Sari la conținut
Forum Roportal
alexandrru

Tehnica picturii in ulei...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

multumesc ..si mai vreau sfaturi utile ... :)

-m-am uitat la picturile tale

-nu mai folosi pentru contur negru- am vazut la flori si la vaze; desenul pe panza il poti face cu sienna/umbra, dar vopseaua sa fie mai diluata, gasesti pe vicart.ro detalii cum se procedeaza

-stabileste linia de orizont in orice tablou-sa nu fie la mijloc, valabil si la o vaza cu flori, vaza sta pe o masa, un scaun etc linia de orizont ajuta ochiul sa "plaseze" subiectul in lucrare

-incepe cu fondul lucrarii(o culoare mai deschisa, un ocru, sienna, unii aleg chiar roz sau culoarea carnatiei, acopera integral panza si apoi vii cu straturi succesive si asa capata tabloul profunzime; in loc sa faci florile si apoi fundalul pictand pe marginea lor, fa intai fundalul si dupa ce e uscat faci florile)

-nu stiu ce ulei de in si dizolvant folosesti sau in ce proportie dar arata ciudat vopseaua aplicata, sau pui prea multa vopsea;

-acorda mai mult timp tabloului

citeste topicul de la inceput

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
-m-am uitat la picturile tale

-nu mai folosi pentru contur negru- am vazut la flori si la vaze; desenul pe panza il poti face cu sienna/umbra, dar vopseaua sa fie mai diluata, gasesti pe vicart.ro detalii cum se procedeaza

-stabileste linia de orizont in orice tablou-sa nu fie la mijloc, valabil si la o vaza cu flori, vaza sta pe o masa, un scaun etc linia de orizont ajuta ochiul sa "plaseze" subiectul in lucrare

-incepe cu fondul lucrarii(o culoare mai deschisa, un ocru, sienna, unii aleg chiar roz sau culoarea carnatiei, acopera integral panza si apoi vii cu straturi succesive si asa capata tabloul profunzime; in loc sa faci florile si apoi fundalul pictand pe marginea lor, fa intai fundalul si dupa ce e uscat faci florile)

-nu stiu ce ulei de in si dizolvant folosesti sau in ce proportie dar arata ciudat vopseaua aplicata, sau pui prea multa vopsea;

-acorda mai mult timp tabloului

citeste topicul de la inceput

multumesc mult...raman dator pt aceste sfaturi ..si orice sfat imi vei da am sa-l folosesc ..inca odata multumiri

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutari la toata lumea.Eu sunt Dana...si vreau sa va spun ca de dimineata am stat in fata calculatorului si am citit de la inceput ce ati scris.Eu am urmat liceul de arta la design industrial dar din diferite motive am renuntat la el in clasa a 11a.De atunci am renuntat si la a mai desena.Acum dupa vreo 6 ani de atunci simt nevoia sa ma apuc iar de desenat si nu oricum ci in ulei chiar daca acum o luna nu stiam nimic despre tehnica asta,dar cu ajutorul vostru,cu ajutorul sfaturilor pe care le-ati postat si ce am mai gasit eu pe net....mi-am facut o idee despre ce imi trebuie ca sa ma apuc de o pictura in ulei.Sunt foarta entuziasmata de aceasta tehnica si sper sa reusesc sa fac niste lucruri frumoasa care sa ma incante in primul rand pe mine,pentru ca vad in arta un adevarat refugiu,departe de realitatea asta mizerabila.Probabil si din cauza ca trec printr-o perioada mai grea m-a facut sa aleg sa ma refugiez in a picta.In fine....in cateva zile o sa-mi cumpar toate cele ce-mi trebuie si pe care le-ati enumerat voi in paginile anterioare,si ma voi apuca de lucru.Sper sa nu fiu dezamagita de rezultat caci am auzit ca e greu cu toate ca nu mi se pare (asa cred ca zice orice incepator),dar eu sunt optimista.Pana o sa fie gata o pictura in ulei....am sa va pun mai jos cateva din desenele mele,in creion sau tempera.Va puuup pe toti!

post-289545-1274019893_thumb.jpg

post-289545-1274019966_thumb.jpg

post-289545-1274019991_thumb.jpg

post-289545-1274019977_thumb.jpg

post-289545-1274020028_thumb.jpg

post-289545-1274020045_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Incepusem mai demult sa postez imagini cu primul meu tablou la sectiunea creatii proprii;o perioada n-am mai lucrat nimic la el dar am revenit acum cateva zile :) si m-am gandit sa postez aici pentru ca,pana la urma ,este vorba de pictura in ulei.

post-113591-1274574823_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
a inceput sa se usuce si iese mai bine in poza

imi place foarte mult...mai ales cum se reflecta lumina care intra pe fereastra...si culorile folosite...super,bravo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am o problema grava...si nu stiu ce sa fac.V-am zis mai sus ca abia m-am apucat de pictura in ulei.am si facut 2 tablouri,care mie imi plac dar am intampinat o problema:cand culoarea a inceput sa se usuce ...S-A INCRETIT !! dar nu peste tot ci doar unde era stratul un pic mai gros,de maxim un milimetru.Unde am pictat foarte subtire asa ca si in tempera...nu am avut probleme.Specific ca am folosit culori in ulei de la Fondul Plastic si ulei de in fiert tot de la ei.Am si facut dupa aia un experiment ca sa-mi dauy seama de la ce se putea increti:am pus pe o bucata de gresie o picatura de ulei de in fiert de care folosisem si am lasat sa se usuce...s-a incretit incepand cu a doua zi.Am pus si o picatura de sicativ direct din sticluta pe suprafata de gresie si la fel s-a incretit si acesta.Si atunci am inteles ca de la cele doua mi s-a incretit culoarea pe tablou.Am intrebat un pictor dar mi-a zis ca el nu a intalnit asa ceva de cand e el....ca la urma urmei pictura in ulei permite aplicarea de straturi groase si nu ar trebui sa se increteasca.Acuma nu stiu cu ce am gresit.in taloul meu cantitatea de ulei folosita nu este uniforma,spre exemplu am folosit amestec mai putin de culoare si mai mult ulei de in ca sa redau un laviu,si in unele locuri mai putin ulei si mai multa culoare...nu stiu daca asa se face.,si daca incretirea a survenit in urma folosirii in culoare a unei cantitati prea mari de ulei de in sau a unei cantitati prea mici .Nu stiu.Cine ma poate ajuta cu un raspuns.....multumesc frumos.Am sa si pun mai jos ce le doua tablouri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

aica sunt cele 2 tablouri,dar in poze nu se vad locurile unde s-a incretit.ca inspiratie am folosit internetul.Le-am pictat uitandu-ma la niste tablouri de pe un site de picturi.

 

Eu sunt de parere ca pentru primele mele tablouri in ulei sunt destul de reusite dar astept comentarii si critici

post-289545-1276801230_thumb.jpg

post-289545-1276801745_thumb.jpg

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×