Sari la conținut
Forum Roportal
alexandrru

Tehnica picturii in ulei...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

@Fulgdenea : cred ca ai dreptate, deja am ales acrilicele si cred ca o sa folosesc si vernis pentru a da un luciu mai pronuntat tablourilor.

 

Am citit threadul de la cap la coada si am niste intrebari :

 

Nu am nici un studiul in domeniul artelor plastice, am sanse sa pictez profesionist ? (nu vreau sa fac ceva de manuiala deci vreau sa invat)

 

Unde as putea in Bucuresti sa urmez niste cursuri de baza ? am inteles ca exista si meditatori dar au niste preturi enorme.

 

Ce carti/manuale imi recomandati ? ma intereseaza in principiu lucrurile de baza cum ar fi umbrele, luminile, combinatiile de culori, marimile, unghiurile, etc. :doh:

 

Ce culori sa cumpar pt acrilic ? am inteles doar 3, insa vreau sa iau mai multe. In rest, am fost pe la diferite biblioteci si am rasfoit ce am gasit din cei mai celebrii artisti. Am observat ca privitul operelor ajuta, o sa incerc sa rasfoiesc cat mai multe poze gasesc, etc.

 

Am creioane din carbune (presupun) : HB 204 00. Sunt bune ?

 

Vreau sa ma axez mult pe schite, pentru ca aici am nevoie de multa practica, ceva sfaturi/tutoriale ?

 

Am observat ca anumite siteuri pot compensa lipsa unor manuale sau carti, prin imensitatea detaliilor care sunt vitale unui incepator si mi`ar fi de mare ajutor daca ati cunoaste cateva, eu o sa mai caut in continuare pana reusesc sa asimilez tehnicile de baza.

 

Oricine doreste sa imi explice notiuni de baza sau doar un sfat, este binevenit. Sper ca nu v`am pus prea multe intrebari. Multumesc.

 

Imi raspundeti si mie ? va rog. :)

Editat de Mayasul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

profesionist este un absolvent de Arte Plastice, inscris in UAP, cu expozitii la activ etc

simti tu ca vrei sa urmezi calea asta?

 

as putea sa=ti zic ca cei care sunt in domeniu au afinitati timpurii catre pictura, studiaza orice forma, culoare mereu, masoara proportii, fac compozitii mental, nu doar cand sunt in fata sevaletului

insa cunosc cazuri de pictori care si-au "descoperit" aceasta pasiune abia dupa 25 de ani si au facut demersurile necesare

asa ca e relativ, n-as vrea nici sa te descurajez, nici nu pot sa te incurajez

daca ai talent si esti dispus sa munceti mult atunci...

 

nu stiu cursuri in Buc dar ti-ar prinde bine sa urmezi Scoala de Arte

 

ca introducere foarte generala cumpara-ti manualele de desen pt scoala generala si liceu, sunt o gramada de informatii utile

 

ajuta enorm sa incerci sa pictezi dupa tablouri celebre, un astfel de tablou e un adevarat manual

 

sunt bune si HB-urile si B-urile

 

intra pe www.vicart.ro sunt acolo ceva tutoriale

revin cu restul raspunsurilor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva prin Buc, niste cursuri relativ eficiente pentru pictura ? (nu ma intereseaza istoria artei si bani dati pe discutii)

 

Si ce manuale de la ce edituri imi recomandati pentru inceput ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna seara ..ionut este numele meu sunt din constanta..sunt incepator in aceasta frumoasa pasiune ..si as vrea sa va prezint un tablou facut de mine ...sincer astept parerile voastre ..multumesc1FV8W91GFHFY1TYXCTFQPUS7E.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E dragutz -ii lipseste spatiul (mai ales din cauza fundalului)...nu e nici pictura figurativa,nu e nici 3D...e ceva intre.

Nu vreau sa te descurajez,daca pictezi din placere,continua.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E dragutz -ii lipseste spatiul (mai ales din cauza fundalului)...nu e nici pictura figurativa,nu e nici 3D...e ceva intre.

Nu vreau sa te descurajez,daca pictezi din placere,continua.

multumesc ..da pictez din placere ...si fac totul cum simt fara a avea vreo educatie in ceea ce priveste pictura....mai multe picturi facute de mine le puteti vedea si aici sectiunea pictate de mine .... http://ionutzcta.sunphoto.ro/ va multumesc

Editat de Laurentiu76

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
multumesc ..da pictez din placere ...si fac totul cum simt fara a avea vreo educatie in ceea ce priveste pictura....mai multe picturi facute de mine le puteti vedea si aici sectiunea pictate de mine .... http://ionutzcta.sunphoto.ro/ va multumesc

inceaarca sa-ti formezi mana folosind creionul si/sau carbunele.

poti folosi si creioane colorate cerate.

 

m-am uitat peste lucrarile facute de tine..

sunt dragute..

 

dar nu inteleg ce cauta intre ele o lucrare care nu cred ca este facuta de tine..

scuza-ma ca spun asta, insa asta este impresia mea.

..este vorba despre lucrarea --tarancile cu strugurii--

nu spun asta pentru ca ar fi nemaipomenita lucrarea...dar se vede clar ca nu este aceiasi "mana".

 

daca gresesc imi cer scuze...

dar nu sunt convins..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
inceaarca sa-ti formezi mana folosind creionul si/sau carbunele.

poti folosi si creioane colorate cerate.

 

m-am uitat peste lucrarile facute de tine..

sunt dragute..

 

dar nu inteleg ce cauta intre ele o lucrare care nu cred ca este facuta de tine..

scuza-ma ca spun asta, insa asta este impresia mea.

..este vorba despre lucrarea --tarancile cu strugurii--

nu spun asta pentru ca ar fi nemaipomenita lucrarea...dar se vede clar ca nu este aceiasi "mana".

 

daca gresesc imi cer scuze...

dar nu sunt convins..

buna...cu siguranta nu gresesti ..acea lucrare este facuta de matusa mea ....oricum ,multumesc pentru sfat ...lucrarile celalalte sunt facute de mine,atunci cand am timp si ma loveste pasiunea rau ....dupa cum ai vazut mai am o mare pasiune ....care nu poate astepta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×