Sari la conținut
Forum Roportal
alexandrru

Tehnica picturii in ulei...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

sunt chiar reusite,ai talent,dar nu prea o sa obtii pareri pe aici...si eu astept de o luna pareri despre a mea...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salut...am pasiunea asta cu pictura si desenul in sange e trasatura de familie..dar abia acum vreau sa incep sa pictez...bunicul meu care a fost pictor a decedat recent.....in toamna lui 2010 ..iar utima perioada a sa de viata a vrut sa ma invete dar timpul n.a mai fost deajuns....

acum detin tot ce avea el..foarte multe culori de ulei...pencule de toate tipurile si marimile...panze...dar nu si experientza sa....as vrea sa ma alatur si din cand in cand sa mai pun intrebarile care ma intuneca in acest domeniu...o sa pun si cateva schitze ..pt inceput..multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salutare la toata lumea,sunt nou pe aici si nu am mai pictat de ceva ani iar acum vreau sa ma reapuc,dar am o problema si poate ma ajuta cineva Tuburile de vopsea sau intepenit si nu le pot deschide(am foarte multe tuburi in ulei)si sunt valabile pana in 2013 .Daca are cineva o idee as ramane dator .....MULTUMESC :kiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
salutare la toata lumea,sunt nou pe aici si nu am mai pictat de ceva ani iar acum vreau sa ma reapuc,dar am o problema si poate ma ajuta cineva Tuburile de vopsea sau intepenit si nu le pot deschide(am foarte multe tuburi in ulei)si sunt valabile pana in 2013 .Daca are cineva o idee as ramane dator .....MULTUMESC :kiss:

Am patit si eu asta si am pus un pic de diluant pe interiorul dopului...nu stiu cum sa iti explic mai exact...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
salutare la toata lumea,sunt nou pe aici si nu am mai pictat de ceva ani iar acum vreau sa ma reapuc,dar am o problema si poate ma ajuta cineva Tuburile de vopsea sau intepenit si nu le pot deschide(am foarte multe tuburi in ulei)si sunt valabile pana in 2013 .Daca are cineva o idee as ramane dator .....MULTUMESC :vinsent:

 

 

Din experienta proprie:

- foloseste un patent

-pune tubul cu capacul in jos intr-un pahar cu apa fierbinte si lasa-l cateva min.Se va deschide f. usor.

 

Cheers

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din experienta proprie:

- foloseste un patent

-pune tubul cu capacul in jos intr-un pahar cu apa fierbinte si lasa-l cateva min.Se va deschide f. usor.

 

Cheers

MULTUMESC la toata lumea, am reusit :giggle:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna, sunt noua aici. Sunt noua si in domeniu. Pasiunea mea e pictura in ulei.

Am cateva lucrari aici:

https://picasaweb.google.com/maria.marinela...sMariaMarinela#

Criticile sunt binevenite.

Momentan vreau sa folosesc in plus pasta de modelat pentru a da volum lucrarii. Am cumparat de la un magazin specializat o pasta de modelat si vanzatoarea mi-a spus ca este valabila si pentru acrilic si pentru ulei, desi pe cutie scrie ca e pentru acrilice. A incercat cineva asa ceva? Pot sa o folosesc oare la ulei? Nu vreau sa risc sa o folosesc si in timp sa crape pictura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

17-Rubrum si 10-Magnoli​i sunt singurele care imi plac,restul...sunt inca de incepator... Mai lucreaza la personaje...asta daca vrei sa le faci realistice,chiar si peisajul trebuie lucrat... Rubrum e chiar super de pus pe perete dar e abstract neh? Magnoliile sunt reusite si nu prea,dar nu par a fi de incepator... ai talent,dezvolta-l!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×