Sari la conținut
Forum Roportal
octav.c

Teoria Inilor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu v-ati plictisit sa vorbiti doar din auzite si sa nu puneti mana pe carte ?

 

Ei bine, DA, asta raspuns inteligent, fondat si la obiect!

 

Apoape ca nu te mai poti intreba ceva ce tine de religie, fara sa fi 'pus la punct' de un vasnic aparator al lui Dumnezeu, trimitandu-te sa pui mana si sa citesti Biblia.

 

De asemenea, nu poti sa-ti pui o intrebare legata de evolutie sau de stiinta in general, fara ca un destept - care a citit tot ce putea fi citit, si care nu doar a citit, ci a studiat tot ce natura umana a creat cu spiritul sau - sa nu te invita sa pui mana pe carte...

 

 

Niste incuiati, si unii si altii, dupa parerea-mi proprie si personala.

Ca sa nu pomenesc de educatie, de bun simt, de badaranism vs respect si altele asemenea.

 

Preacucernice storcator de suflete, mana sa pui matale pe carti, mie imi place sa le citesc! Si chiar sa le scriu, din cand in cand...

Si, USS Nimitz, daca azi ai invatat cum se folosesc cartile, baga si tu ochiu' intr-una care se cheama "Codul bunelor maniere". Chiar ieri am vazut-o in raft la Diverta...

Pe bune!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Preacucernice storcator de suflete, mana sa pui matale pe carti, mie imi place sa le citesc! Si chiar sa le scriu, din cand in cand...

Unicornul fie cu tine! Si eu scriu carti. Am scris "Aventurile lui Harap-Alb". E un sequel la clasicul "Povestea lui Harap-Alb". Doar ca e adaptata vremurilor moderne. Si e si in HD.

 

Bine bine... si ca sa nu zici ca nu sunt politicos, o sa raspund si on-topic. Ia fi atent aici, ca am ceva super revelator sa iti spun. Deci! Tu zici ca nu se stie care e faza cu fotonul, ca poate e defapt Mos Craciun transfigurat si asta e metoda prin care defapt poate ajunge intr-o singura noapte la copiii din toata lumea. Dar ai citit macar ceva mecanica cuantica pentru a face astfel de afirmatii ? Stii macar ce e ecuatia lui Schrodinger ?

Editat de Souls Destroyer
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Octav, tu percepi cumva evolutia ca nefacand parte din Creatie?!

 

Draga Lucia, spune-mi ce intelegi prin creatie ca sa-ti raspund daca evolutia face sau nu parte din ea... :)

 

Exista o creatie, dar una adevarata adevarata, caci altfel n-am exista, dar care din pacate a fost confiscata de 'cartea de bucate' a religiei, respectiv retete despre cum si in ce sa credetem, dupa mintea unuia si a altuia, preoti risipiti pe drumul timpului si a irationalitatii...

 

Exista o creatie a tot ce este, asta in mod evident, dar care a fost 'acoperita' de diverse alta creatii, create de diversi creatori creati dupa chipul uman.

 

Si nici religia si nici stiinta inca nu au fost in stare sa o demonstreze. Si stiinta si religia s-au impotmolit cu mult peste nivelul capului. Adevarul adevarat nu-l cunoastem, avem doar lupte intre partizanii celor doua tabere.

 

Asta daca imi este permis sa-mi exprim propria parere, si nu pe cea a altora... :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiu, asa pare a fi in batrana- actuala credinta stiintifica.

Doar ca azi cunoasterea s-a cam impotmolit: inca nu s-a raspuns intrebarilor: cine suntem, de unde venim si incotro mergem. Nici macar de ce dormim 1/3 din viata nu se stie cu exactitate.

 

Cred ca faci o confuzie: la aceste intrebari stiintele au raspuns.

 

Daca vrei sa le pui cu un sens filozofic, atunci acolo exista felurite raspunsuri, fiecare interpretabil si atacabil.

 

Cunosc fenomenul si imi era chiar usor teama sa nu-l aduci in discutie pentru a nu perturba cursul dialogului.

 

Totusi, relatia pomenita de tine este una de 'sclavagism' drept consecinta a 'prizonieratului de razboi', si se manifesta intre furnici si alte furnici, nu intre furnici si greieri.

 

Nu se petrece doar intre furnici si alte furnici, ci si inter-specii. Exista de exemplu specii de furnici care cresc si ingrijesc afide (paduchi de planta) de la care sug anumite secretii dulci. Treaba interesanta este ca nu o fac orbeste, ci constient: furnicile muta afidele de pe o planta pe alta, formeaza colonii noi de afide si le apara de insectele care le ucid.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

avem doar lupte intre partizanii celor doua tabere.

Ce lupte ? Stiinta isi vede de treaba ei si descopera Lumea in continuare iar religia vorbeste despre cai verzi (niste rude mai indepartate a Unicornilor). Ce lupte ?

 

Si nu te mai fofila si raspunde-mi la intrebare. Ai citit ceva mecanica cuantica ? Bine, hai sa nu te mai chinui sa raspunzi. Evident ca nu. Atunci nu mai vorbi despre asa ceva. Joaca un joc pe calculator. Face mult mai bine nevoii de fantezie.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unicornul fie cu tine! Si eu scriu carti. Am scris "Aventurile lui Harap-Alb". E un sequel la clasicul "Povestea lui Harap-Alb". Doar ca e adaptata vremurilor moderne. Si e si in HD.

 

Bina, fie si unicornul cu mine!

Auzi, sper ca nu incerci sa-ti faci publicitate mascata pe topicul meu...:)

 

Bine bine... si ca sa nu zici ca nu sunt politicos, o sa raspund si on-topic. Ia fi atent aici, ca am ceva super revelator sa iti spun. Deci! Tu zici ca nu se stie care e faza cu fotonul, ca poate e defapt Mos Craciun transfigurat si asta e metoda prin care defapt poate ajunge intr-o singura noapte la copiii din toata lumea. Dar ai citit macar ceva mecanica cuantica pentru a face astfel de afirmatii ? Stii macar ce e ecuatia lui Schrodinger ?

OK, OK, poate si reactia mea a fost cam exagerata, dar m-am saturat ca in loc de argumente sa tot fiu trimis sa pun mana pe carte :)...

 

Ce cunosc eu despre foton este faptul ca este cand o unda cand materie. Si experimentul este dovedit. Ca este unda cand nu-l vad, si foton cand il privesc. Dar nu ca el s-ar transforma, ci ca in mintea mea se petrece schimbarea, respectv ca realitatea din jurul nostru nu ar fi tocmai o realitate...

 

Dar sa te las sa-mi spui ceva revelator...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Exista o creatie, dar una adevarata adevarata, caci altfel n-am exista,

 

Exista o creatie a tot ce este, asta in mod evident

 

Si stiinta si religia s-au impotmolit

 

Da, este in ordine. Am vrut doar sa citesc parerea ta.

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai citit ceva mecanica cuantica ?

 

Nu, dar am vazut filmul!

 

PS. Prietene, te rog frumos, nu mai lasa spatiu intre cuvant si virgula ce-l urmeaza. Am sa-ti citesc Harapul Alb, sa vad acolo cum ai scris! Sau este carte de colorat? :)

 

Hai, zi-mi ce vroiai sa-mi zici...

 

Ce lupte ? Stiinta isi vede de treaba ei si descopera Lumea in continuare iar religia vorbeste despre cai verzi (niste rude mai indepartate a Unicornilor). Ce lupte ?

 

 

Nu te contrazic deloc in ceea ce priveste religia.

 

Cat priveste stiinta, cata vreme lucrurile au putut fi determinate in laborator, cu adevarat a descoperit lumea. De cand lucrurile s-au mutat in sfera deductiilor mentale, fiind prea mici pentru a mai putea lucra fizic cu ele, si stiinta a apucat-o vartos pe camp printre balarii. Mantionez teoria coardelor la loc de cinste!

 

Si spune-mi te rog tu ce crezi daca vine unul si spune asa:

 

- inainte nu a existat nimic, nici macar gaura asta infinita in care priveste Hubble

- la un moment dat, a existat un punct infinit de mic dar cu o energie infinit de mare

- a urmat o explozie din care a rezultat insasi spatiul si timpul, plus materie si antimaterie...

- si tot asa pana la noi astia care vorbim acum aici, drept rezultat al unei evolutii petrecute absolut la voia intamplarii!

 

Pai eu nu vad nimic 'mai stiintific' aici decat a zis celalalt:

 

- inainte nu a existat nimic

- la un moment dat a existat un Dumnezeu cu trup de om batran - de ce nu tanar oare?

- si el a facut spatiul, timpul si tot ce este

 

Ce-i asa greu sa pui semnul egal intre Big Bang si Creatie, intre Punctul de Singularitate si Dumnezeu, si apoi sa emiti pretentii ca ai descoperit misterele existentiale? Dar in realitate, si unii si altii doar pretind, prefacandu-se ca ar detine adevarul adevarat.

 

Uite, eu o spun RASPICAT: momentan, nimeni nu are habar!

 

Si, foarte important, daca intrebi pe forum cine l-a creat pe Dumnezeu, respectiv ce a facut sa existe punctul de singularitate, vei primi invariabil acelasi raspuns:

 

"Pune mana pe carte!" :)

Editat de octav.c
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta vroiam sa iti zic. Ca nu ai citit stiinta pentru a putea vorbi. Tu credeai ca poti vorbi si gratuit. Dar eu ti-am revelat faptul ca nu merge asa. Iar acum ca stii, nu o sa mai cauti raspunsuri de la niste necunoscatori pe un forum. Ci o sa te duci fericit la biblioteca si o sa iei o carte de Introducere in Mecanica Cuantica. Acolo vei gasi raspunsurile pe care le cauti. Dupa asta, poti citi despre path integral formulation, cea data de Feynman, apoi te bagi si la Quantum Field Theory, si abia apoi vii pe forum cu ideile tale inovatoare.

 

Iar despre chestia cu Big Bangul, e ceva de genul: "atat cat poate zice stiinta in ziua de azi". Si defapt nimeni nu zice ca inainte nu a fost nimic si apoi a aparut un punct de materie. Ceea ce face stiinta, e sa descrie universul pana la un timp de 10 la puterea -47 secunde (timpul Planck) dupa timpul 0. Dar ce a fost inainte de timpul Plank, nimeni nu stie momentan.

 

Iar asa, ca discutie filozofica, sa stii ca nu e chiar absurd Big Bang-ul, chiar si daca inainte nu a fost nimic. Pentru asta, priveste universul ca pe o chestie 4D eterna. E... Universul asta 4D a existat practic dintotdeauna. E doar un obiect care exista. Imagineazati-l ca pe o minge de fotbal american. La un varf e Big Bang-ul, la celalalt Big Crunch-ul (de exemplu), iar timpul e ceea ce uneste cele 2 varfuri. Daca esti in interiorul mingiei, pare ca inainte de Big Bang nu a fost nimic. Daca esti din afara, nici nu poti vorbi de asa ceva. Din afara nu exista timp. E doar mingea si atat. Eterna.

Editat de Souls Destroyer
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×