Sari la conținut
Forum Roportal
Fiero

Femeile sunt sefi mai rai decat barbatii

Evaluează acest topic

  

19 membri au votat

  1. 1. Sunt femeile aflate in functii de conducere mai rele decat barbatii aflati in functii de conducere?

    • Da.
      9
    • Nu.
      1
    • Sunt la fel de rele sau la fel de bune ca si barbatii.
      6
    • Nu stiu.
      3


Postări Recomandate

Referitor la intrebarea din chestionar, am votat nu stiu, deoarece nu am avut niciodata vreo sefa, iar putinii sefi pe care i-am avut si pentru perioade scurte de timp, imi erau toti prieteni si ne intelegeam foarte bine.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Femeia sefa e mai rea decat un barbat doar daca te considera o rivala in afaceri (de exemplu, ii este teama ca ii iei locul),si/ sau in amor. Cu barbatii subalterni, in general se poarta frumos, poate chiar mai respectuos decat cu subalternele , exceptiile fiind sefele care au polite imaginare de razbunare pe regnul masculin sau sefele care sunt prelucrate de subalterne sa se poarte urat cu baietii.

Spun asta din experienta mea si nu numai, dar tin sa precizez ca nu este updatata chiar la zi. Acum , cu atatea cursuri de formare, conferinte si workshopuri la care sunt obligati sa mearga multi manageri, e posibil ca mentalitatea lor sa se schimbe.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda, cred ca nu m-am exprimat suficient de clar.

 

Sint si ele ca altele in alte zile, sefia nu tine o vesnicie niciunde!!!

Nu se naste nimeni sefa si nu se califica nimeni sefa undeva!!! Promovarea asta depinde de mai multi parametri pe care n-o sa aflam cu usurinta doar cine are acces la arhiva dosarelor personale!!! Tipical subalternii se supun, se acomodeaza, se ... etc., sefa

n-are de-a face nimic:crazy:

 

Am constatat ca femeile sunt sefi mai rai decat barbatii, cu mici exceptii. Voi ce credeti?

 

Seful barbat, are de-a impresiona femeile mai mult, cu baietii sta mai lejer ca se duc la o bere, un meci ... insa sefa femeie are doi adversari puternici de tinut in frau si de la femei se teme cel mai mult ca-s mai frumoase si mai atragatoare sau devin rapid daca e necesar ca de la barbati n-are asa de mare stres, nimeni n-ar refuza-o din politete macar :crazy: iar job-ul depinde de ea cum si-o pastreaza :good: cu femeile insa devine o baba cloanta sa aibe motive de eliminare de pe scena!!!

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din cate am observat la cele 3 sefe ale mele, pe care le-am avut pana acum, misandria lor mereu mi-a dat batai de cap (ca sa nu mai mentionez de glumele subtile cu tenta sexista - ca, deh, la femei se mai permite). Desigur, mai ales cele doua care le-am avut in Romania.

Nu ca as bate vreun apropo ca majoritatea femeilor manager de la noi, imediat ce s-au trezit intr-un scaun mai confortabil, in mod automat isi atribuie rolul de tanti amazoana.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ca tot venise vorba de femei aflate in functii de conducere, ce parere aveti despre Doamna de Fier ( Margaret Thatcher) ?

bine, acu' nu mai este...

Beton. La fel si Angela Merkel. Cred ca o femeie e mai buna pe post de sef de stat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ca tot venise vorba de femei aflate in functii de conducere, ce parere aveti despre Doamna de Fier ( Margaret Thatcher) ?

bine, acu' nu mai este...

 

 

11129644_9554.jpg

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Beton. La fel si Angela Merkel. Cred ca o femeie e mai buna pe post de sef de stat.

 

 

deocamdata intre Merkel si Thatcher vad o diferenta destul de mare, as putea spune. N-am idee ce planuri de viitor are Merkel.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu barbatii subalterni, in general se poarta frumos, poate chiar mai respectuos decat cu subalternele , exceptiile fiind sefele care au polite imaginare de razbunare pe regnul masculin sau sefele care sunt prelucrate de subalterne sa se poarte urat cu baietii.

 

Si cand ii e frica ca barbatul e mai bine pregatit decat ea si ii ia locul. Tot din experienta vorbesc.

 

deocamdata intre Merkel si Thatcher vad o diferenta destul de mare, as putea spune. N-am idee ce planuri de viitor are Merkel.

Nu ma pricep eu prea tare la politica, din anumite motive chiar sunt ingretosata de politica, totusi, chiar si eu am putut observa ca exista o diferenta mare intre cele doua doamne pe care le-ai mentionat. Tatcher mi se parea foarte sigura de sine, imposibil de influentat, Merkel nu, mi-e destul sa ma gandesc ca a plecat urechea la spusele lui Basescu fara sa se omoare sa verifice daca acestea sunt si adevarate.

Editat de Fiero
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Judecand dupa experienta pe care o am cu femeile sefe, pot spune ca sunt mai rele si mai diabolice decat barbatii sefi. Analizandu-le mi-am dat seama ca cele care au frustrari, diferite neajunsuri, complexe in viata personala si cele parvenite si care nu se accepta pe ele insele incearca sa-si domine subalternii, fie barbati sau femei, fara sa tina cont de metodele pe care le adopta. Incearca sa compensze intr-un fel situatia din planul personal...

Barbatii sefi sunt mai intelegatori, nu poarta ranchiuna si uita repede :dance4:

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×