Sari la conținut
Forum Roportal
Abbie M.

Romanii ''vor invada UK in 2014''

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Hai, lasa-ma...considerand calitatea invatamantului de azi, nu imi va plati nimeni pensia.

Oamenii aia fara facultate au acelasi salariu cu cei care fac facultate.

Deci se echilibreaza balanta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hai lasa-ma tu...asta fiind parerea ta.

Cand decid sa faca facultatea sunt perfect constienti de chenzina si posibilitatile din domeniul respectiv in tara..

Nu sunt?

 

Si nu generaliza.

Un inginer sau un informaticean castiga mult mai mult decat o femeie de serviciu sau un muncitor. Si si ei platesc taxe de rup.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca Romania nu era praf, mai evada careva din ea?

Ciuciu pensii, fiti convinsi de asta.

Nu sunt (prea) multi romani sau bulgari p-aici. Dar romanii sunt foarte rai si foarte prosti. Si-au adus cu ei si obiceiurile de neam de traista. Asa ca ii ignor.

Editat de S.R.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand sunt admisa la facultate, nu semnez un contract de loialitate cu tara mea.

Pricepi?

si aici e greseala sistemului ca iti oermite acest lux pe banii celor care din varii motive nu si-l permit. Nu pot face toti facultate. Nici nu au de ce.

Dincolo sunt cateva burse, in rest, ca sa faci o facultate..deseori iti iei credit de la banca pt taxe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut facultate la buget si cu bursa apoi. Si mai si munceam ca sa suport coruptia, cartile unor clasici in viata. Care lux?

Sr, de ce vorbesti asa? Ar trebui sa tii aproape de romanii din UK, nu sa te consideri superior.

E rusinos, eu am intalnit romani in Cardiff, romani carora le era rusine sa spuna ca sunt romani. I-am auzit vorbind romaneste si cand i-am abordat, mi-au zis ca nu am auzit eu bine. Ti se pare ca pakistanezii de la fish and chips au vreo greata fata de natia lor?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca Romania nu era praf, mai evada careva din ea?

Ciuciu pensii, fiti convinsi de asta.

Nu sunt (prea) multi romani sau bulgari p-aici. Dar romanii sunt foarte rai si foarte prosti. Si-au adus cu ei si obiceiurile de neam de traista. Asa ca ii ignor.

 

bafta!

Daca firmele care platesc la unii ani de facultate sau cursuri specializate cer un contract pe cativa ani..statul sa fie mai prost, right?

Exista atatea reduceri pt studenti..de la reduceri bilete pt evenimente culturale, abonamente de bus gratuite, chirii ieftine la camin si pensii de urmasi daca iti continui studiile , ca sa nu mai vorbim de reducere impozite si taxe si laboratoare gratuite..incat mi se pare de bun simt o astfel de 'revansa' pt ca multi oameni fara facultate platesc si ei taxe la stat..in caz contrar, sa plateasca, fie si in rate..subventiile de la stat pe perioada facultatii

Da.

 

poate avem notiuni diferite, statul nu e o firma, comparatia nu e relevanta.

 

dreptul la învatamântul gratuit e garantat prin art. 32 din constitutie,

asta nu înseamna ca statul e mai "fraier", studentul respectiv facând si el parte din acest stat,

spre deosebire de o companie privata unde ierarhiile (si contractele) sunt bine stabilite, adica nu face fiecare ce-l taie capul.

 

daca duc logica ta un pas mai departe, o sa-mi zici ca studentii n-au voie pe strada pentru ca n-au platit taxe pentru ea?

copiii nu au ce cauta prin parcuri pentru ca n-au platit utza-utza?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multam.

N-ar trebui sa tin aproape de nimeni.

Daca romanii erau ok, poate nu mai plecam.

Apreciez fiecare om individual, dar am o parere groaznica despre romani, ca grup. Si ura.

Mi-ar placea sa puteti privi romanii obiectiv.

Vorbesc romana cand am cu cine, asta nu inseamna ca sunt mandru de compatriotii mei.

Sa zicem ca imi iubesc tara, doar ca-i urasc pe bastinasi. E clar ca lumina zilei de ce.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca firmele care platesc la unii ani de facultate sau cursuri specializate cer un contract pe cativa ani..statul sa fie mai prost, right?

Exista atatea reduceri pt studenti..de la reduceri bilete pt evenimente culturale, abonamente de bus gratuite, chirii ieftine la camin si pensii de urmasi daca iti continui studiile , ca sa nu mai vorbim de reducere impozite si taxe si laboratoare gratuite..incat mi se pare de bun simt o astfel de 'revansa' pt ca multi oameni fara facultate platesc si ei taxe la stat..in caz contrar, sa plateasca, fie si in rate..subventiile de la stat pe perioada facultatii

Da.

Si daca refuzi asa ceva dupa studii, ce se poate intampla? Ne intoarcem cumva in timp, cand te abordeaza niste baieti cu ochi albastri, in interes national? Chiar e de ras asa ceva. Vezi tu, si libertatea asta trebuie sa fie uneori mai mult decat pe hartie. Si apropo, 3/4 dintre studentii admisi platesc cel putin 2000 de lei anual - adica cel putin 6000 de lei pe timp de studii, per student. Ia fa acum un calcul si ai sa vezi ca nu neaparat saracii patroni isi golesc buzunarele pentru ai nostri eminenti elevi/studenti.

In anul de gratie 2014, atat timp cat faci parte din U.E., nu mai e la moda sa impui directive, ci cauti solutii. Una dintre solutii ar fi stimularea fortei de munca, prin a nu mai tine salariul minim pe economie la limita specifica unei tari din Asia de Sud-Est si sa ai pretentii ca oamenii sa se conformeze normelor europene. Nu mai traim in vremurile imediat post-decembriste, cand tanarul se multumea cu o pereche de blugi, Dacia de la parinti si concediu la Amara sau Techirghiol o data la doi an. Cu bilete luate prin Sindicate, fireste.

Sa nu mi se spuna acum ca salariul minim e mai mult decat minim din cauza economiei, ca ma apuca toti dracii. Este de toata jena salariul minim, pentru simplul fapt ca legea permite asa ceva.

Editat de Nestosaru
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-ar placea sa puteti privi romanii obiectiv.

 

Tu ii privesti obiectiv sau cum? Lumineaza-ma, nu pricep.

Zici ca romanii au obiceiuri urate, te-ai uitat la ceilalti?

Nu suport ce faci tu acum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×