Sari la conținut
Forum Roportal
octav.c

Teoria Inilor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Boston Review

Bun, prezintă atunci rezultatele concrete să le analizăm, dacă spui că există aşa ceva.

Am sa le prezint, asta si doream, sa le analizam impreuna cu toti cei interesati de problema.

 

Discuţii fără fundament. Pot sau poţi spune orice, pentru că nu se poate verifica nimic.

O sa vedem mai incolo daca verifica sau nu. Eu zic ca verifica atat de multe incat nici nu o sa-ti vina sa crezi ce poate sa iasa din aceasta ipoteza a copiilor salbatici.

Imi ordonez ideile si revin.

 

 

De ce nu adaugi şi sursele de informaţii? E o scăpare intenţionată sau nu?

 

Părerea mea este că dezvoltarea intelectuală ar fi perfect normală, chiar dacă ar putea avea probleme cu integrarea socială.

Dacă ar fi doi, probabil că nu ar fi nicio problemă.

Numai daca ai sti cat de mult te inseli, Marinel...

Uite, pentru ca ai cerut surse de informatii - consemnate stiintific, nu altfel -, cat lucrez la postare, citeste despre doua cazuri de copii salbatici, un articol din Boston Review

 

Părerea mea este că dezvoltarea intelectuală ar fi perfect normală, chiar dacă ar putea avea probleme cu integrarea socială.

 

Uite, g

Editat de octav.c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Bun, prezintă atunci rezultatele...

 

 

Le prezint...

 

INSUSIRE ----- COPIL EDUCAT / COPIL SALBATIC / ANIMAL

 

 

E1. biped - Da / Nu / Nu

E2. vorbi - Da / Nu / Nu

E3. desena - Da / Nu / Nu

E4. scrie - Da / Nu / Nu

E5. plange - Da / Nu / Nu

E6. râde - Da / Nu / Nu

E7. iubi - Da / Nu / Nu

E8. rationa - Da / Nu / Nu

E9. folosi instrumente - Da / Nu / Nu

E10. constiinta moarte - Da / Nu / Nu

E11. constiinta timp - Da / Nu / Nu

E12. cânta - Da / Nu / Nu

E13. pudoare - Da / Nu / Nu

E14. va lucra pamantul - Da / Nu / Nu

E15. va domestici animale - Da / Nu / Nu

E16. construi folosind imaginatia - Da / Nu / Nu

 

A1. se bucură - Da / Da / Da

A2. simti rautatea - Da / Da / Da

A3. simti spaima - Da / Da / Da

A4. simti frica - Da / Da / Da

A5. mănânca - Da / Da / Da

A6. bea - Da / Da / Da

A7. simte impulsul reproducerii - Da / Da / Da

A8. relatii incestuase - NU/Probabil Da, de ce nu?/ Da

 

In plus, copilul educat - spre deosebire de cel salbatic si de animal - isi recunoaste imaginea din oglinda ca fiind a lui insusi! Constiinta de sine?

 

 

Copilul crescut de oameni va primi cate un Da pentru toate insusirile, cu o singura exceptie, A8, unde va primi un Nu, pentru ca pe noi oamenii, forta aceea misterioasa civilizatoare ne-a invatat ca incestul este interzis. Te asigur ca puiul de leu odata ajuns masculul dominant, va procrea cu toate femelele, inclusiv cu mama, cu fetele si surorile sale! Si cerbul, si cainele si restul animalelor...

 

Copilul salbatic va primi cate un Nu pentru toate insusirile notate cu E si un Da pentru cele noatate cu A, adica exact aceeasi rezultat ca si Animalul salbatic.

 

 

Miza acestui test este un pas urias facut pentru cunoasterea naturii umane, deoarece arata că tot ceea ce ne defineste ca fiind oameni, este strict rodul unei educatii primite de la persoane educate la randul lor educate si tot asa in trecutul evolutiei noastre. Fără educatie, nu suntem oameni ci fix animale.

 

Asadar, 'fiinta umana' cum perfect a observat Soul Destroyer este o entitate artificial creata/indusa/instalata in mintea unui trup perfectamente animalic.

 

Noi vom continua sa-i spunem "om" copilului salbatic pentru ca am fost invatati sa recunoastem vizual omul. Si despre acest oropsit al sortii, vom spune ca este un om retardat. Dar in fapt nu este un om retardat, ci este un trup - similar celor in care 'locuiesc' 'fiintele umane' - in care nu a fost 'instalata' prin educatie, o noua fiinta umană.

 

Aproape ca s-a raspuns la intrebarea cine suntem? .

 

Stim partial si raspunsul intrebarii de unde venim? : din educatie. Stim partial, deoarece inca nu s-a raspuns ce a fost la inceput. Noi suntem rodul educatiei parintilor si a societatii, parintii idem, bunicii idem, strabunicii idem, si tot asa in trecut, insa, totusi, undeva la inceput, ceva trebuie sa fi inceput ciclul. Cand vom afla ce, vom putea spune si ca stim de unde venim.

 

Te las sa evaluezi implicatiile acestei ipoteze...

Editat de octav.c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In plus, copilul educat - spre deosebire de cel salbatic si de animal - isi recunoaste imaginea din oglinda ca fiind a lui insusi! Constiinta de sine?

 

Constiinta de sine e mult mai complexa decât recunoasterea aparentei fizice sau a diplomei de studii reflectata în oglinda. Culmea educatiei; oglinda din sala de baie nu arata si starea de ignoranta a ignorantului.

 

În schimb, oglinda internetului/facebook e mult mai oglinditoare. :o:

 

autocritica.jpg

Editat de GeoFiloRo
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De acord, este mai complexa, dar te rog sa argumentezi la ce anume te referi cand faci aceasta afirmatie. Concret, ce alte elemente consideri tu ca o face sa fie mai complexa?

 

Si inca o intrebare, Geo: poate avea constiinta de sine un om adult care atunci cand se priveste in oglinda se va duce in spatele ei sa vada cine este dincolo?

 

 

Aceleasi intrebari ti le pun si tie, Lucia, pentru ca vad ca ai gandit la fel cu Geo.

Deci, un pix si o foaie de hartie: extemporal! :)

 

Teoria Inilor este creatia ta, nu a mea. In acest context sper sa intelegi ca NICIODATA tu nu esti in masura sa-mi dai mie "un pix si o foaie de hartie: extemporal! :)", eventual tie-ti dai. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Teoria Inilor este creatia ta, nu a mea. In acest context sper sa intelegi ca NICIODATA tu nu esti in masura sa-mi dai mie "un pix si o foaie de hartie: extemporal! :)", eventual tie-ti dai. :)

 

Era o glumitza!

 

OK, Lucia, dar tema ceruta in 'extemporal' nu facea referire la Teoria Inilor, ci la o afirmatie pe care tu singura ai confirmat-o.

Iar eu, ca sa o inteleg, ti-am cerut sa mi-o explici. Sper ca o vei face si ca nu vei lasa loc de suspiciuni cum ca tu ai aporba sau dezaproba rationamente fara a le trece prin filtrul gandirii tale... :)

Deci, poti sa imi raspunzi, te rog?

 

Si BTW, eu stau la dispozitie oricui doreste cu un pix si o foaie de hartie pe tema Teoriei Inilor si a temelor ce deriva de aici.

 

Bun, prezintă atunci rezultatele concrete să le analizăm, dacă spui că există aşa ceva.

Le analizam Marinel?

Ca eu le-am spus, asa cum mi-ai cerut :)

 

Teoria Inilor este creatia ta, nu a mea. In acest context sper sa intelegi ca NICIODATA tu nu esti in masura sa-mi dai mie "un pix si o foaie de hartie: extemporal! :)", eventual tie-ti dai. :)

 

Apropo Lucia, din Biblie accepti sa dai un mic extemporal? (Sau ar trebui sa-l intreb pe bunul Dumnezeu, fiind creatia sa :)?)

Fara gluma, chiar m-ar interesa cateva pareri de-ale tale vizavi de unele aspecte relatate in Geneza...

 

Constiinta de sine e mult mai complexa dec

Editat de octav.c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Concret, ce alte elemente consideri tu ca o face sa fie mai complexa?

Aceleasi intrebari ti le pun si tie, Lucia, pentru ca vad ca ai gandit la fel cu Geo.

Deci, un pix si o foaie de hartie: extemporal! :)

Si Geo te îndeamna ca si Lucia; da tu un extemporal în fata oglindita a propriilor tale teori-inice, sa-ti spuna ele ce este Sinele. Constiinta de tine si constiinta de Sine, nu poate fi pe acelas plan temporal cu cel ex-temporal. :blow:

 

Vorbaret ca tine, care vrea sa traga vorbele interlocutorilor de limba; nu s-a mai vazut pe acest forum ! :beee: :swoon: :rot:

Editat de GeoFiloRo
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×