Sari la conținut
Forum Roportal
Davi_

Moderator pentru fiecare arie?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

N-am afirmat asta si o sa iti dau si exemple concrete, ca sa nu se simta nimeni ofensat:

- nu are cum sa ma intereseze respectul lui Cleric, care luni (ce zic eu luni, ANI) la randul m-a injurat si si-a bagat si scos extremitatile in gaurile mele si/sau ale familiei mele.

- la fel cum nu are cum sa ma intereseze respectul lui Saharian, care m-a amenintat pe mine, mi-a amenintat iubitul si a incercat sa recurga la santaj.

 

Nu era vorba de useri pe care ii plac sau nu, ci de useri care, intr-un fel sau altul, mi-au adus prejudicii si mi-au afectat viata PRIVATA. Respectul lor m-ar ofensa.

 

Nu mi se par niste exemple bune. Am sa spun si motivele. Nu poti avea pretentii de la un om care sufera de o boala psihica. N-as fi facut afirmatia referitoare la boala lui (si, daca citeste, il asigur ca nu-i iau boala in deradere), daca el insusi n-ar fi declarat de mai multe ori ca sufera de schizofrenie. Iar in ce-l priveste pe Saharian, stiu ca si el s-a plans adesea de hartuire din partea moderatorilor. Avand in vedere ca nu mai e un user activ, deci nu mai are posibilitatea sa se apere, sa vina cu contraargumente impotriva acuzatiilor aduse, cuvantul autoritatii nu-i suficient pt a-l pune intr-o lumina proasta, dar asta nu inseamna ca as sugera lipsa de credibilitate a autoritatii, ci doar faptul ca cele doua tabere nemaiavand posibilitatea de a fi puse fata in fata, nu mai poate fi luat in seama nimic din ceea ce face referire la comportamentul uneia sau alteia.

Editat de flying_soul
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca unul iti agreseaza copilul pe strada, il mai privesti cu toleranta pentru ca are boli psihice? Ma rog, am adaugat asta desi nu am avut absolut niciun conflict cu userul respectiv. Eu zic ca afectiunile si circumstantele nu mai sunt atat de atenuante atunci cand e vorba de cineva drag noua ori de noi insine.

Nici pe mine nu ma seaca la inima cand un user il face cu ou si cu otet pe alt user.

Editat de `Andreea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am vrut sa sugerez ca datorita bolii lui trebuia sa fie lasat sa faca orice vrea, ci doar ca exemplele date nu-s potrivite.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca a mai spus cineva asta, insa vin si eu cu propunerea de a se renunta la mesajele moraliste (ori poate amuzante wanna-be?) din topicele purgatoriului. Mi se pare ca acestea compromit aparenta de impartialitate. Si fac referire strict la mesajele moraliste, nu la cele in care se explica de ce a fost suspendat userul.

Editat de `Andreea
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

postasem pe alt topic mesajul meu, inainte sa vad ca exista topicul asta. nu am putut sa-l mai sterg/editez d-acolo. e mai potrivit aici.

 

a ajuns cumva un fel de bad joke modul in care se modereaza pe aici? kinda tara nimanui, facem cum ne taie capul, ca putem.

 

vad ca foarte repede s-au sesizat autoritatile il ceea ce-l priveste pe _miercuri, se pot autosesiza si in privinta lui 5 a clock?

 

mi se pare ce prost gust sa aplici regulile unde se vrea si unde nu, nu. daca tot se fac moderatorii ca ploua (spun la plural ca nu stiu cine i-a sters postul lui 5 si ascuns rahatul sub pres fara sa ia masuri) cer deschis sa mi se stearga tot warn-ul si sa mi se permita si mie sa fac imbecil, senil si idiot un anumit user. si asta fara un suspend.

 

 

e normal ca userii sa o ia pe aratura, cand moderarea se face dupa ureche.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De aceea am propus admini ca moderatori pe ariile dificile, pentru ca au o viziune mai buna asupra lucrurilor si stiu sa echilibreze balanta intre factorul uman, cel comercial si cel intermediar.

Mi se pare o propunere corecta ca administratorii sa fie moderatori, nu numai din cauzele enumerate dar in primul rand din faptul ca singura regula care este luata in practica este cea comerciala. Asta nu are cum sa fie eliminata e adevarat dar atunci sa faca bine administratorii sa-si asume in mod direct responsabilitatile ideologilor pe care vor sa le promoveze prin intermediul forumului.

 

Si sunt nevoit sa dau un exemplu de moderare acceptabila, este vorba de cea de la aria Politica. Desi politica ar trebui sa nasca pasiuni, discutile de acolo par a fi in regula, principile de moderare din ce am vazut eu sunt la standarde inalte, si nu pare sa se fi facut epurari.

Editat de -altul
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Propun infiintarea unei arii sugestiv intitulata "Gradinita roportal". Acolo ne vom putea agata unii de altii, complimenta, flata, ciupi etc toti userii care macar temporar dam in mintea copiilor. E pacat sa avem pasaje demne de niste gradinari pe cinste pe ooooorice topic activ. Sectiune dedicata!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×