Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

Hm, 10 la penal ?! Te cam defavorizeaza nota. :P

Nimeni nu ar trebui sa ia 10 la penal. Nu insinuez nimic in cazul tau, :crazy:

Spun doar ca, e greu de crezut ca exista vreun student in Romania care sa viseze "dreptul penal- partea speciala" ca sa ii poti da 10. Asta vorbind obiectiv.

Oricum, bravo tie,asta arata ca ai muncit sa meriti o asa nota.

 

Si acum, o intrebare incuietoare: :tease: - la succesiuni!

 

Termenul de 6 luni, acordat de catre legiuitor, are ca scop:

 

a. acceptarea succesiunii 

b. renuntarea la succesiune

 

Argumenteza raspunsul cat de bine poti. Si nu te lua strict semantic, ca te pacalesti.

Gandeste-te la realitatea concreta, la procedura efectiva.

 

Pentru ca in functie de varianta aleasa, mai am o intrebare, Care cu siguranta te va pune in dificultate.

Sa vad daca meriti nota 10.

 

P.S. Vad ca esti trist ca nu ai nici o reta in 3 ani . Ai vrea? :tease:

Ca te rezolv imediat. Dau doua telefoane si gata .

:crazy:

 

:)))

Așa este. 1. pentru că numai lucrul efectiv cu notiunile va sedimenta cum se cuvine volumul de informatie și 2. pentru ca nici macar toate infractiunile din codul penal nu se studiaza in facultate.

Am avut la examen falsul in inscrisuri sub semnatura privata, razbunarea pentru ajutorul dat justitiei si o speta cu luare de mita si furt, unde nu se retinea decat furtul.

 

Dreptul de optiune succesorala se exercita in termen de 1 an de la data deschiderii mostenirii, ceea ce inseamna ca atat acceptarea, cat si renuntarea la mostenire urmeaza sa fie facute in acelasi interval de timp. Termenul nu e de prescriptie, ci e de decadere, insa i se aplica prevederile de la prescriptie in ceea ce priveste suspendarea sa si repunerea in termen. Termenul de optiune poate fi scurtat pentru motive temeinice. De asemenea, dreptul de optiune se poate si retransmite.

În termen de 6 luni se prescrie dreptul la actiunea in anularea acceptarii sau renuntarii la mostenire.

Si parerea mea e ca magistratii sunt niste putori infumurate.

 

Munca de magistrat e foarte grea si implica responsabilitati uriase. Spun si eu din ce am cunoscut pana la momentul asta. Acum, ca unii aleg sa faca treaba de mantuiala, cat sa scape de ea mai repede... asta se intampla pretutindeni, astfel de oameni ii intalnesti in toate domeniile.

  • Like 1
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Munca de magistrat e foarte grea si implica responsabilitati uriase. Spun si eu din ce am cunoscut pana la momentul asta. Acum, ca unii aleg sa faca treaba de mantuiala, cat sa scape de ea mai repede... asta se intampla pretutindeni, astfel de oameni ii intalnesti in toate domeniile.

 

 

Cu o singura mare diferenta. Pozitia extraordinar de importanta ar trebui sa-i responsabilizeze nu numai pentru treaba buna ci mai ales pentru comportament exemplar. Iar asta e foarte rar.

De asta in unele tari procurorii sunt alesi la fel ca politicienii. Sa-i responsabilizeze cumva pe iresponsabili.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa vă spun și parerea mea despre procurorii cu care am avut de-a face: spăgari și indolenți. Plimbă ani de zile dosarele de la unul la altul, doar-doar ți se face silă și renunți.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa vă spun și parerea mea despre procurorii cu care am avut de-a face: spăgari și indolenți. Plimbă ani de zile dosarele de la unul la altul, doar-doar ți se face silă și renunți.

Le-ai dat tu spăgi? Sau părerea ta vine din frustrarea ca vreun dosar nu s-a rezolvat așa cum ai fi vrut?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:)))

Așa este. 1. pentru că numai lucrul efectiv cu notiunile va sedimenta cum se cuvine volumul de informatie și 2. pentru ca nici macar toate infractiunile din codul penal nu se studiaza in facultate.

Am avut la examen falsul in inscrisuri sub semnatura privata, razbunarea pentru ajutorul dat justitiei si o speta cu luare de mita si furt, unde nu se retinea decat furtul.

 

Dreptul de optiune succesorala se exercita in termen de 1 an de la data deschiderii mostenirii, ceea ce inseamna ca atat acceptarea, cat si renuntarea la mostenire urmeaza sa fie facute in acelasi interval de timp. Termenul nu e de prescriptie, ci e de decadere, insa i se aplica prevederile de la prescriptie in ceea ce priveste suspendarea sa si repunerea in termen. Termenul de optiune poate fi scurtat pentru motive temeinice. De asemenea, dreptul de optiune se poate si retransmite.

În termen de 6 luni se prescrie dreptul la actiunea in anularea acceptarii sau renuntarii la mostenire.

 

Munca de magistrat e foarte grea si implica responsabilitati uriase. Spun si eu din ce am cunoscut pana la momentul asta. Acum, ca unii aleg sa faca treaba de mantuiala, cat sa scape de ea mai repede... asta se intampla pretutindeni, astfel de oameni ii intalnesti in toate domeniile.

Hai ca te-ai descurcat admirabil. :crazy:

Eu voiam un raspuns ca pentru "prosti". Ca pentru un nene de la tara, ce nu are notiuni de drept si nici nu intelege prea multe din din ceea ce spui tu.

Din pacate nu am specificat asta. :P

 

Cat despre magistrati, intradevar, este o munca extrem de solicitanta. Cu responsabilitatea nu as merge asa departe.

Nemultumirea mea privitor la (unele) instante de fond, ar fi ca, par a fi cam "subiectivi" cand e vorba de cineva din sistem, gen executor judecatoresc, politisti, CNANDR, sau altceva, de parca astia nu sunt oameni si ei nu pot incalca legea, Noroc ca exista CEDO. :D

Dar asta nu se poate generaliza. Stiu si judecatori care sunt integri si severi, si muncesc pe rupte pentru un salariu nu tocmai pe masura volumului de munca prestate.

 

 

Puturosi si tocilari. E chiar amuzant. :)

Eu am spus puturosi cu pile, si si alti idealisti, care ii acapareaza ulterior sistemul si apoi regreta si trec la avocatura.

Si, NU am generalizat, ca doar nu sunt idiot. Sunt si persoane inteligente si care isi doresc sa faca ceva cu adevarat in Romania. Doar ca ajung sa nu fie lasati.

 

Iar puturosii isi doresc asta, pentru ca e mai placut sa stai la birou toata ziua, sa plimbi dosarele si lunar sa iti intre un salariu ca lumea. In plus, toata lumea vrea sa aibe pioni.

 

Pe cand, in alte domenii, in care exista o bruma de concurenta, e greu sa supravietuiesti si sa rezisti. Pentru ca in viata reala, totul e pe bani. Indiferent ca vrem sau nu sa acceptam acesta realitate.

 

Iar in cazul lui King, i-am recomandat sa isi continuie studiile pentru a atinge un nivel de excelenta. Cuvant si stare ce pentru foarte multa lume este necunoscut. Dar, daca tot exista o concurenta, de ce sa nu fi cel mai bun, sau, printre cei mai buni.

 

Altfel nu vad de ce s-ar mai fi chinuit sa invete atata si sa ia 10 la penal si la succesiuni. Pentru ca dupa ce termini, nu te mai intreaba nimeni ce note ai avut in anul I la Persoane, sa zicem.

Editat de Two

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am zis tocilari ca partea cu tocitul e cea mai simpla treaba, cea mai usoara munca, la propriu.

Ca sa produci valori materiale sau intelectuale e mai greu.

Prin urmare puturosi.  

Harnicia inseamna sa produci valorile alea prin efort mult superior.

 

Eu nu sunt vreun priceput si nici nu ma dau. Insa cred ca putem sa avem pareri despre oamenii sistemului ca doar ne afecteaza pe toti. Si, da, am frustrari legate de nenorocirile din justitie si mi le exprim asa cum pot, la nivelul meu. Nu vad chiar nimic neregulamentar in asta. 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×