Sari la conținut
Forum Roportal
Davi_

Moderator pentru fiecare arie?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

ajunga sa creada ca n-ar fi apreciati oricate eforturi ar face si atunci persista in a avea un comportament negativ.

 

:lol: dar forumul nu e institutie de (re)educare si nimeni nu e obligat sa tolereze/placa/respecte pe nimeni.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-am afirmat asta si o sa iti dau si exemple concrete, ca sa nu se simta nimeni ofensat:

- nu are cum sa ma intereseze respectul lui Cleric, care luni (ce zic eu luni, ANI) la randul m-a injurat si si-a bagat si scos extremitatile in gaurile mele si/sau ale familiei mele.

- la fel cum nu are cum sa ma intereseze respectul lui Saharian, care m-a amenintat pe mine, mi-a amenintat iubitul si a incercat sa recurga la santaj.

 

In situatii de genul asta, legal, se face reclamatie la politie. Exista posibilitatea de a fi indentificati si de catre politie si de catre admini.

Ar fi suficient un singur exemplu; sa vezi ca nu or sa-si mai permita sa ameninte si sa injure/jigneasca pe vreun user sau admin/moderator. Oamenii de calitatea asta isi inchipuie ca, fiind in virtual, sunt anonimi si nu ii descopera nimeni. Ori, lucrurile nu mai stau asa demult. La cate infractiuni se petrec pe net, legislatia s-a schimbat.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, vreau sa subliniez faptul ca SUNT CONSTIENTA ca vorbesc din calitatea de user recalcitrant. Vad si paiul din ochii mei.

 

Vad ca abordam cu totii problemele acestui forum ca niste probleme ale moderarii. Or fi probleme si pe la moderare, dar pana la aceasta, suntem noi, userii. Atata timp cat gasim din orice discutie prilej de a sari unul la gatul altuia, cu limbaj necorespunzator sau nu, cu atacuri directe sau voalate, poa' sa vina si mama moderarii, nu are ce sa ne faca. Sigur, nu se pot schimba toti userii. Insa stiu din experienta personala ca daca cineva te ataca si-l lasi sa urle ca lupul la luna, in definitiv tot ala are de pierdut (adica eu am fost lasata sa urlu ca lupul la luna :lol:). Cat de partinitori ar putea fi moderatorii, daca din taste nu-ti ies porcarii, nu-ti face nimeni nimic.

 

Acum, legat de faptul ca moderarea ar putea fi mai toleranta cu unii useri decat cu altii. Ce-i drept, si mie mi s-a intamplat sa constat asta, insa, de obicei, avem observatia asta doar atunci cand nu li se da in cap celor pe care i-am vrea capaciti. Si oricat de tare am constata asta, ar fi nedrept sa nu recunosc ca fara a avea amicitii, moderarea a fost ingaduitoare si cu mine. Am fost banata, mi-a fost permisa revenirea, mi s-au blocat conturile, mi s-a permis schimbarea lor, mi-a mai scapat tasta aiurea, mesajele mi-au fost invizibilitate si atat. Cati dintre noi putem spune ca nu ni s-a tolerat niciun fel de derapaj pe forum? E vreunul caruia nu i-au fost sterse mesaje necorespunzatoare fara a a fi sanctionat? E vreunul care nu face offtopic? Asa ca sa nu mai vedem ingaduinta moderarii doar atunci cand vine vorba despre altii.

 

In rest, atata timp cat moderatorii sunt dintre noi si nu fac asta ca pe un job, e imposibil sa nu aiba statement-uri personale. Eu, daca presupund prin absurd, as fi moderator, as indrepta vreo doua-trei spinari, cel putin! Ce, daca va puneti macar teoretic in situatia asta, credeti ca nu ati avea si considerente personale?

Atata timp cat nimeni nu modereaza contra cost, adica ca si job, e imposibil sa fie 100% impartial - aceeasi constatare atata timp cat ne moderam noi, intre noi, pe rand. Acum nu stiu ce intentii are proprietarul, dar eu n-as scoate bani din buzunar ca sa-l palatesc pe unul sa pazeasca 20 de oameni sa nu o ia prin papusoi. Aducerea unor noi moderatori (din afara forumului) ar schimba cumva felul in care noi ne comportam unii cu altii?? Sa fim seriosi.

Asa ca daca vrem un forum mai civilizat, eu zic ca mai degraba noi, userii, sa facem ceva schimbari in atitudine. E mai simplu si cu siguranta mai de succes decat sa ne strofocam mintea sa gasim pe cineva sa ne pazeasca mai eficient sa nu scapam prin papusoi.

Editat de `Andreea
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc.

Am constatat deja ca aveti nevoie de confirmari si nu de pareri. Eu nu va voi mai deranja in astfel de subiecte. Sper sa se schimbe total moderarea. Este o dorinta, doar.

Sper sa fiu lasat, cu respectarea regulamentului, bineinteles, sa postez pe alte arii. Si inca o data va repet; nu sunt clona nimanui.

 

Te superi daca iti spun ca ai constatat gresit?

In rest , consider ca te rasfeti. Poate e firesc, e ziua ta de joaca. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Era sa ma inec cu o gura de Frutti Fresh.

Imi mentin parerea de acum un an... doi... sau cand o fi fost ultima discutie de genul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Era sa ma inec cu o gura de Frutti Fresh.

Imi mentin parerea de acum un an... doi... sau cand o fi fost ultima discutie de genul.

 

 

nu cred ca eram atunci pe-aici. cum suna parerea?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu zic ca mai degraba noi, userii, sa facem ceva schimbari in atitudine. E mai simplu si cu siguranta mai de succes decat sa ne strofocam mintea sa gasim pe cineva sa ne pazeasca mai eficient sa nu scapam prin papusoi.

 

Dada.. vrabia mihai viteazul. Toata lumea se cenzureaza in viata reala, intram aici sa ne comportam ca niste cretini, multi dintre noi, sa ne simtem si noi bine dupa scortosenia din realitate, nu? In mai bine de 7 ani de forum, n-am vazut sa se schimbe toata masa forumistilor in bine. A mai fost cate unul care s-a mai cumintit, da' cine-i chele rea, asa o sa moara. Nu o sa vezi pace si prietenie niciodata, nicaieri. Peste tot e asa, nu numai pe Roportal.

 

P.S. si ar fi plictisitor sa fie numai amabilitati... si putina ipocrizie, asa.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai tocmai de aia am si precizat la inceput ca stiu din ce piele vorbesc, ca sa nu ma acuze nimeni de ipocrizie :lol: (nu ca as fi inteles ca tu ma acuzi).

Mie imi displace sa fiu implicata intr-un anumit gen de contexte pe forum. Si nu imi displace musai asta, ci imi displace cum ma simt din cauza asta, eu cu mine, ca d.p.m.d.v. ce esti in viata reala, adica cine esti tu, esti si intr-o comunitate online, nuantele pot diferi, dar esenta e aceeasi. Ma amuza teribil cand aud useri sustinand ca daca te jignesc pe forum, nu-ti jignesc persoana reala (cel putin inainte, erau useri din astia). Ba pe mine ma jignesc.

Ii felicit pe toti cei care nu simt niciun fel de angoasa personala din cauza unor mizerii in care au fost implicati pe forum, dar in sinea mea nu prea cred ca astfel de useri exista.

Asta e motivul pentru care eu chiar imi dau silinta sa nu mai fiu implicata in asa ceva. Ca nu-mi iese mereu, asta e. Si de data asta, am elaborat postarea la modul "eu", nu "noi".

Nu stiu ce ar trebui sa fie forumul, dar cu siguranta un loc in care intri pentru a iesi incarcat cu chestii negative, nu e. Iar 90% din mizeriile de pe forum le fac userii, nu moderatorii.

Editat de `Andreea
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca eram atunci pe-aici. cum suna parerea?

 

Ca moderarea e o bataie de cap, il dezavantajeaza in primul rand pe cel care isi asuma rolul si nu poate fi facuta nici macar 90% corect.

In primul rand, cum s-a mai spus, moderatorii sunt si ei oameni si au amicitii, iar asta se vede.

In al doilea rand, fiind oameni, uneori incalca regulamentul pe care il aplica altora, pentru ca e imposibil sa fie calmi 24 de ore din 24.

In al treilea rand, se intampla des ca doi sa se certe si moderatorul sa primeasca rosiile, ei redirectionand nervii inspre el.

Si nu numai.

 

Oriunde se aduna oameni care nu au multe in comun, fie ca e la coltul strazii fie pe forum, sunt inevitabile ciocnirile.

Sa te bagi in mijlocul lor zilnic incercand sa-ti dai seama cui sa-i tii partea mi se pare un consum de energie psihica ce nu se justifica daca nu ai investit sentimental (sau financiar, depinde) intr-un forum.

 

Ca trecator, pot sa incerc pe cat posibil sa nu le ingreunez munca, dar normal ca nici mie nu imi iese mereu.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×