Sari la conținut
Forum Roportal
Fiero

Femeile sunt sefi mai rai decat barbatii

Evaluează acest topic

  

19 membri au votat

  1. 1. Sunt femeile aflate in functii de conducere mai rele decat barbatii aflati in functii de conducere?

    • Da.
      9
    • Nu.
      1
    • Sunt la fel de rele sau la fel de bune ca si barbatii.
      6
    • Nu stiu.
      3


Postări Recomandate

Se pare ca in afara de 5 o' clock toti care au postat pana acum cred ca rautatea sefilor tine doar de caracter, nu si de sex. Poate ca e asa.

 

Gizas!

 

 

Mi-am incins tastele de pomana.

 

Nu am zis ca rautatea tine de sex.

Ci ca, in cazul unui comportament, fie bun , fie rau, acest lucru este facut mai "bine" in cazul femeilor...pentru ca ele fac constiincios ceea ce s-au angajat sa faca ( constient sau inconstient ).

 

Daca sefa ta e femeie si e rea, atunci e mai rau decat cu un sef rau, si idem algoritmul daca sefa e o persoana buna...ea va fi mai buna decat echivalentul ei masculin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-au, ele fac ceea ce simt. Fara perdea.

 

Exista logica, ratiune, maniere, eticheta, iar femeile le aplica in toate situatiile in care sunt in fata a ceva sau cineva ce le poate aduce beneficii, respectiva entitate avand parte si de un fel de respect din partea lor.

Si daca n-au beneficii de la cineva fac pipi in capul lui, nu? :lol: Aici nu-s de acord, nu toate-s asa. Nici in cazul sefelor. Am avut si eu o sefa buna. Ne-am ciondanit noi la inceput, insa ne-am inteles pana la urma. Chiar si-acum (a iesit la pensie) cand o intalnesc imi face mare placere. Si profesionista si om si modesta. Doar gura o avea mai mare. Dar asta puteai trece cu vederea avand in vedere celelalte calitati.

 

Gizas!

 

 

Mi-am incins tastele de pomana.

 

Nu am zis ca rautatea tine de sex.

Ci ca, in cazul unui comportament, fie bun , fie rau, acest lucru este facut mai "bine" in cazul femeilor...pentru ca ele fac constiincios ceea ce s-au angajat sa faca ( constient sau inconstient ).

 

Daca sefa ta e femeie si e rea, atunci e mai rau decat cu un sef rau, si idem algoritmul daca sefa e o persoana buna...ea va fi mai buna decat echivalentul ei masculin.

Gata, acum am priceput. Stii ca-s precum Stan, abia dupa o jumatate de ora spun au.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si daca n-au beneficii de la cineva fac pipi in capul lui, nu? :lol:

Da :D

 

Normal ca exista si exceptii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si am observat ca femeile aflate in functii de conducere se poarta mai urat cu subalternii de acelasi sex, cu femeile, desi uneori de rautatea lor nu scapa nici subalternii barbati. Culmea, uneori cei mai competenti, carora n-ar trebui sa li se reproseze nimic sunt tintele rautatii. Care-o fi explicatia? Oare nu din cauza ca-si simt scaunul amenintat?

Foarte subiectiva imi pare postarea asta. :)

 

Femeile au si nasul fin si simturile ascutite. Ele simt foarte bine ce se ascunde in spatele amabilitatilor si zambetelor subalternelor in special. O femeie miroase intotdeauna , cine e cu ea in echipa si cand e intoarsa cu spatele, nu doar cand subalternii se afla in fata ei. Poate si de asta sunt mai rele in functii de conducere. Pentru ca spre deosebire de barbati, pe ele le intereseaza aceste detalii si au ocazia sefe fiind, sa dea peste bot in mod organizat. :o:

 

Oricum, nu am intalnit femei in functii de conducere care sa fie al draq degeaba. :)

 

Daca sefa ta e femeie si e rea, atunci e mai rau decat cu un sef rau, si idem algoritmul daca sefa e o persoana buna...ea va fi mai buna decat echivalentul ei masculin.

Subscriu.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am sefa de foarte multi ani si este o persoana extraordinara, eficienta si inteligenta, care tine la oamenii ei. Nu isi trateaza diferit subalternele fata de subalterni. Dar am avut cu ceva timp in urma si o sefa de rang mai mic care era complet depasita de functie si care calca totul in picioare, doar, doar nu i s-o observa incompetenta.

 

Barbati sefi am cunoscut cativa, unii competenti, altii nu... cred ca depinde de calitatea omului pana la urma, nu de sex.

 

Totusi, incercand sa privesc in urma la sefii pe care i-am intalnit la viata mea, cred ca o sefa "rea" e mai rea cu subalternele decat cu sublaternii. Iar un sef "rau" e mai rau cu subalternii decat cu subalternele. O fi o competitie in cadrul genului?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandeam eu asa... Asta e un topic misogin ? :D

 

 

azi esti in toane bune ? :lol:

 

Oricum, nu am intalnit femei in functii de conducere care sa fie al draq degeaba. :)

 

 

 

da, depinde de interese.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Foarte subiectiva imi pare postarea asta. :)

 

Femeile au si nasul fin si simturile ascutite. Ele simt foarte bine ce se ascunde in spatele amabilitatilor si zambetelor subalternelor in special. O femeie miroase intotdeauna , cine e cu ea in echipa si cand e intoarsa cu spatele, nu doar cand subalternii se afla in fata ei. Poate si de asta sunt mai rele in functii de conducere. Pentru ca spre deosebire de barbati, pe ele le intereseaza aceste detalii si au ocazia sefe fiind, sa dea peste bot in mod organizat. :o:

 

Oricum, nu am intalnit femei in functii de conducere care sa fie al draq degeaba. :)

Am spus ca unde lucrez eu sunt mai multe femei decat barbati (si lucrez de multi ani in acelasi loc), e posibil ca topicul sa fie subiectiv, nu neg, de ce as face-o? De ce-as nega ca am vazut rautatea femeilor manifestandu-se din plin si intr-o masura mult, mult, mai mare decat rautatea barbatilor? Eu chiar ma pot considera norocoasa, spre deosebire de altii, pe mine m-a lovit mult mai rar si mult mai usor. Femeie fiind am stiut cum sa ma feresc de ea sau cum sa parez. Ca mi-a provocat greata, asta e altceva.

Si chiar am intalnit multe femei care sunt ale dracului rau, nu degeaba, e drept, ele intotdeauna se pricep sa isi gaseasca un motiv, nu conteaza ca e unul servit de propria paranoie. Dar, cum am spus, am intalnit si femei ok in functii de conducere, bune de pus la rana.

 

 

Despre fosta mea sefa n-am sa spun decat atat: cand cineva intra in biroul nostru intai se uita sa vada daca se afla si ea prezenta. Daca vedeau ca nu e ii observam cum se destind si incep sa zambeasca. In schimb, daca o zareau luau o figura serioasa, spuneau repede ce vor si apoi ieseau val-vartej din incapere. Si se purtau astfel si femeile si barbatii si sefii de acelasi rang cu ea. :lol:

Editat de Fiero
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce or fi femeile asa naspa la cap ? :think: Femeile sefe, ofc, nu asa, femeile in general :jester:

Editat de S.R.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

S.R., sa stii ca n-am deschis topicul pt. a blama femeile, chiar daca eu, recunosc, intotdeauna m-am inteles mai bine cu barbatii, cu mici exceptii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×