Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Atac armat

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

La noi in Arizona se tine la loc vizibil arma mereu, ca e pe tine legat/prins la curea, sau este in casa pe ceva, dar la vedere!!!

Da' dacă ies pe stradă fără o armă la mine, nu-i umflă râsul pe cei cu care mă întâlnesc? :think:

Mie mi-ar plăcea să văd cam cum e prin Arizona, da' n-aş vrea să râdă lumea de mine pe stradă, ca în bancul acela: "Buey, se cunoaşte că nu eşti de pe-aici! :doh:" :D

Editat de harald
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

L-au prins sau inca mai umbla in libertate pe acolo cu pusca la ochi gata oricand sa mai ia pe cineva la impuscat!? 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

L-au prins sau inca mai umbla in libertate pe acolo cu pusca la ochi gata oricand sa mai ia pe cineva la impuscat!? 8)

 

 

Nu l-au prins, nici nu l-au cautat ca nu-l gaseau nici asa, dar l-au gasit mort de mana lui.

Acel om nu avea nimic cu altcineva decat cu acei doi, afaceristul si avocatul, care au murit

amindoi desi erau sperante ca avocatul va trai, dar starea lui a devenit altfel decat credea chirurgul si a fost o mica judecata daca familia vrea sa doneze organele ca erau perfecte pentru niste bolnavi. Mai departe n-am mai urmarit evenimentele. O sa mai caut prin ziarul local sa vad daca mai scrie ceva de caz.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cum se face ca nu auzi de masacre din astea publice in universitati si alte locuri, pe oriunde altundeva in lume ?

Ba auzi, s-au

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se intampla peste tot dar de ce oare cele mai mediatizate sunt in SUA?

Acolo totul este publicat, transmis, comentat, se dau interviuri - ba familia celor ucisi, ba cei ai ucigasului - ambele variante- ba mai vin si prietenii si colegii - si de o parte si de alta - si mai spun si aia ce le trece prin cap. Si totul la ore de maxima audienta!!!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se intampla peste tot dar de ce oare cele mai mediatizate sunt in SUA?

Din cauză că în S.U.A. se întâmplă cele mai multe cazuri.

 

Pentru a afla de ce în S.U.A. e permis a se deţine arme, adică, întotdeauna pentru a afla ceva din prezent, trebuie să ne uităm la trecut.

 

În urmă cu mulţi ani, vedeam într-o revistă, un articol despre ...turismul în Algeria. Şi se pomenea despre oraşul Tamanrasset, ce se află în sudul acestei ţări, adică în mijlocul deşertului Sahara, în regiunea Parcului Natural Ahaggar. Se arătau mai multe fotografii, iar în una dintre ele, era un indicator pe care scria că cine vrea să călătorească dincolo de acel parc natural, iese de sub jurisdicţia legilor, şi o face pe propria răspundere. Asta însemna că dincolo de acel indicator, administraţia, adică Poliţia, nu mai acţiona.

 

Revin la Statele Unite. Amendamentul 2, cel care permite deţinerea de arme de către oricine care are vârsta necesară, a fost înscris în Constituţia S.U.A., şi a fost adoptat în 1791. În acel an, Statele Unite ale Americii erau o ţară care se întindea de la Oceanul Atlantic până la...Munţii Appalaşi. Era perioada de pionierat, în care imigranţii din Europa, împreună cu familiile lor, mergeau "cât vedeau cu ochii", găseau un pământ bun (unde se mai ascundeau şi indienii), şi îşi făceau acolo colibe. Alte familii îşi stabileau colibele la câteva zeci de mile distanţă. Adică, primii care explorau teritoriul erau pionerii, nu administraţia. În lipsa adminsitraţiei, şi pentru încurajarea explorării teritoriului, a fost trecut în Constituţie, Amendamentul 2, care permitea omului să deţină arme în vederea apărării, faţă de vecini, sau...faţă de indieni. Sheriful avea să urmeze mult mai târziu, şi până atunci...oamenii trebuiau să se apere singuri. Prin urmare, legea prin care se permite libera posesie a armelor în America, e o reminiscenţă din secolul 18. Scopul ei era de a permite omului să se apere, în lipsa legii.

 

Chiar am ascultat discursul lui Barack Obama de la investirea lui ca preşedinte, din 21 Ianuarie anul acesta, în care, printre altele spunea că "sunt câteva lucruri care aparţin trecutului, şi care trebuiesc schimbate". Eu cred că la Amendamentul 2 s-a referit.

 

Acum revin la ce am scris la început, că pentru a afla ceva din prezent, trebuie să ne uităm la trecut. Acum în S.U.A. există lege peste tot, şi cumpărarea unei arme de foc, precum o ciocolată, nu se mai justifică.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×