Sari la conținut
Forum Roportal
dan-marius

discutii off-topic pe teme religioase

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ma tot intreb de ce nu ignorati postarile lui Cioanas?

S-ar putea oare ca in aceasta confruntare cu unul mai slab pregatit sa va simtiti in sfarsit mai destepti, inteligenti si imbatabili, si asta sa va gadile intr-un mod foarte placut orgoliul? Mi se pare penibila si dezonoranta aceasta lupta inegala...

 

Nu l-am considerat pe cioanas slab pregatit si nici nu facem pe desteptii ori sa ne satisfacem vre-un orgolou.

Nu face altceva decat sa impuna niste idei rigide si pe o singura si ingusta nisa ideologica si in plus, cand este intrebat de un lucru , in loc sa raspunda la obiect sau sa recunoasca ca nu e asa, iti da citate din biblie fara nici o legatura sau se face ca nu intelege.

 

 

Doamne Cioanas, cum poti sa spui ca Gabriel este Diavolul sau ca islamistii sunt satanisti?! :flowers: :)

Tu observi ce elucubratii servesti aici? :doh: :doh:

 

 

NU E SANATOS LA CAP!!!!!!!!!!!!!

 

Eu am spus ca diavolul se putea da drept Gabriel! Diavolul intotdeauna se da drept inger de lumina!

Islamistii nu sunt satanisti ci sunt mintiti de diavolul,deci diavolul este in spatele acestei religii!

 

 

diavolul se poate da si drept predicator pocait?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai fratilor,va certati aici pe religie si spiritualitate ca-n codru.

Eu va tot urmaresc si din nefericirire nu pot trage nici o concluzie. Stiti de ce imi e urat sa ma duc la Biserica? Ca vad tatele cum isi dau coate si se dau mari crestine, cu parere de rau...cam acelasi lucru faceti si voi aici.

No ofense!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai fratilor,va certati aici pe religie si spiritualitate ca-n codru.

Eu va tot urmaresc si din nefericirire nu pot trage nici o concluzie. Stiti de ce imi e urat sa ma duc la Biserica? Ca vad tatele cum isi dau coate si se dau mari crestine, cu parere de rau...cam acelasi lucru faceti si voi aici.

No ofense!!!

Mirelut, la Biserica se merge sa te intalnesti cu Dumnezeu si sa asculti Cuvantul Sau! Tatele raman tot tate ,doar gura e de ele.Importanta este relatia ta cu Dumnezeu!

Si aici pe forum,tatele tot tate, doar gura de ele!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mirelut, la Biserica se merge sa te intalnesti cu Dumnezeu si sa asculti Cuvantul Sau! Tatele raman tot tate ,doar gura e de ele.Importanta este relatia ta cu Dumnezeu!

Si aici pe forum,tatele tot tate, doar gura de ele!

 

 

O sa fiti mirati dar de data asta ma vad nevoit sa-i dau dreptate lui cioanas!!!!!!!!!!!

E adevarat sunt unii oameni care vin sa se roage la biserica, dar de fapt au figura desfigurata de ura si rautate, iar daca din greseala intrii in fata lor daca stau la rand, te apostrofeaza si daca nu ar fi intr-un loc sfant, cred ca ar scoate pistolul la tine si te-ar impusca.

Cioanas are dreptate cand spune ca la biserica te duci sa te rogi si nu trebuie sa-i iei in seama. Ceilalti nu mai conteaza. Esti doar tu si Dumnezeu.

Bravo! Sa fi inceput cumva sa intrii pe directia buna?

 

 

Cat despre partea cu tatele de pe forum, persoanele care iti spun ca nu ai decat o singura idiotenie in cap si o scoti in fata ca si cum ar fi singurul lucru demn de incredere din lume iar ceilalti sunt ori diavoli ori pacatosi, inseamna ca sunt oameni care-si racesc gura de pomana si vorbesc doar sa se afle in treaba?

Editat de tjedy2000

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O sa fiti mirati dar de data asta ma vad nevoit sa-i dau dreptate lui cioanas!!!!!!!!!!!

Bravo! Sa fi inceput cumva sa intrii pe directia buna?

 

eu zic sa nu-i dai apa la moara, ca m-am fript si eu cu ciorba asta odata. de fapt ce credeam eu ca e punct comun fusese o interpretare eronata din partea mea a mesajului lui. cand am inteles de fapt despre ce era vorba, m-am luat cu mainile de cap.

 

nea [cioanas], ca tot manjesti ortodocsii ca-s asa si pe dincolo, spune-mi, la pocaiti, la scoala de duminica, se invata datul cu jula? ca m-am confruntat cu un individ din asta care, acuzat de furt, a invocat faptul ca el e credincios si nu pune mana. dupa care la o saptamana l-am prins in flagrant si s-a rugat de mine sa nu-l duc la politie.

luand modelul tau, avand in vedere experianta traita, voi generaliza: toti pocaitii sunt hoti. si merg mai departe: toti neoprotestantii sunt hoti. ce zici? e bine? nu e bine? de ce nu e bine?

pai tot asa faci tu cu ortodoxismul pe care l-ai parasit si in care acum arunci cuvinte total nepotrivite pentru unul care pretinde ca predica Evanghelia.

ce ti-or fi facut ortodocsii? sau poate nu ti-au facut indeajuns... :flowers:

colac peste pupaza, te iei si de islamisti. ti-au mancat zapada de pe casa? sau acum esti patriot si da bine sa urli peste tot ca ii conduce satana?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce pacat. Eu am rezolvat problema vietii mele cu cateva cursuri:

filosofie, logica, istorie, fizica, matematica. Problema a fost rezolvata excelent.

Iti recomand si tie.

 

Vai, Maximus, cum poti aduce in sprijinul ideii de rezolvare a problemei vietii argumente de genul : logica, matematica, fizica...? Pai demersul matematic, experimentul stiintific, adica toate castigurile sigure ale rasei umane, sunt nule in comparatie cu maretele realizari concrete si practice ale credintei. :) Gandeste-te ce bine era sa credem si astazi ca pamantul e plat si ca este buricul Universului, nemaivorbind de faptul ca ar fost extrem de placut sa traim in pestera scrijelind pe pereti versete din Geneza...! :doh:

N-are rost sa-i spui lui cioanas ca oamenii "plini de astfel de materii" au inventat pana si calcultorul de la care ii poate el improsca cu noroi !... Nu te va crede, el il crede numai pe prietenul lui imaginar... :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai demersul matematic, experimentul stiintific, adica toate castigurile sigure ale rasei umane, sunt nule in comparatie cu maretele realizari concrete si practice ale credintei. :flowers: Gandeste-te ce bine era sa credem si astazi ca pamantul e plat si ca este buricul Universului, nemaivorbind de faptul ca ar fost extrem de placut sa traim in pestera scrijelind pe pereti versete din Geneza...! :)

 

una-i una, doua-s mai multe. hai sa nu trecem dintr-o extrema in alta. nu cred ca vrei sa spui ca toti oamenii cu inclinatii religioase sunt inapoiati.

[cioanas] si ideile lui nu pot constitui un etalon pentru omul care crede in Dumnezeu. uita-te in jur si vei vedea oameni de renume, care nu cred ca pamantul e plat, ba din contra, lucreaza in numele iluminarii spiritului omenesc, dar care sunt si credinciosi. pentru cineva echilibrat in gandire, stiinta si religia se completeaza reciproc, nu se resping.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
una-i una, doua-s mai multe. hai sa nu trecem dintr-o extrema in alta. nu cred ca vrei sa spui ca toti oamenii cu inclinatii religioase sunt inapoiati.

[cioanas] si ideile lui nu pot constitui un etalon pentru omul care crede in Dumnezeu. uita-te in jur si vei vedea oameni de renume, care nu cred ca pamantul e plat, ba din contra, lucreaza in numele iluminarii spiritului omenesc, dar care sunt si credinciosi. pentru cineva echilibrat in gandire, stiinta si religia se completeaza reciproc, nu se resping.

 

Imi pare rau ca s-a inteles asta. DAr mi se dadea ca exemplu NUMAI Biblia ca sa imi rezolv problemele. Problemele tuturor nu se rezolva cu religie sau doar cu religie.

Bineinteles ca matematica si logica nu te fac bine crescut si moral

Dar nici religia nu iti plateste ratele la banca si nu iti pune mancarea pe masa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu zic sa nu-i dai apa la moara, ca m-am fript si eu cu ciorba asta odata. de fapt ce credeam eu ca e punct comun fusese o interpretare eronata din partea mea a mesajului lui. cand am inteles de fapt despre ce era vorba, m-am luat cu mainile de cap.

 

nea [cioanas], ca tot manjesti ortodocsii ca-s asa si pe dincolo, spune-mi, la pocaiti, la scoala de duminica, se invata datul cu jula? ca m-am confruntat cu un individ din asta care, acuzat de furt, a invocat faptul ca el e credincios si nu pune mana. dupa care la o saptamana l-am prins in flagrant si s-a rugat de mine sa nu-l duc la politie.

luand modelul tau, avand in vedere experianta traita, voi generaliza: toti pocaitii sunt hoti. si merg mai departe: toti neoprotestantii sunt hoti. ce zici? e bine? nu e bine? de ce nu e bine?

pai tot asa faci tu cu ortodoxismul pe care l-ai parasit si in care acum arunci cuvinte total nepotrivite pentru unul care pretinde ca predica Evanghelia.

ce ti-or fi facut ortodocsii? sau poate nu ti-au facut indeajuns... :flowers:

colac peste pupaza, te iei si de islamisti. ti-au mancat zapada de pe casa? sau acum esti patriot si da bine sa urli peste tot ca ii conduce satana?

Aici nu-i vorba de cei care fura sau fac alte pacate,hotul este tot hot ,ori ca-i neoprotestant,ori ca-i ortodox! Un asemenea om ,arata prin roadele lui cum apartine!

 

Concernul meu despre ortodoxie era cu privire la teologia eronata care intra in conflict cu Sfanta Scriptura! Aceasta legat de parastase ,pomeni,inchinarea la icoane ,lemne ,pietrii,preotia si multe altele care nu au nimic in comun cu Sfanta Scriptura! Parastasele si pomenile ,pe langa ca sunt o jertfa pentru morti (interzisa de Dumnezeu) mai si incurajeaza alcoolismul! Pe langa astea sa nu mai pui la socoteala perceptia eronata asupra sarbatorilor cand tot ortodoxul bea alcool pana vede dublu,la nunta,botez ,zilele sfintilor ectc....

Deci aceste ipocrizii le condamn eu la ortodocsi!

 

Dat fiind ca tot e topic off-topic... Si cu riscul sa-mi sariti in cap :doh: :

 

La multi ani, Cioanas. :)

Multumesc 'Shur'tugal', Domnul sa te binecuvinteze!

Acum plec intr-o statiune,la vreo 50 de mile de Portland .Voi sta la un hotel cu familia ,apa termala ,bazin de inot,jacuzzi in camera,sauna ectc.

De fapt sunt doua evenimente .Una este ziua mea de nastere si alta ziua fetitei mele mai mici Andreea!

 

Ii multumesc la Dumnezeu pentru anii care mi ia dat si pentru fetiota mea Andreea la fel!

Va spun cand ma intorc inapoi cum a fost.

 

Ii iubesc si pe cei care ma vad mai "prost" pe aici! Ma rog ca toti impreuna sa-l iubim pe Dumnezeu si ii rog sa nu uite ca Dumnezeu le-a dat intelepciune si oamenilor de stiinta (multi dintre ei crestini) sa faca descoperirile de care se bucura omenirea in ziua de azi!

Nimic rau in stiinta ! Raul apare atunci cand diavolul foloseste aceasta stiinta spre distrugerea omenirii si spre distrugerea sufletului oamenilor! Solutia nu este sa desfiintam stiinta ci sa impletim stiinta cu credinta in Dumnezeu! Atunci vom gasi confortul de care avem nevoie!

Editat de cioanas

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×