Sari la conținut
Forum Roportal
Abbie M.

Romanii ''vor invada UK in 2014''

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daily Mail: Mii de bulgari si romani vor inunda UK in 2014

 

The Sun: Un tsunami de romani si bulgari

 

Pentru locslnicii care nu stiu prea bine sa citeasca (unii poate acceseaza The Sun exclusiv pentru poze) e un desen mare cu sageti, dinspre Romania, Polonia si Bulgaria inspre UK. Cred ca au muncit mult la un articol de calitate. :roll:

 

Articolele, doar doua din multe, incita la ura (fara a o enunta explicit) impotriva unor oameni egali in drepturi, dintr-o tara europeana, care beneficiaza de libera circulatie. Mai mult, li se spune britanicilor sa ii respinga si sa ii vada ca pe o amenintare, chiar inainte ca ei sa fi ajuns acolo, daca vor ajunge.

 

In afara de articolele ''de senzatie''... mai interesante sunt comentariile sutelor de ret...icenti atotcunoscatori in privinta Romaniei si a romanilor.

 

Am o nelamurire. Acum cativa ani, doi insi au fost arestati in UK pentru ca ''au incitat la violenta'' prin cateva cuvinte postate pe Facebook. Corectitudinea politica e in floare si daca spui anumite cuvinte pe strada esti arestat. Insa, dupa cum se vede, asemenea campanii duse de anumite ziare, care chiar pot provoca violenta in masa pe criterii etnice, sunt lasate sa se desfasoare fara nicio reactie. Pardon, de fapt, reactia oficiala a fost asta.

 

PS, stiu ca panica nu e noua si nici campania guvernului de acolo, dar articolele continua sa apara cu regularitate.

Editat de Rory*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca locuiam in Romania sau Bulgaria, eram si eu intre ei in potop sau tzunami!!! daca am tras asa de lung de timp si nu mi-am aranjat inca viata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

TBC este o boala de care inca n-a scapat omenirea, s-a micsorat recent numarul purtatorilor de boala/virusi/bacterii/germi ca s-au imbunatatit in multe tari conditiile de viata.

Asta se taie de pe lista, dar ma intreb, de pe sub_continentul indian ce fel de boli se importa in UK :stars: ca ei sint plini de TBC si au o forma complicata de nemaivazut in emisfera vestica, asa ca ... un profil mai modest nu le-ar strica, si americanii se lupta cu boala asta in tacere cu noii veniti din lumea mare.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa te lamuresc. Si Britania trece prin criza economica. Nu o afecteaza la fel de tare ca pe alte tari pentru ca economia lor a fost mai solida. Dar tot trece prin criza. In vremuri de criza extremismul si xenofobia VAND mai mult decat scandalurile mondene sau femeile in pielea goala. Vezi Adolf Hitler, Vladimir Ilici Lenin, Mao Zedong si altii. Opinia publica britanica e influentata intr-o masura prea mica in realitate de ce zice presa lor.

 

Conditiile in Romania sunt mizerabile, romanii sunt hoti si vor sa profite de generozitatea britanicilor - asta este partial adevarat.

 

Si ca sa o scurtez... SUA vrea ca romanii si bulgarii sa aiba acces pe piata de munca a UK. Si Britania e de acord.

 

Si... hai sa fim seriosi... vrei sa vii sa muncesti la mine ? Accepti conditiile, muncesti bine si vei avansa si in cariera si in ochii mei. Nu accepti conditiile, vii direct cu drepturi ? Du-te tare, de preferinta inapoi in groapa de gunoi din care ai aparut. Cam astea-s regulile unei corporatii... si cam astea-s regulile marii corporatii care este "lumea occidentala".

 

Unii vorbitori numesc emigrantii "slave labor", pentru ca muncesc chestii pe care nu le vor bastinasii si accepta salarii pe care bastinasii nu le-ar accepta.

 

Asa ca... sa plangem :cry:

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce-mi plac mie emancipatii si durii astia care se gudura pe langa cine ii scuipa in ochi.

Da, in Europa anului 2013, in tarile ''civilizate'', chiar nu se poate proceda altfel. :doh:

Scuzati limbajul.

Editat de Rory*
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

relax! asa cum o sa o invadeze, asa o sa o si paraseasca,buluc. ca nu-s locuri de munca suficiente pt ei si pt cei care-i colonizeaza acum, paki, indi, polish...asa ca romanii o sa mearga, o sa vada, o sa se intoarca tot acasa.

 

no biggie

 

 

asa merita englezii, sa-si guste propriu medicament al 'colonizarii'

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce-mi plac mie emancipatii si durii astia care se gudura pe langa cine ii scuipa in ochi.

Da, in Europa anului 2013, in tarile ''civilizate'', chiar nu se poate proceda altfel. :doh:

Scuzati limbajul.

Mdeah, tu si Florisa, victimele strainilor.

Ai dreptul la opinie, nu si dreptul de a-ti proiecta frustrarile.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

strainatatea nu e pt toti, s-a mai zis si-o sa se mai zica.

 

 

iar dailymail e aka cancan din romania, citeste si tu ceva cu substanta (sfatul asta l-am primit si eu de la un alt coleg forumist si dreptate a avut)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×