Sari la conținut
Forum Roportal
soogee

Alchimia arhetipurilor feminin-masculin

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Plus ca prefacatoria nu poate aduce nimic adevarat si durabil, niciodata. Parerea mea, desigur. :roll:

 

 

e ceva de genul " dreseaza-ti sentimentele ". ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In realitate, toate sunt simple. Trebuie doar facut putin efort pentru a intelege asta. Odata ce ai inteles, devine simplu.

 

mai intai trebuie sa stii sa te prefaci, daca nu constituie o problema ...atunci cu usurinta iti poti fura singur caciula.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca Renaissance are dreptate, daca deschidem ochii larg si reusim sa-i vedem cu claritate pe oameni, macar evitam sa ne indragostim de cei care nu-s potriviti pt. noi. :)

 

 

 

mda, frumos mi-ar sta in postura de robotel.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand e vorba de indragosteala, oamenii sunt cu ochii larg inchisi. :lol:

Ochii mintii, Melissa! :)

 

Ciudat cum tocmai cu sentimentele, cele considerate a fi lucrurile cele mai importante pt. cei mai multi dintre ei (cam impropriu spus lucruri), oamenii sunt cei mai lipsiti de vigilenta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Ciudat cum tocmai cu sentimentele, cele considerate a fi lucrurile cele mai importante pt. cei mai multi dintre ei (cam impropriu spus lucruri), oamenii sunt cei mai lipsiti de vigilenta.

 

 

Ele izvorasc din adancuri numai de tine stiute.

da, vigilent precu tipu' din videoclip.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista sentimente izvorate din inima, sentimentele se nasc tot in creier, exista o anumita arie responsabila cu afectele.

 

Da, de ei vorbeam! :lol:

Ochii mintii sunt buliti, tre sa le dai palme sa se trezeasca si sa se caste tare, altfel vei fermecat de cum arata cineva si cum se poarta cu tine, iar de defecte nu-ti va mai pasa.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la contactul vizual:

 

Am participat candva la un workshop sustinut de Andre Moreau, in care unul din exercitiile propuse a fost gruparea in perechi de cate doua persoane, urmata de mentinerea neintrerupta a contactului vizual cu persoana pereche (timp de cateva minute, nu mai stiu durata exacta). In tot acest timp cei doi se tineau de mana, fiind plasati fata in fata, asezati pe scaune / banci.

Majoritatea participantilor au relatat experiente foarte interesante, in ceea ce priveste relationarea cu persoana opusa. Eu, dupa aproximativ 10 ani de la acea experienta, am si acum vie in minte perechea de "ochi-pereche" si continutul vehiculat doar prin contactul vizual.

 

Am regasit acum intr-o carte a lui Moreau forma mai complexa a exercitiului, cu plusul comunicarii verbale, care exprima exact esenta celor exprimate de Wiseman:

 

"Alegeti-va un partener (de sex opus daca este posibil). Asezati-va unul in fata celuilalt, tinandu-va de maini si privindu-va in ochi si spuneti, fiecare pe rand, mereu aceleasi cuvinte "Te iubesc". Nu are importanta daca-l iubiti sau nu. Spuneti-i pur si simplu asta si observati ce simtiti. Poate ca dragostea va veni intr-o forma neasteptata sau veti simti altceva ... Observati pur si simplu. Acordati-va timpul necesar pentru a primi si digera ceea ce va spune celalalt, dar si pentru a simti sensul profund a ceea ce-i spuneti. Noi avem dictionare diferite pentru a exprima dragostea si sensul pe care i-l dam variaza de la un om la altul si de la un moment la altul pentru aceeasi persoana. Acum, cand sunteti pregatiti, primul incepe spunand doar "Te iubesc" si fiecare continua la randul sau ... Faceti exercitiul timp de 10 minute. Apoi impartasiti in doi / in grup ceea ce s-a intampalt intre voi."

 

Mi se mai pare interesanta si relevanta pentru context informatia pe care am descoperit-o nu foarte de mult, si anume ca, maimutele bonobo, al caror material genetic se spune ca ar fi diferit doar cu 1,6% fata de cel uman, folosesc acest contact vizual indelung si se tin de maini atunci cand relationeaza cu partenerii pe care i-au ales in scopuri sexuale / reproductive. Mai multe aici.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×