Sari la conținut
Forum Roportal
Florisa

Despre romani in presa norvegiana

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

mi se par fericite tigancusele voastre, are un zambet misto

 

ale noastre sunt triste, agresive, uracioase... biggrin2.gif

 

 

ale noastre??

 

äle voastre!!! le-ati aruncat in gradina noastra, ia sa vi le luati inapoi :rot:

 

cum dreaq sa nu fie fericite? n-auzi ca au transport gratuit? era sa-mi dau palme, eu platesc 200euro transportul pe luna, tren-autobuz, asta a facut cerere si a primit gratis abonament.

 

sa vezi ce dau cu stampila la vot luni sa interzica cersetoria, ca nu platesc eu 36% taxe din venit sa aiba Ramona transport gratuit. si sa ma si dea dreaq ca nu i-am dat bani, ci pomana...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In august am umblat prin 5 orase din Olanda.

N-am vazut tigani romani, cersetori, muzicanti romani pe la terase.

 

Nu mi-a venit sa cred. eek.gif

 

Am zis ca aici voi emigra daca se inrautateste situatia in Romania.

 

LE: uite aici un gest frumos http://adevarul.ro/life-style/stil-de-viata/credinta-umanitate-refacuta-gestul-demn-urmat-unui-roman-oamenii-strazii-8_5225dcb5c7b855ff563ff6d4/index.html

Editat de Al Micu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In august am umblat prin 5 orase din Olanda.

N-am vazut tigani romani, cersetori, muzicanti romani pe la terase.

 

Nu mi-a venit sa cred. eek.gif

 

 

in amsterdam ai fost?

 

ca nu ai cum sa nu ii vezi, sunt palcuri-palcuri in fata la madama aia de ceara, toti aia care fac pe statuile afara si sunt pictati sunt romani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, am vazut cateva statui dar nu mi-a trecut prin cap ca sunt romani

 

cat timp n-au tras de mine, nu au devenit agresivi a fost totul ok

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

era viu, da-l dreaq!

 

viu si in vacanta

Florisa, cati d'astia sunt in zona voastra? e fenomen rar?

 

attachicon.gifLi.jpg

 

asta-i una din zecile din oras, e la coltul strazii, Ramona o cheama si are undeva la 19 ani si 3 copii in Ro (am citit in ziar despre ea). N-ai idee ce m-a dat dracu pe romaneste cand i-am dat de pomana un pachet cu mancare. Sta si cerseste in fata unui magazin Meny si ai vazut ca aia au mancare gatita gata facuta. era o zi d'asta 'calduroasa' a la Norge si am zis ca poate ii face bine ceva mancare calda. cu ce scarba s-a uitat la mine ca nu am dat bani, nu iti imaginezi. pwlm, de atunci nu ma dau la nimeni, ca nu mi-a picat bine sa aud 'a dreaq, coroane nu dadea...'. nu am zis nimic, ca nu vreau sa ma stie de romanca, nu mai scap de ei apoi..dar mi venea sa-i dau cu pomana in cap

 

 

Alex...la noi in oraselul asta mic, nu sunt ,,la vedere,,. Au incercat de multe ori ,dar mai mult de 3 zile nu rezistau pt ca oamenii sunt vorbiti intre ei sa nu le dea nimic pt ca astfel ii incurajeaza sa ramana.

Si cu revista,,folk er folk,, la fel...mai apare cate un nene care incearca sa vanda revista asta...insa nu se inghesuie lumea sa cumpere. Mai costa si 50 de kr.

O colega de la muca imi povestea cum ,,la inceputuri,, a vazut o femeie care se indrepta inspre ea cu un trandafir. S-a gandit ca vai ce draguta e persoana respectiva. Ce naiba sa gandesti daca mergi pe strada si vezi ca vine una inspre tine zambind si cu un trandafir pe care vrea sa ti-l inmane? Si..cand sa i-a trandafirul aia deschide gura si ii zice: 20 de kr.girl_werewolf.gif Bineinteles ca s-a lasat pagubasa si aramas cu un gust amar.Cred ca nu rezista prea mult pe aici prin zona din cauza ca ploua mult.

Dar acuma cica e altceva la ,,moda,,. Fel si fel de straini se duc si suna la usile oamenilor care stau la casa si ii intreaba daca au nevoie de ajutor in curte,daca le poate da niste bani ...si alte chestii de genul.

 

Cat despre aia careia ai vrut sa ii faci un bine si ea a comentat cum a comentat....nu exista cuvinte sa explici o asemenea faza. Eu am patit multe de genul asta dar acasa. Pe aici prin zona...n-am vazut-o sigur.

Ideea e ca fazele de genul asta te fac sa ii privesti cu scarbba pe toti si sa nu iti mai fie mila de niciunul. Desi printre ei chiar sunt unii care ar fi multumiti cu o farfurie de mancare mai mult decat cu un ban cu care oricum nu si-ar putea cumpara mancarea care i-o dai tu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca votati cu Ap tot nu scapam de ei...

 

e uite ca nu a mai iesit Ap, sa vedem ce face duduia Erna. Ce zambea azi-noapte cand i s-a zis 'doamna de fier a nordului', era cat un paun.

Sper ca sunteti cu actele in regula, ca s-a terminat cu smecheria :rot:

 

inchide asta granitele

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×