Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Atac armat

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu nu vad portul de arma ca ceva rau, dimpotriva.

Infractorul nu o sa mearga niciodata sa-si ia o arma inregistrata, nu o sa mearga sa sustina niciun test psihologic, o sa fie mereu mai bine inarmat decat tine.

Ok, exista nebuni, oameni care o iau razna si incep sa traga cu armele respective, dar nu poti sa spui ca din cauza unora(care nu reprezinta majoritatea) este ok sa limitezi niste drepturi sau sa le anulezi complet(da, cred ca ai dreptul sa te aperi, asta inseamna ca ai dreptul sa porti arma)

Plus de asta, ce avant are unul care iti fileaza casa, cu gandul de a intra peste tine, atunci cand stie ca tu posezi o arma de foc, in mod legal?

Aceeasi intrebare e si pentru cazul in care stie ca esti complet lipsit de aparare, iar el poa' sa-si procure un Makarov, extrem de simplu, cu 300 de dolari, de la fratii de peste Prut, de exemplu.

Pe acelasi principiu, ar trebui sa nu se mai dea permise de conducere, pentru ca unii omoara oameni pe trecerile de pietoni.

Sau better, sa nu se mai vanda niciodata cutite cu lama mai mare de 2 cm, pentru ca unii le mai uita prin inima altora.

Editat de Mr.Pervy McPervert
  • Upvote 9

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu vad portul de arma ca ceva rau, dimpotriva.

.....

 

 

Din punctul asta de vedere pe care il descrii tu, normal ca nu este rau sa ai arma.

Mai rau este din punctul de vedere al celui impuscat nevinovat !!! :crazy:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu are relevanta, exista si oameni nevinovati injughiati. Exista si oameni cu capetele crapate de topoare si bate de baseball, asta nu inseamna ca tre' sa-ti tai lemnele la Gater.

Nu poti sa judeci dupa exceptii.

E adevarata zicala: guns don't kill people, people kill people.

Pentru ca un psihopat care vrea sa te omoare, o sa o faca la fel de usor si cu un cutit de bucatarie(nu o sa scoatem cutitele din uz, pentru ca exista psihopati care injunghie, nu?), diferenta consta in felul in care te poti apara tu de psihopatul respectiv.

Editat de Mr.Pervy McPervert
  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

diferenta consta in felul in care te poti apara tu de psihopatul respectiv.

Hallelujah, brother! :good:

 

Armele de foc au dat şanse egale oamenilor! Nu mai contează că victima e femeie şi are 1,70 şi 60 de kg., iar atacatorul are 1,90 şi 120 kg. Armele de foc echilibrează

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Populatia metropolei Toronto are 5,583,064 de locuitori, pe cand Phoenix doar 4 mil si ceva,

 

Cand citesti statisticile in computer, vei vedea ca recensamantul este de acum 3 ani, iar in aceste orase de granita din sud se mai adauga un mare numar de ilegali prezenti in orase zilnic, cam 2 milioana in Arizona ca este nevoie de muncitori agricoli dar si alte natii de pe planeta si chiar ca nu lipseste nimeni de la apel de la Albanezi si pana la Zanzibar din toate neamurile sint ilegali cate vrei. Precis ai mai auzit si de razboiul cu drogurile!!!

acolo nu sint gentleman in acel club, ci ferocious criminali. Aceste discutii n-o sa se intersecteze niciodata daca cineva n-are experienta de a trai aici, speculatiile ca de ce in Canada este ca in burta mamei iar in Phoenix e ca in Iad, sint discutii la care capatul n-o sa auzi niciodata.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul asta de vedere pe care il descrii tu, normal ca nu este rau sa ai arma.

Mai rau este din punctul de vedere al celui impuscat nevinovat !!! :crazy:

Oamenii se tem de ceea ce nu cunosc. Iar România are un urmă un trecut totalitar, în care statul refuza să recunoască oricui dreptul de a se apăra singur, tocmai pentru a-i controla pe toţi. Aşa am ajuns să nu cunoaştem ce presupune folosirea şi deţinerea armelor, la fel cum albanezii în 1990 nu aveau idee ce presupune deţinerea şi folosirea unui autoturism, pentru că nu aveau dreptul să deţină aşa ceva.

 

Însă aşa cum nu cerem interzicerea autovehiculelor sub pretextul salvării victimelor nevinovate care mor în accidente rutiere, tot aşa nu e cazul să cerem interzicerea deţinerii armelor de foc. Sigur că e mult mai mare şansa ca un dement să pună mâna pe-o armă, într-o societate unde se găsesc peste tot. Dar cel puţin la fel de mare e şi şansa ca un dement să omoare oameni conducând beat o maşină, într-o societate în care maşinile se găsesc peste tot. Asemenea evenimente nedorite nu au legătură cu utilizarea normală (conform scopului propus) a armelor sau a autovehiculelor, în respectiva societate.

Editat de harald
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Însă aşa cum nu cerem interzicerea autovehiculelor sub pretextul salvării victimelor nevinovate care mor în accidente rutiere, tot aşa nu e cazul să cerem interzicerea deţinerii armelor de foc.

Aşa o fi, însă automobilele sunt făcute pentru transport, iar un accident, e aşa cum spune şi cuvântul: un accident, care poate fi unul de muncă. Armele în schimb (pistoalele) sunt făcute pentru a se trage cu ele...după ceva, sau după cineva. :)

 

Cele mai multe morţi cauzate de armele de foc sunt acolo unde acestea se găsesc la liber, de exemplu în ţările arabe, africane...şi chiar şi în S.U.A. Am inclus în rândul armelor şi bombele care se găsesc la liber cum spuneam, mai ales în unele ţări arabe.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand s-a descoperit America, au venit cu arma-n mana si numai o alta arma va putea nimici acest continent sau ceva dezastru natural mai puternic decat o arma. Fara prezenta armei, ar fi imposibil de tinut pacea, linistea si ordinea in acest Stat/Continent. Nu se poate compara cu niciuna din statele vecine ca ele functioneaza altfel, sint dominate de altcineva

care dicteaza legea cum vor si le convine, la fel ce este aici nu se gaseste in niciuna din statele vecine desi asa de aproape insa sint foarte diferite deja cum ai trecut granita. Nu exista semnul egalitatii intre Statele Unite si alt Stat pe planeta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu vad portul de arma ca ceva rau, dimpotriva.

Sunt insa curioasa cum vad portul de arma si usurinta cu care se pot cumpara de catre orice ciudat, parintii acelor copii care au murit recent. Daca ar fi sa-i intrebi, tare ma indoiesc ca ar sustine in continuare dreptul de a cumpara arme precum cumperi legume la supermarket.

E usor pentru noi sa emanam opinii din tastatura, din moment ce nu am asistat la inmormantarile propriilor copii. Nu ?

 

speculatiile ca de ce in Canada este ca in burta mamei iar in Phoenix e ca in Iad, sint discutii la care capatul n-o sa auzi niciodata.

 

Asta speculezi tu. Eu nu am afirmat asa ceva. In fine, cert e ca de cand sunt aici nu am avut vreodata un school shooting ca la voi. N-as trai in US daca m-ar invita Jesus in persoana si mi-ar garanta loc in Rai dea pururea. No F-ing way !

Am fost aproape de granita cu Detroit de anul nou si as fi vrut sa merg in Detroit sa cumpar cate ceva de la Macy's dar sincer, nu m-am incumetat. Mi-e frica de orasul ala si s-au intamplat multe. Pe niste prieteni i-au jefuit ziua in amiaza mare in oras.

 

Aşa o fi, însă automobilele sunt făcute pentru transport, iar un accident, e aşa cum spune şi cuvântul: un accident, care poate fi unul de muncă. Armele în schimb (pistoalele) sunt făcute pentru a se trage cu ele...după ceva, sau după cineva.

Exact. Nu sufera comparatie.

Ce ma bucur eu cand suntem la unison rareori. :)

 

Fara prezenta armei, ar fi imposibil de tinut pacea, linistea si ordinea in acest Stat/Continent.

De ce, sunteti salbatici ? :lol:

 

Nu exista semnul egalitatii intre Statele Unite si alt Stat pe planeta.

Asta nu e neaprat un lucru bun. Dar ai dreptate, tara mai F-ed up ca USA nu exista.

Editat de Stifler's Mom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×