvire lungul sir de examene la IML a caror esecuri repetate indreapta pe multi in job-uri deloc visate in timpul glorioasei facultati. Plus ca psihicul sufera nebanuit dupa esecuri repetate. Mai ales la tineri.

 

Domnisor, nu e intentia mea sa te descurajez dar vad in jurul meu multi tineri indreptati pe căi greşite care au parte de dezamăgiri crunte la vârste mici. Deloc de dorit.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ideea este că, masteratul este cam obligatoriul, și dacă la noi nu prea de pune accent pe asta, in afara este chiar primordial.

Cat despre munca de procuror, nu este chiar așa spectaculoasă cum s-ar vede din afara.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca in Romania inca e la moda sa ai multe diplome, unele care nu-ti folosesc la nimic. :)

Ce naiba sa faca cu masterul? Poate doar daca vrea sa se orienteze spre invatamant, altfel, consider ca o diploma de master e complet inutila. Nu l-am auzit nici sa isi doreasca sa plece din tara, si, chiar  daca si-ar dori asta, nu vad ce ar putea face in strainatate cu  o diploma de master in drept obtinuta in Romania.

Nu stiu cum il vad altii pe King, dar eu il vad ca pe un om exceptional, posesor al unor calitati de invidiat, unele pe care nu le intalnesti insumate decat la putini oameni. Daca nu-l vedeam asa, nici nu il incurajam sa isi incerce norocul si sa sustina concursul la INM. Am spus sa-si incerce norocul pt. ca, oricat de bine pregatita ar fi o persoana, oricate cunostinte ar acumula ea, trebuie sa ia in calcul si posibilitatea ca va fi respinsa la un asemenea concurs, se poate intampla. Nu, INM-ul nu e pt. oricine, ca sa ai sanse mari de reusita la un asemenea concurs, trebuie sa fii o persoana echilibrata, perseverenta si ambitioasa. Si trebuie, de asemenea, oricat de siropos ar suna, sa iti placa foarte tare materia pe care o inveti, sa ajungi sa fii fascinat de ea, precum un om indragostit e fascinat de iubita lui, astfel incat, desi repeti de o mie de ori aceleasi pasaje, sa nu ti se para niciodata plictisitoare, ci, la fiecare citire, sa descoperi lucruri interesante, care sa te faca sa iti doresti sa revii asupra ei cu drag. Foarte putini absolventi de drept iau la INM din prima incercare - iar daca se intampla asta, se-ntampla pt. ca s-au apucat de invatat special pt. acest concurs de timpuriu (din anul al doilea de facultate), cei mai multi iau dupa mai multe incercari. Am avut o colega de serviciu care a luat din a cincea incercare (si ea poate fi considerata un caz fericit, sunt altii care au sustinut concursul de zece ori pana l-au luat), multi ziceau ca e nebuna, ca isi pierde timpul alergand dupa o himera. Dupa ce a terminat stagiatura, era complet alba, a si stat departe de familie o vreme si i-a fost foarte greu, dar acum face ceea ce ii place si e remunerata si pe masura. Nu cred ca King isi imagineaza ca va fi genul de procuror din filmele americane, un fel de Superman care prinde infractorii si e adorat de multime, e un baiat mult prea echilibrat ca sa viseze la cai verzi pe pereti.

SNG-ul ar fi o optiune, dar in SNG nu intra orice absolvent de drept, nu intra toata lumea si ramane cine poate, acolo se intra tot in urma unui concurs, iar cei care se inscriu sunt, de obicei, cei care si-au luat la revedere (macar pt. o vreme) de la INM, fosti aspiranti la posturile de auditori in justitie, care au ratat la mustata intrarea la INM, sau avocati tineri, muritori de foame. E o concurenta la fel de acerba ca la INM. 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hello, king. Am trecut să văd ce mai faci și ce ai mai făcut cu facultatea .

Note? Bune ?

Ce an ești acum ?

 

Și, apoi, notar fa-te doar dacă vrei bani multi. In rest eu zic sa te gândești ce master faci . Și doctorat, de ce nu.

Lasa INM ul, că acolo poți merge oricând.

 

Bafta la restante! :tease:

 

Mai trec sa văd ce faci.

 

Salut! Multumesc pentru vizita, apreciez :D

Am terminat anul trei. Da, am 10 la penal si la succesiuni. Astept sa vina si nota la procesual penal.

Nu am avut nicio restanta in trei ani... :(

Multumesc! :)

 

Domnisor, nu e intentia mea sa te descurajez dar vad in jurul meu multi tineri indreptati pe căi greşite care au parte de dezamăgiri crunte la vârste mici. Deloc de dorit.

 

Stiu, si apreciez de fiecare data sfaturile tale :)

Cand va fi sa aleg, o voi face cat se poate de asumat si cu mintea pregatita pentru orice rezultat.

Cat despre munca de procuror, nu este chiar așa spectaculoasă cum s-ar vede din afara.

 

Mie imi pare cea mai atractiva si cea mai potrivita caracterului meu. Desigur, ma pot insela. Dar intotdeauna exista noi inceputuri si redresari(asa cum exista caderi si esecuri).

Se pare ca in Romania inca e la moda sa ai multe diplome, unele care nu-ti folosesc la nimic. :)

Ce naiba sa faca cu masterul? Poate doar daca vrea sa se orienteze spre invatamant, altfel, consider ca o diploma de master e complet inutila. Nu l-am auzit nici sa isi doreasca sa plece din tara, si, chiar  daca si-ar dori asta, nu vad ce ar putea face in strainatate cu  o diploma de master in drept obtinuta in Romania.

Nu stiu cum il vad altii pe King, dar eu il vad ca pe un om exceptional, posesor al unor calitati de invidiat, unele pe care nu le intalnesti insumate decat la putini oameni. Daca nu-l vedeam asa, nici nu il incurajam sa isi incerce norocul si sa sustina concursul la INM. Am spus sa-si incerce norocul pt. ca, oricat de bine pregatita ar fi o persoana, oricate cunostinte ar acumula ea, trebuie sa ia in calcul si posibilitatea ca va fi respinsa la un asemenea concurs, se poate intampla.

 

Uh, Fiero, multumesc frumos pentru cuvinte. :friends:

Desigur, ma supraestimezi, nu sunt nici pe departe atat de inzestrat. Insa ai dreptate ca iau in calcul si ipoteza esecului si nca u m-as lasa daramat de infrangere. Care, de altfel, posibil sa nu fie o infrangere, ci o eventuala ambitionare spre cu totul altceva. Viata ne rezerva multe :)

Nu imi doresc sa plec din tara decat pentru perioade scurte.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu te supraestimez, am ochi buni (poate intr-o zi o sa iti explic ce am vrut sa spun cand am spus "ochi buni"). E foarte bine ca iei in calcul si posibilitatea unui esec, nu traim intr-o lume in care fiecare primeste dupa merit, iar asta nu se va schimba niciodata. :) :friends:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca in Romania inca e la moda sa ai multe diplome, unele care nu-ti folosesc la nimic. :)

Ce naiba sa faca cu masterul? Poate doar daca vrea sa se orienteze spre invatamant, altfel, consider ca o diploma de master e complet inutila. Nu l-am auzit nici sa isi doreasca sa plece din tara, si, chiar  daca si-ar dori asta, nu vad ce ar putea face in strainatate cu  o diploma de master in drept obtinuta in Romania.

Nu stiu cum il vad altii pe King, dar eu il vad ca pe un om exceptional, posesor al unor calitati de invidiat, unele pe care nu le intalnesti insumate decat la putini oameni. Daca nu-l vedeam asa, nici nu il incurajam sa isi incerce norocul si sa sustina concursul la INM. Am spus sa-si incerce norocul pt. ca, oricat de bine pregatita ar fi o persoana, oricate cunostinte ar acumula ea, trebuie sa ia in calcul si posibilitatea ca va fi respinsa la un asemenea concurs, se poate intampla. Nu, INM-ul nu e pt. oricine, ca sa ai sanse mari de reusita la un asemenea concurs, trebuie sa fii o persoana echilibrata, perseverenta si ambitioasa. Si trebuie, de asemenea, oricat de siropos ar suna, sa iti placa foarte tare materia pe care o inveti, sa ajungi sa fii fascinat de ea, precum un om indragostit e fascinat de iubita lui, astfel incat, desi repeti de o mie de ori aceleasi pasaje, sa nu ti se para niciodata plictisitoare, ci, la fiecare citire, sa descoperi lucruri interesante, care sa te faca sa iti doresti sa revii asupra ei cu drag. Foarte putini absolventi de drept iau la INM din prima incercare - iar daca se intampla asta, se-ntampla pt. ca s-au apucat de invatat special pt. acest concurs de timpuriu (din anul al doilea de facultate), cei mai multi iau dupa mai multe incercari. Am avut o colega de serviciu care a luat din a cincea incercare (si ea poate fi considerata un caz fericit, sunt altii care au sustinut concursul de zece ori pana l-au luat), multi ziceau ca e nebuna, ca isi pierde timpul alergand dupa o himera. Dupa ce a terminat stagiatura, era complet alba, a si stat departe de familie o vreme si i-a fost foarte greu, dar acum face ceea ce ii place si e remunerata si pe masura. Nu cred ca King isi imagineaza ca va fi genul de procuror din filmele americane, un fel de Superman care prinde infractorii si e adorat de multime, e un baiat mult prea echilibrat ca sa viseze la cai verzi pe pereti.

SNG-ul ar fi o optiune, dar in SNG nu intra orice absolvent de drept, nu intra toata lumea si ramane cine poate, acolo se intra tot in urma unui concurs, iar cei care se inscriu sunt, de obicei, cei care si-au luat la revedere (macar pt. o vreme) de la INM, fosti aspiranti la posturile de auditori in justitie, care au ratat la mustata intrarea la INM, sau avocati tineri, muritori de foame. E o concurenta la fel de acerba ca la INM. 

Draga Fiero, sincer, esti cam rupta de realitatea cotidiana a mediului academic, daca intrebi ce sa faca cu un masterat,.

 

In ziua de azi, studiile universitare se efectueaza in sistemul Bolognia, adica, toate sistemele de invatamant superior din  Uniunea Europeana,acorda acelasi nivel de credite in urma efectuarii de studii universitare,.

De aceea studiile de licenta reprezinta baza materiei pe care o asimileaza un student, iar masteratul reprezinta specializarea acestuia intr-un anumit domeniu in care si-a obtinut diploma de licenta, Nu poti fi avocat, membru al unui barou din Romania, si sa nu ai o specializare principala si sa spui ca activezi in toate ramurile dreptului. Ca iti minti clientii, si inseamna ca nici nu ai habar de ceea ce se intampla. Dar in Romania, se poate!

"Dreptul" estre o stiinta dinamica si complexa cu extrem de multe ramuri, ce evolueaza pe zi ce trece.

 

Pe scurt, masteratul este obligatoriu. Doar in Romania poti intalni practicieni in diferite domenii dar care nu au nici o specializare. Cu toate ca, de cativa ani, se cere ca sa ai si un masterat in domeniul care activezi.

 

Acum, eu nu stiu ce persoane ai in jur si care fac diferite colectii de diplome. Eu i-am recomandat sa urmeze cursuri post-universitare sub forma celor de masterat si ulterior daca il atrage si cele de doctorat. Nu i-am recomandat sa se inconjoare de diplome inutile, ci sa urmeze cursuri ce ii sunt necesare si, mai apoi, pasiunea pentru drept il poarte duce catre latura academica.

 

Cat despre orientarea spre invatamant, nu ii este necesar o diploma de master, ii este de ajuns sa fi studiat in facultate modulul  pedagogic, care este optional. Fara ala nu poti profesa in invatamant. Esti acceptat si doar cu licenta.

 

Si daca nu sti, ce se poate face cu diplomele din Romania, in afara tarii, iti explic cazul meu. Eu sunt licentiat in Drept si in Economie, am cate un masterat pentru fiecare si un doctorat in Drept, si in prezent sunt membru in cadrul baroului francofon din Bruxelles. Si ma ocup cu consulting juridic- economic si fiscal. Corporate Law.

Si toate astea le-am facut din pura pasiune, si nu pentru bani,pentru ca nu ma plateste nimeni mai mult ca am doctorat. In domeniul asta esti platit daca ai solutii la problemele clientiilor. Trebuie sa ai un anumit nivel de cunoastere, diplomele de pe pereti nu ajuta la nimic.

 

Diplomele mele nu au trebuit traduse sau legalizate, apostilate sau mai stiu eu ce, sunt recunoscute pe tot teritoriul  UE.

In plus de asta, masteratul si doctoratul inseamna foarte multa munca intelectuala. Ore intregi si zile de citit,de stat prin biblioteci,  de conspectat si de scris articole, teze si lucrari, participarea la conferinte si sesiuni stiintifice.

Iar lucrul asta il faci doar daca ai o pasiune pentru drept, asa cum spuneai tu,"sa iti placa foarte tare materia pe care o inveti, sa ajungi sa fii fascinat de ea, precum un om indragostit e fascinat de iubita lui, astfel incat, desi repeti de o mie de ori aceleasi pasaje, sa nu ti se para niciodata plictisitoare, ci, la fiecare citire, sa descoperi lucruri interesante, care sa te faca sa iti doresti sa revii asupra ei cu drag.".

Citatul tau ar fi definitia a ce reprezinta o  cariera academica si nu numai.

 

 

Privitor la INM, stii de ce este o asa concurenta acerba ?

Pentru ca acolo se duc majoritatea puturosilor (no offence, King :tease:) care au parintii in domeniu si care nu sunt in stare sa faca nimic altceva.

Intrucat, ca procuror sau magistrat, cam stai la birou si incasezi salariul baban. Nu am generalizat, intruicat consider ca mai sunt si persoane ce fac asta din pura pasiune. Idealistii! :roll:

 

Pe cand, daca ai fi avocat sau consilier juridic, de ce nu, este mai greu sa iti castigi painea si sa ai ceva clienti . Acolo este adevarata provocare si se vede cine are cu adevarat pasiune pentru drept.

 

 

Cam asta e treaba cu masteratul si cu INM-ul. :tease: Acum, este alegerea fiecaruia ce isi doreste de la viata si ce sacrifici este dispus sa faca.

Salut! Multumesc pentru vizita, apreciez :D

Am terminat anul trei. Da, am 10 la penal si la succesiuni. Astept sa vina si nota la procesual penal.

Nu am avut nicio restanta in trei ani... :(

Multumesc! :)

Hm, 10 la penal ?! Te cam defavorizeaza nota. :p

Nimeni nu ar trebui sa ia 10 la penal. Nu insinuez nimic in cazul tau, :crazy:

Spun doar ca, e greu de crezut ca exista vreun student in Romania care sa viseze "dreptul penal- partea speciala" ca sa ii poti da 10. Asta vorbind obiectiv.

Oricum, bravo tie,asta arata ca ai muncit sa meriti o asa nota.

 

Si acum, o intrebare incuietoare: :tease: - la succesiuni!

 

Termenul de 6 luni, acordat de catre legiuitor, are ca scop:

 

a. acceptarea succesiunii 

b. renuntarea la succesiune

 

Argumenteza raspunsul cat de bine poti. Si nu te lua strict semantic, ca te pacalesti.

Gandeste-te la realitatea concreta, la procedura efectiva.

 

Pentru ca in functie de varianta aleasa, mai am o intrebare, Care cu siguranta te va pune in dificultate.

Sa vad daca meriti nota 10.

 

P.S. Vad ca esti trist ca nu ai nici o reta in 3 ani . Ai vrea? :tease:

Ca te rezolv imediat. Dau doua telefoane si gata .

:crazy:

Editat de Two

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si parerea mea e ca magistratii sunt niste putori infumurate.

Un avocat chiar munceste pentru bani si pare ca satisfactiile sunt net superioare. Plus ca profesional provocarile sunt multe si munca interesanta.

Daca vrei un sfat pertinent degeaba cauti vo don-soara judecatoare ca mai rau te baga in ceatza. Nu e un secret pentru nimeni ca solutiile instantelor mai ales din ultimii ani sunt chiar de ras la felul cum se contrazic.

Stiu, salariile la maistrati sunt pe masura raspunderii. Care e mare dar multi nu inteleg asta. Si se preteaza la te miri cate porcarii, de la infractiuni pentru copiii lor la examenul de capacitate la cate si mai cate. 

 

Ziceam de scoala de grefieri ca am o vecina tare tocilara, absolventa de acu 2 ani, care a cazut la INM dupa ultima proba, a plans o saptamana, s-a mobilizat si acu e grefier debutant sau stagiar. Era pacat sa nu valorifice cumva cunostintele acumulate cu nopti lungi de tocit. Are salar bun, e cumva multumita. Nu doreste avocatura sub nici o forma. Fata de bugetari, ce sa astepti? :lol:

Editat de Rodica`

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce naiba sa faca cu masterul? Poate doar daca vrea sa se orienteze spre invatamant, altfel, consider ca o diploma de master e complet inutila. Nu l-am auzit nici sa isi doreasca sa plece din tara, si, chiar  daca si-ar dori asta, nu vad ce ar putea face in strainatate cu  o diploma de master in drept obtinuta in Romania.

 

In State este considerat ca a fost la facultate, partea de Drept NU este recunoscut dar restul de materii da, si cu putina educatie locala devine rapid ceva, nu are nevoie sa o ia de la liceu ca foarte multi.   Unii cu Chimie, Fizica si alte stiinte exacte au fost acceptati direct la doctorat. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×