Sari la conținut
Forum Roportal
Ovu'

Autori preferati

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce autori v-au impresionat?Pe care ii preferati?Poate spuneti si de ce ii preferati...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce autori v-au impresionat?Pe care ii preferati?Poate spuneti si de ce ii preferati...

Preferatul meu la ora actuala e Anthony de Mello. Maestru... Forta e puternica in el 8)

Spre surpriza mea a fost tradus in Romana destul de mult de cei de la Editura Mix.

De impresionat... m-au impresionat mai multi...

- Victor Hugo cu modul in care prezinta crestinismul si impactul crestinismului adevarat in Mizerabilii.

- Victor Ion Pop prin captarea unui vis care consuma in "Sfarleaza cu fofeaza"

- Mihail Drumeş prin modul in care capteaza atmosfera plina de vise a liceului in "Elevul Dima dintr-a şaptea"

- Tadeusz Dotega Mostowicz cu "Vraciul", cartea care m-a determinat sa renunt la pasiunea pentru informatica pentru a ma dedica medicinii, carte care in parte e responsabila pentru hibridul care sunt acum (bioinginer). :)

- Stephen R. Covey cu "Eficienta in 7 trepte", carte ale carei povete daca sunt urmate pot transforma un om intr-un conducator.

- Earl Nightingale prin programul lui audio "Lead the Field", sfaturi simple de o eficienta fenomenala.

- Richard Carlson cu "Don't sweat the small stuff" , carte ce puncteaza asupra faptului ca viata asta nu trebuie luata chiar atat de serios... mai ales daca vrei sa te bucuri de ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mihail Drumes --- imaginarul artistic...universul romanelor lui...descriu foarte bine iubirea...conditia omului inteligent in legatura cu femeia pe care o iubeste....in "Elevul Dima dintr-a saptea"....viata de liceu...incluzand iubirea printre paginile cartii de scoala...dorinta de a trece in acelasi timp pragul existentei vesnice.......desi nu le reuseste in plan material....iubirea lor se pastreaza chiar sub amprenta unei asa zise "morti".......

Apoi "Scrisoare de dragoste" descrie foarte bine dorinta de a evolua in piramida sociala...trimitand dragostea sa bata la alta usa.... ... ... tragedia unui om care nu si-a definit cum trebuie prioritatile vietii..si....distruge viata atat a lui, cat si a celor care jucasera alaturi de el pe scena sortii...

Nu in ultimul rand "Invitatia la vals"....unde "criminalul scapa de rigorile legii penale...insa nu si de judecata constiintei - tribunalul sau suprem - ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce autori v-au impresionat?Pe care ii preferati?Poate spuneti si de ce ii preferati...

 

 

Jules Verne > a fost genial

Dan Brown > este de actualitate si a starnit controverse :P

Anne Rice > imi plac foarte mult romanele ei... cronicile vampirilor.. sunt superbe

Stephen King > e interesant..

Edgar Allan Poe > Masca Mortii rosii m-a impresionat :good:

J.K.Rowlling > imi place...atunci cand a fost chestia aia cu Harry Potter... tin minte, ca abia asteptam sa maia para inca o carte de-a ei...dar acum, nu ma mai intereseaza asa tare..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce autori v-au impresionat?Pe care ii preferati?Poate spuneti si de ce ii preferati...

 

dostoievski- pt ca desi descrie amanuntit atmosfera epocii, in esenta problemele pe care si le pune sunt f actuale

marquez- ptr ca frazele lui, desi se intind pe 2-3 pag, nu isi pierd coerenta

sallinger- ptr ca e scriitorul pe care l-as suna acasa sa-l intreb ce mai face

boris vian- ptr ca dincolo de violenta am gasit la el multa candoare si tristete

cortazar- ptr ca nuvelele lui sunt scurte si concise si nu stii niciodata cum se vor termina

salman rushdie- ptr "harun si marea de povesti"

romain gary- ptr ca te face sa razi si sa plangi in acelasi timp

margueritte yourcenar- ptr ca m-a facut sa-mi placa un roman despre homosexuali

yan martel- ptr ironie si umor negru

kundera- ptr titluri...si nu numai

cartarescu- nu ptr ca e f popular

etc...

alte sugestii, cva...???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am apucat sa-mi formez inca o cultura atat de vasta in domeniu si de asta am creat topicul...

Raspund si eu cu ideile pe care mi le-am format pana in prezent.

Preferatul meu este Mircea Eliade-ii admir eruditia si vointa, precum si ideile pe care le impartasesc in mare parte

Ernesto Sabato-chiar daca am citit foarte putin de el...mi-a placut viata sa tumultuoasa si modul sau de a descoperi scopul vietii...ii admir de asemenea implicarea in viata sociala

Emil Cioran-pentru aforismele sale

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu am apucat sa-mi formez inca o cultura atat de vasta in domeniu si de asta am creat topicul...

Raspund si eu cu ideile pe care mi le-am format pana in prezent.

Preferatul meu este Mircea Eliade-ii admir eruditia si vointa, precum si ideile pe care le impartasesc in mare parte

Ernesto Sabato-chiar daca am citit foarte putin de el...mi-a placut viata sa tumultuoasa si modul sau de a descoperi scopul vietii...ii admir de asemenea implicarea in viata sociala

Emil Cioran-pentru aforismele sale

 

si mie imi place eliade...iar cioran, spre marea mea rusine, nu am citit. dar mi-ai dat o idee buna. si nici desre sabato nu stiam cine stie ce. mersi de sugestii. sper sa citesti cva din lista data de mine si sa-mi zici o parere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

-Alexandre Dumas - imi place cum impleteste istoria Frantei cu fictiunea

-Ursula k. le Guin - mi-a placut foarte mult romanul Deposedatii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×