Sari la conținut
Forum Roportal
octav.c

Teoria Inilor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Asta vroiam sa iti zic. Ca nu ai citit stiinta pentru a putea vorbi. Tu credeai ca poti vorbi si gratuit. Dar eu ti-am revelat faptul ca nu merge asa. Iar acum ca stii, nu o sa mai cauti raspunsuri de la niste necunoscatori pe un forum. Ci o sa te duci fericit la biblioteca si o sa iei o carte de Introducere in Mecanica Cuantica. Acolo vei gasi raspunsurile pe care le cauti. Dupa asta, poti citi despre path integral formulation, cea data de Feynman, apoi te bagi si la Quantum Field Theory, si abia apoi vii pe forum cu ideile tale inovatoare.

 

Iar despre chestia cu Big Bangul, e ceva de genul: "atat cat poate zice stiinta in ziua de azi". Si defapt nimeni nu zice ca inainte nu a fost nimic si apoi a aparut un punct de materie. Ceea ce face stiinta, e sa descrie universul pana la un timp de 10 la puterea -47 secunde (timpul Planck) dupa timpul 0. Dar ce a fost inainte de timpul Plank, nimeni nu stie momentan.

 

 

Pai vazusi nene ca ai recunoscut? Nimeni nu stie nimic, momentan...

Asta este!

 

Cand stiinta o sa stie ceva ce isi poate dovedi ei insasi - pentru ca noi oricum nu avem cunostiintele necesare intelegerii, dar o creditam cu increderea noastra, vezi Teoria Relativitatii -, ei bine atunci am sa pun si mana pe cartea Introducerea in Mecanica Cuantica.

 

 

SI BTW, parca pana mai ieri, viteza luminii era cea mai tare din parcare, si oricine spunea altceva era 'decapitat': un ignorant care sa se duca sa puna mana pe o carte, ceva... :)

Si ce sa vezi, CERN-ul a vazut ca nu-i asa. Si au zis ei ca sa repetam, ca poate am gresit. Si au repetat, si iacata ca raspunsul se incapataneaza sa iasa la lumina: se poate si mai mult decat viteza luminii!

 

Foarte stiintific, n-am ce zice! Hai sa credem ca baietii stiu ce vorbesc! :)

 

 

Iar asa, ca discutie filozofica, sa stii ca nu e chiar absurd Big Bang-ul, chiar si daca inainte nu a fost nimic. Pentru asta, priveste universul ca pe o chestie 4D eterna. E... Universul asta 4D a existat practic dintotdeauna. E doar un obiect care exista. Imagineazati-l ca pe o minge de fotbal american. La un varf e Big Bang-ul, la celalalt Big Crunch-ul (de exemplu), iar timpul e ceea ce uneste cele 2 varfuri. Daca esti in interiorul mingiei, pare ca inainte de Big Bang nu a fost nimic. Daca esti din afara, nici nu poti vorbi de asa ceva. Din afara nu exista timp. E doar mingea si atat. Eterna.

 

Bine, atunci citeste stereoscopic:

 

Iar asa, ca discutie filozofica, sa stii ca nu e chiar absurd Dumnezeul, chiar si daca inainte nu a fost nimic. Pentru asta, priveste-l pe Dumnezeu ca pe o chestie 4D eterna. E... Dumnezeul asta 4D a existat practic dintotdeauna. E doar un atotputernic care exista. Imagineazati-l ca pe un batran fotbalist american. La un varf e Dumnezeu, la celalalt Necuratul (de exemplu), iar timpul e ceea ce uneste cele 2 varfuri. Daca esti in interiorul mingiei, pare ca inainte de Dumnezeu nu a fost nimic. Daca esti din afara, nici nu poti vorbi de asa ceva. Din afara nu exista timp. E doar Dumnezeu si atat. Etern.

 

Intelegi? Very reasonable opinions!

 

Pentru asta, priveste universul ca pe o chestie eterna. Universul a existat practic dintotdeauna.

 

Pai tocmai aceasta evidenta, nu poate exista intr-o lume rationala!

 

Gaura asta mare, spatiul infinit, nu putea sa apara din nimic, in plin nimic, pentru ca devenim irationali, (si nu ar fi nimic de la bun inceput si pana la sfarsit, deci nici noi = irational). Si nici sa spui ca exista din totdeauna nu poti, pentru ca este la fel de irational.

 

Iar in stiinta, irational = imposibil.

 

Cred ca faci o confuzie: la aceste intrebari stiintele au raspuns.

Daca vrei sa le pui cu un sens filozofic, atunci acolo exista felurite raspunsuri, fiecare interpretabil si atacabil.

Poate ca au raspuns generic, dar nu profund. Si mai ales, nimic nu este sustinut de demonstratii aflate dincolo de orice indoiala.

Desi, eu nu consider ca s-a raspuns defel...

Editat de octav.c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

SI BTW, parca pana mai ieri, viteza luminii era cea mai tare din parcare, si oricine spunea altceva era 'decapitat': un ignorant care sa se duca sa puna mana pe o carte, ceva... :)

Si ce sa vezi, CERN-ul a vazut ca nu-i asa. Si au zis ei ca sa repetam, ca poate am gresit. Si au repetat, si iacata ca raspunsul se incapataneaza sa iasa la lumina: se poate si mai mult decat viteza luminii!

Te enervasi, ai ? :lol: Las'ca-i bine, ca si eu aveam nevoie sa imi demonstrez superioritatea cuiva, ca sa ma simt si eu bine. Mai... din cate pricepui eu faza cu teoria relativitatii speciale, nu ai cum sa depasesti viteza luminii. Ceea ce probabil se intampla cu neutrinii, e ca ei o iau pe scurtatura.

 

Bine, atunci citeste stereoscopic:

Aici doar te joci cu cuvintele. Nu are sens ce ai scris. In exemplul asta, "Big Bang" nu poate fi inlocuit cu "Dumnezeu".

 

Si nici sa spui ca exista din totdeauna nu poti, pentru ca este la fel de irational.

Ba nu. De exemplu, matematica exista dintotdeauna. Universul asta 4D etern poate fi in acest caz o structura matematica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu se petrece doar intre furnici si alte furnici, ci si inter-specii. Exista de exemplu specii de furnici care cresc si ingrijesc afide (paduchi de planta) de la care sug anumite secretii dulci. Treaba interesanta este ca nu o fac orbeste, ci constient: furnicile muta afidele de pe o planta pe alta, formeaza colonii noi de afide si le apara de insectele care le ucid.

Da, cunosc, si iti dau dreptate...

 

Te-ai gandit vreodata sa privesti multimea de furnici ca pe un organism animal ale caror celule stau libere, fara a fi acoperite cu un strat de piele?

Cam toate experimentele converg spre aceasta idee.

 

Si asa cum animalul este condus de o minte bazata pe o activitate 'electrica' - perfect imateriala si invizibila - poate ca exista o minte 'chimica' care leaga si conduce furnicile.

 

Am in minte o baterie electrica: intr-o parte chimie, in cealalta electricitate.

 

Te enervasi, ai ? :lol: Las'ca-i bine, ca si eu aveam nevoie sa imi demonstrez superioritatea cuiva, ca sa ma simt si eu bine.

Ma enervai :lol:... Vad, ca esti burdusit de carte!

 

Mai... din cate pricepui eu faza cu teoria relativitatii speciale, nu ai cum sa depasesti viteza luminii. Ceea ce probabil se intampla cu neutrinii, e ca ei o iau pe scurtatura.

 

Deci exista intotdeauna o explicatie, nu? Chiar daca face din Da, Nu si din Nu, Da...

 

Doar ca replica "iezicsta o iecsplicatie" nu o cunoastem din cartile de stiinta, nu?

 

Aici doar te joci cu cuvintele.

 

***

 

Nu are sens ce ai scris. In exemplul asta, "Big Bang" nu poate fi inlocuit cu "Dumnezeu".

 

 

Bineinteles!

 

***

 

Nu poate fi inlocuit cu Dumnezeul religiei. Dar daca oamenii au denumit misterul creator real prin divinitate, nu capata sens?

Personificata ulterior, prin tot felul de zei, cum spuneam...

 

 

Ba nu. De exemplu, matematica exista dintotdeauna.

 

 

Matematica nu este... fizica! :) Gaura, in schimb este. Chiar daca nu mai are pereti.

 

 

Universul asta 4D etern poate fi in acest caz o structura matematica.

 

Structura matematica, deci imateriala, si cu posibilitatea de a exista doar intr-o minte rationala si inteligenta. Care apartine,...cui?

 

.

Spatiul infinit este o sfera fara pereti. Nimic material, prin urmare, nu? Un nimic. Si totusi ai ceva, un nimic absolut care exista fizic, doar pentru ca si-a pierdut peretii! Dar cum sa transpui filosifia in experientele de laborator ale riguroasei stiinte?

Editat de octav.c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Iar asa, ca discutie filozofica, sa stii ca nu e chiar absurd Dumnezeul, chiar si daca inainte nu a fost nimic.

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Aceeaşi este situaţia teoriilor tale, care nu pot fi contrazise, deci ţie ţi se pare că sunt imbatabile, de fapt asta este slăbiciunea lor, iar, pe de altă parte, atâta vreme cât nu pot fi aplicate, nu valorează nimic.

Dar de ce spui ca nu pot fi aplicate? In primul rand, nu am inchis inca "teoria": ipotezele ei inca 'sapa' in necunoscutul dens, iar rezultatele partiale obtinute, chiar imi verifica situatiile intalnite in realitate.

 

Uite, marinel, tie si oricui de pe acest forum mai doreste, va propun un exercitiu de imaginatie.

Ma intereseaza foarte mult orice parere pertinenta, si cat mai multe opinii ale simularii rulate de imaginatia voastre...

 

Va propun sa va imaginati cum va decurge dezvoltarea unui copil crescut in singuratate. Daca nu ma insel, se cheama chiar "experimentul interzis"...

 

Se da:

- un copil intr-o camera/insula/loc izolat de orice alti oameni

- un sistem de alimentare cu hrana care sa nu implice prezenta umana

Se cere:

- descrieti cum ganditi dezvoltarea acestui copil, pe diverse etape ale vietii sale, reprezentative; orice asemanare sau deosebire fata de cele ale unui copil crescut in mod normal langa parinti si intr-o societate.

 

Si, daca va 'cucereste' experimentul, m-ar mai interesa, prin comparatie, repetarea experimentului in care introduceti doi copii. De sexe opuse.

Astept cu mare interes rezultatele imaginatiei voastre.

 

Dupa care, putem relua discutia despre despre cat valoreaza sau nu teoriile mele :)...

Editat de octav.c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Uite, marinel, tie si oricui de pe acest forum mai doreste, va propun un exercitiu de imaginatie.

Ma intereseaza foarte mult orice parere pertinenta, si chiar cat mai multe opinii de simulare, rezultate a imaginatiei voastre...

 

Va propun sa va imaginati cum va decurge dezvoltarea unui copil crescut in singuratate. Daca nu ma insel, se cheama chiar "experimentul interzis"...

 

 

 

Draga Octav, nu exista asa ceva in Mintea Dumnezeiasca. Acest experiment (din punctul meu de vedere)este doar o proiectie a mintii dusa la "film".

Editat de LuciaD
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar... de ce nu s-o face asa experiment ? Ca ala micul nu e fiinta umana si nici nu va deveni vreodata. Asa ca nu e ca si cum ai lua un om deja format si l-ai supune la tortura. Ala micul nici nu va stii ce e cu el.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar... de ce nu s-o face asa experiment ? Ca ala micul nu e fiinta umana si nici nu va deveni vreodata. Asa ca nu e ca si cum ai lua un om deja format si l-ai supune la tortura. Ala micul nici nu va stii ce e cu el.

 

Pam pam!

Nu-mi vine a crede ochilor ce citesc!

Jos cu palaria, Souls Destroyer!

 

Oare cati dintre colegii nostri de pe forum vad lucrurile din perspectiva asta? (Ma refer strict la ce spui despre natura fiintei umane.)

Si interesant este faptul ca pentru cine vede lucrurile astfel, vede fara urma de indoiala (e relativa afirmatia, stiu, dar asta e...) si faptul ca acesta este adevarul adevarat.

Bravo inca odata!

 

Draga Octav, nu exista asa ceva in Mintea Dumnezeiasca. Acest experiment (din punctul meu de vedere)este doar o proiectie a mintii dusa la "film".

Lucia draga, poti te rog sa dezvolti putin ideea? Ma tem ca nu am reusit sa te inteleg...

Editat de octav.c
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Care sunt deosebirile dintre Big-Bang şi Dumnezeu?

În al doilea caz nu se poate formula nicio predicţie ulterioară, deci această ipoteză ese fără valoare. În primul caz, putem să formulăm mai multe predicţii: existenţa unei radiaţii remanente de fond, efectul Doppler aplicat la galaxii, etc.

În cazul Big-Bang este vorba despre un fenomen natural, care poate fi studiat, poate fi reprodus parţial în timp ce îl al doilea caz nu ne rămâne decât să luăm o doză de ciuperci halucinogene şi să ne imaginăm că am aflat totul.

 

Când studiezi Big-Bangul, tu nu-l studiezi pe cel original/natural, ci pe cel reprodus artificial/partial (o mica parte dintr-un întreg - 100% din 1000000...%)

 

Conceptul de partial (rusinea megalomanieiei expertului) este ca si când îl studiezi pe Big fara Bang, sau pe Bang fara Big. Partial/partinitor, care părtineste, favorizează, protejează pe cineva în dauna altcuiva...nu poate fi vorba decât de o banda/un clan de nebuni. :scare:

 

A inversa ordinea naturala a cunoasterii este o alta perversiune a megalomaniei partiale.

Biblia, Cartea cartilor, a aparut înaintea teoriei partiale a Big-Bangului.

 

Ia, încearca tu sa explici teoria credintei tale Big-Bangice, facând abstractie de studiile tale primare (ABC-darul si conjugarea verbelor) ! :beee:

 

Si Darwin se plimba cu Biblia în buzunar si lua note pe marginile paginilor, caci biblia este adeavaratul big-bang al Verbului/Logosului. Evolutionistul partial (fara creationism) este asemanator unui analfabet cu diploma universitara (plagiator fara spirit creativ).

 

Umanizare partiala, animalitate excedentara... :think:

 

161003755397990886_LwZszo9g_b.jpg

Editat de GeoFiloRo
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Când studiezi Big-Bangul, tu nu-l studiezi pe cel original/natural, ci pe cel reprodus artificial/partial (o mica parte dintr-un întreg - 100% din 1000000...%)

 

 

A inversa ordinea naturala a cunoasterii este o alta perversiune a megalomaniei partiale.

Biblia, Cartea cartilor, a aparut înaintea teoriei partiale a Big-Bangului.

 

Ia, încearca tu sa explici teoria credintei tale Big-Bangice, facând abstractie de studiile tale primare (ABC-darul si conjugarea verbelor) ! :beee:

 

Si Darwin se plimba cu Biblia în buzunar si lua note pe marginile paginilor, caci biblia este adeavaratul big-bang al Verbului/Logosului. Evolutionistul partial (fara creationism) este asemanator unui analfabet cu diploma universitara (plagiator fara spirit creativ).

 

 

 

:good:

 

 

 

Lucia draga, poti te rog sa dezvolti putin ideea? Ma tem ca nu am reusit sa te inteleg...

 

Da. Mentalul asa cum este acum pervertit(lumea secularizata ajunsa in acest dezastru in care se afla din punct de vedere moral, social, etc.) este o FALSA CONSTIINTA, O OGLINDA MISCATOARE, O ILUZIE si TOT ceea ce manevram cu ea in aceasta stare impura se face MAGIE MENTALA ce duce in PATOLOGIE GREA(vorba unei prietene). Odata mentalul purificat si transformat intr-un limbaj cat mai pur creator( de Suflet), acesta devine Constiinta pura si detine toata informatia energeticului.

Editat de LuciaD
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×