Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Ce intelegem prin filosofie?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

M-am prins vrei sa ma incui?

Raspunsul e evident foarte simplu, probabilitatea in ambele cazuri e 100% daca iese numarul respectiv si 0% daca nu iese.

 

\

 

E simplu, insa nu e cel dat de tine. Mai cugeta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Andre Gide a comprimat intr-un enunt surt ceva ce eu as numi o calitate extraordinara a filosofiei: `Nu ii crede pe cei care au gasit adevarul, ci pe cei care il cauta` (citat din memorie).

Asta e valabil doar pentru starea de filozofie. Cine gaseste adevarul dispare din starea de filozof.

 

E simplu, insa nu e cel dat de tine. Mai cugeta...

Nu am la ce sa cuget, filozofia matematica la fel ca si cealalta poate sa atinga la un moment dat adevarul suprem, 100% daca numarul iese si 0% daca ramane in caciula. Nu mai incape loc de filozofii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu am la ce sa cuget...

Nu mai incape loc de filozofii.

 

Atunci, invata!

Aici nu-i vorba de "filozofii", e vorba doar de a avea sau nu habar despre lucruri despre care-ti dai cu parerea...

 

In aceasta problema simpla, numarul total al cazurilor posibile este 15.

Pentru 1., numarul cazurilor favorabile este 7, adica 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14. Deci probabilitatea, P = 7/15.

Pentru 2., numarul cazurilor favorabile este 5 , adica 3, 6, 9, 12, 15. Deci P = 5/15 = 1/3.

 

Ai inteles acum? Daca ai inteles, ai putea sa calculezi singur care este probabilitatea, ca din caciula cu numere de la 1 la 15, sa scoti un numar prim...

Editat de Vriies
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai inteles acum? Daca ai inteles, ai putea sa calculezi singur care este probabilitatea, ca din caciula cu numere de la 1 la 15, sa scoti un numar prim...

Evident ca am inteles, probabilitatea ca sa iasa un numar prim este 100% daca iese numarul si 0% daca nu iese. Restul e evident filozofie.

As pune si eu o intrebare: de la ce valori in sus ale probabilitati evenimentelor, trebuie luate in considerare de stiinta atee? Si cat e probabilitatea existentei lui Dumnezeu? (din viziune de asta filozofica daca vrei)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Evident ca am inteles, probabilitatea ca sa iasa un numar prim este 100% daca iese numarul si 0% daca nu iese. Restul e evident filozofie.

 

As pune si eu o intrebare: de la ce valori in sus ale probabilitati evenimentelor, trebuie luate in considerare de stiinta atee? Si cat e probabilitatea existentei lui Dumnezeu? (din viziune de asta filozofica daca vrei)

 

Din felul in care ai raspuns si insisti, e clar ca n-ai inteles nimic. Dar asta n-ar fi o problema pentru ca fiecare avem o gramada de chestii pe care nu le intelegem...

 

Problema este ca ai afirmat de la inceput ca nu dai doi bani pe filosofie (foarte bine, e parerea ta) si, dupa multe afirmatii nastrusnice, ar fi trebuit sa te retragi binisor, lasandu-i pe altii sa discute despre lucrurile care nu te intereseaza pe tine. Insa ceea ce faci tu aici e un soi de spam. Si mi se pare trista atitudinea asta a ta, de a calca totul in picioare, de a-i impiedica pe altii sa discute on topic si de a insista cu orice pret sa transformi acest thread de filosofie intr-unul de religie. Eu unul, desi nu sunt de acord cu ceea ce faci, n-am cum sa te impiedic. Asa ca...da-i bataie!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fa-i raport. Ca daca nu, ii fac eu.

 

Adica sa-l p

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din felul in care ai raspuns si insisti, e clar ca n-ai inteles nimic. Dar asta n-ar fi o problema pentru ca fiecare avem o gramada de chestii pe care nu le intelegem...

Filozofia inseamna varietate de idei. Alea care nu esti in stare sa le combati, inseamna ca-s cele valabile. Alta metoda nu exista.

Editat de -altul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sper ca nu joci poker...

 

Pana la urma, ai dreptate...

M-as bucura sa-i spuna cineva ca n-am deschis acest thread pentru a-i combate cuiva ideile religioase si ca filosofia e departe de a fi o varietate de idei fixe.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

a-i combate cuiva ideile religioase si ca filosofia e departe de a fi o varietate de idei fixe.

Adica ce vrei sa zici ca filozofie sunt doar ideile tale fixe?

Trebuie sa fii in stare sa ti le sustii altfel la ce-ti folosesc?

Filozofie comunist-dictatoriala n-am auzit, inca (sa nu zici ca-s prea categoric)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atunci, invata!

Tu n-ai reusit sa inveti nici dupa ce ti-am zis de 3 ori.

 

Uite cum scrie aici: Axioma 3.Probabilitatea unui

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×