Sari la conținut
Forum Roportal
alexandrru

Tehnica picturii in ulei...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daniela, regula la pictura in ulei este GRAS peste USCAT

Prin urmare incepi fondul tabloului cu mai mult sicativ si mai putin ulei, cu cat acoperi cu straturi succesive, maresti cantitatea de ulei folosita si diminuezi sicativul

Dar trebuie sa lasi straturile sa se usuce foarte bine inainte de a aplica din nou culoare, cred ca nu le-ai lasat suficient, chiar daca nu se ia pe deget, vopseaua trebuie sa fie uscata in profunzime

Produsele pe care le folosesti sunt foarte bune

Foloseste o pensula mai uzata sau cutit pentru amestecarea culorilor cu ulei si sicativ(astea le poti pune impreuna intr-un borcanas mic) daca uleiul e incorporat bine in vopsea nu are cum sa se increteasca prin uscare; dupa ce inmoi pensula cu care pictezi in cutia cu ulei, atinge gura borcanului pentru a se indeparta surplusul, foloseste carpe de bumbac pentru a imbiba excesul de vopsea de pe pensula in timp ce pictezi

Sper ca te-am ajutat cu ceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca ai dreptate.Eu un tablou l-am terminat in 3 zile.Cred ca trebuia sa las straturile sa se usuce complet dar am crezut ca nu e necesar deoarece am pictat in straturi subtiri.dar oricum...cum iti explici atunci ca si picatura de ulei care am pus-o pe bucata de gresie direct din sticluta s-a incretit si aceasta,fara amestec de culoare.La fel s-a incretit si sicativul,fara amestec de vopsea.Asa trebuie????

Mersi pentru raspuns,mi-ai fost de mare ajutor.Te pup si sper sa mai vorbim.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna ziua tuturor,

cautand pe net tehnica picturii in ulei am dat de acest blog si l-am citit de la inceput,si imi este de folos pentru ca vreau sa fac trecerea de la tempera la ulei,din toamna trecuta m-am inscris la scoala de arte brasov,deoareca la 4o de ani vreau sami redescopar pasiunea adolescentei; pe masura ce voi evolua in pictura sigur ma voi lovi de necunoscute... si un sfat este binevenit,

atasez si eu cateva picturi in tempera (reproduceri ,sau inspirate de..)si astept parerile voastre post-295851-1277737238_thumb.jpgpost-295851-1277737421_thumb.jpgpost-295851-1277737315_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna ziua tuturor,

cautand pe net tehnica picturii in ulei am dat de acest blog si l-am citit de la inceput,si imi este de folos pentru ca vreau sa fac trecerea de la tempera la ulei,din toamna trecuta m-am inscris la scoala de arte brasov,deoareca la 4o de ani vreau sami redescopar pasiunea adolescentei; pe masura ce voi evolua in pictura sigur ma voi lovi de necunoscute... si un sfat este binevenit,

Bine-ai venit!

ai acoperit picturile cu sticla si le-ai fotografiat asa? ca am impresia ca arata mult mai bine decat in poze

oricum, sunt reusite!

 

cred ca ai dreptate.Eu un tablou l-am terminat in 3 zile.Cred ca trebuia sa las straturile sa se usuce complet dar am crezut ca nu e necesar deoarece am pictat in straturi subtiri.dar oricum...cum iti explici atunci ca si picatura de ulei care am pus-o pe bucata de gresie direct din sticluta s-a incretit si aceasta,fara amestec de culoare.La fel s-a incretit si sicativul,fara amestec de vopsea.Asa trebuie????

Mersi pentru raspuns,mi-ai fost de mare ajutor.Te pup si sper sa mai vorbim.

minim 3-4 zile trebuie sa lasi intre straturi sa fie timp de uscare, dupa ce pictura va fi gata si va fi uscata va avea profunzime

o picatura de sicativ nu se poate increti ci se evapora, uleiul da, cand amesteci culoarea cu ulei pe gresie nu folosi pensule ci un cutit, pictura in ulei iti ofera acest avantaj de a-ti prepara culorile, nuantele pe suport fara sa se usuce ore in sir

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Frumos

Interesant

 

:cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
adaug primele mele picturi in ulei,facute a la prima

de regula se indica sursa cand sunt lucrari reproduse sau inspirate

cum ti s-a parut trecerea de la tempera la ulei? ti se pare uleiul mai generos?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de regula se indica sursa cand sunt lucrari reproduse sau inspirate

cum ti s-a parut trecerea de la tempera la ulei? ti se pare uleiul mai generos?

mai adaug inca un tablou ,piata sfatului din brasov in stilul kandinschi

post-295851-1280067735_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am nevoie de niste sfaturi din partea celor ce deseneaza/picteaza de mult timp si au mai multa experienta.

 

Cum sa fac umbrele ? am vazut pe diferite site`uri ca se incepe desenul cu diferite linii, indiferent de obiect, asa faceti si voi mereu ? spre exemplu daca vreu sa desenez o cladire si apoi sa ii fac umbra, trasez intai linii si apoi cladirea ? voi cum procedati ? si daca faceti intai linii cum le faceti ?

 

Exemplu :

 

 

Apoi, in Bulgaria la mare am vazut multi artisti care desenau portrete si le pictau cu creioane colorate, cunoasteti aceasta tehnica ? oare e eficienta ? cat rezista un asemenea tablou ?

 

Mersi frumos. :roll:

Editat de Mayasul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×