Sari la conținut
Forum Roportal
soogee

Alchimia arhetipurilor feminin-masculin

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

Procesul dus pana la capat arata ca in exemplul dat de tine: Dali si Gala. Parca si Gala era cu vreo 10 ani mai mare ca Dali.

 

Am citit ca si despre Emily Dickinson criticul literar care i-a intuit potentialul si a publicat-o (sau a vrut s-o publice) a spus ca un sfert de ora de discutie cu ea il epuiza, atat era de intensa.

 

Am vazut si la oameni obisnuiti procesul dus pana la capat: femeia a scos tot ce era mai bun din barbat si, desi se cearta si la aproape 70 de ani, mananca si acum din acelasi castron si sunt de nedespartit.

Editat de Allexandrra
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Procesul dus pana la capat arata ca in exemplul dat de tine: Dali si Gala. Parca si Gala era cu vreo 10 ani mai mare ca Dali.

 

Dali si Gala se trezeau la 4 dimineata ca sa contemple rasaritul goi, in livada de maslini. Astia stiau cu ce se mananca viata.

:)

 

Freud ar fi fost multumit sa o cunoasca pe Sorana.

 

Ea era obositoare pentru ca era prea puternica interior, avea o forta stihiica, era ca o forta a naturii, de neoprit.

Macar Marin Preda a fost fericit cu ea.

 

 

Sorana era anticomunista, si a fost data afara din teatru de Zaharia Stancu pentru ca refuza sa joace in piese comuniste.

Iata ce ii spunea ea idealistului comunist Marin Preda:

 

"Cand ai sa intelegi, dragul meu, ca omul e de totdeauna si va ramane insetat de o viata deplina?"

 

"O lume noua nu se construieste pe ura. Religia urii! Si pe ea vreti sa construiti o lume noua!"

 

"Or eu cer individului sa nu iasa nicio clipa dintr-un permanent efort constient de autoinaltare".

 

Astfel se formeaza ideile inovatoare ale lui Victor Petrini din "Cel mai iubit dintre pamanteni", prin influenta Soranei!

 

Aceasta continua autodepasire profesata de Sorana este si crezul lui Kazantzakis din "Zorba Grecul" si "Ascetica" si "Raport catre El Greco": sa urci mereu, chiar daca esti obosit, terminat, ranit, pana ce ajungi pe varful muntelui si de acolo contempli marea. Aceasta e "privirea cretana".

Editat de Nemo!
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar prefacatoria tb. sa functioneze de ambele parti, altfel degeaba te scremi sa te indragostesti.

Ce te faci daca nu functioneaza asa si te trezesti cu pleasca (indragostala) pe cap de unul singur? :roll:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e prefacatorie. Pur si simplu iti reeduci simturile, ca sa zic asa. Le folosesti la alta capacitate. Orice om are ceva al lui, nu trebuie sa astepti unul de care te simti atras asa pur si simplu. Oamenii in general asteapta sa le pice de sus sentimente de indragosteala, dar ce faci daca te indragostesti doar de persoane indisponibile tie ? Atunci se impune aceasta "prefacatorie", care in fond e doar o metoda prin care iti dirijezi simturile prin constientizare. Nu suna interesant pentru cei mai multi tocmai pentru ca ei asteapta ceva "magic" ceva care sa pice din cer si pentru care nu trebuie sa depuna niciun efort. Uite ca si stiinta a confirmat acest lucru pana la urma.

 

Orice lucru cu adevarat util se obtine prin efort. Nimic nu vine de la sine. Si ca sa-ti educi mintea sa nu gandeasca la nimic, tot efort trebuie, poate mai mult decat orice altceva. Poti alege sa te lasi in voia sentimentelor, caz in care poti face gafe, pentru ca atractia e inconstienta, sau poti educa aceste sentimente in cazul in care te orienteaza anapoda.

Editat de Renaissance'91
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E rau cand te-ndragostesti de un om nepotrivit, dar, sincer, nu cred ca poti avea parte de indragosteala atunci cand doresti, ar fi prea simplu. Si prea frumos. :)

Editat de Fiero
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E rau cand te-ndragostesti de un om nepotrivit, dar, sincer, nu cred ca poti avea parte de indragosteala atunci cand doresti, ar fi prea simplu. Si prea frumos. :)

 

In realitate, toate sunt simple. Trebuie doar facut putin efort pentru a intelege asta. Odata ce ai inteles, devine simplu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In realitate, toate sunt simple. Trebuie doar facut putin efort pentru a intelege asta. Odata ce ai inteles, devine simplu.

:pardon: Asa o fi!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dacă ne prefacem că avem sentimente romantice legate de o persoană, avem toate şansele de a ne îndrăgosti realmente, spun oamenii de ştiinţă.

Ohhohhooo ce bine ar fi sa fie adevarat ! Atatia oameni nu se pot indragosti de cine ar vrea, oricat s-ar eforta ei! Ar fi atat de simplu si pentru cuplurile formate din interes. O ea care se marita cu un el pentru bani, ar fi chiar fericita de-a dreptul daca ar ajunge sa-l si iubeasca dupa cat teatru romantic joaca! Dar din pacate, trasatura comuna a cuplurilor formate din interes este tocmai lipsa iubirii impartasite. Ca de obieci cel prostit, e indragostit lulea.

 

Plus ca prefacatoria nu poate aduce nimic adevarat si durabil, niciodata. Parerea mea, desigur. :roll:

Editat de Melissa Rebeca
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca Renaissance are dreptate, daca deschidem ochii larg si reusim sa-i vedem cu claritate pe oameni, macar evitam sa ne indragostim de cei care nu-s potriviti pt. noi. :)

De multe ori doar ii mijim si ne pacalim astfel singuri.

P.S.: Iar am ramas fara puncte.

Editat de Fiero
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×