Sari la conținut
Forum Roportal
dan-marius

discutii off-topic pe teme religioase

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

La multi ani cioanas !

 

suntem noi "rai" da tot te felicitam pt 38 de ani ai tai :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ma consideri unul dintre cei care te vad mai "prost" dar nu e asa.

Vad "prost" spiritul tau intolerant si fixist. Dar atat cu asta.

La multi ani.

Iti urez sa fii ca vinul adica pe masura ce trec anii sa fi mai bun.

:flowers:

La multi ani si pentru fetita ta si sa fie sanatoasa si sa creasca mare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai jos urmeaza doua intrebari dintr-un post al user-ului elenutzabalenutza, postate pe un alt topic:

 

 

fiecare interpreteaza bibilia asa cum simte el ,eu una am inceput sa citesc biblia ,dar deja am multe intrebari in privinta unor anumite lucruri,asa ca dc e pe aici cineva din religia adventista sa imi explice si mie urmatoarele :

Taierea imprejur : sa va taiati imprejur in carnea preputului vostru:si acesta sa fie semnul legamantului dintre Mine si voi . - de ce cei care zica ca traiesc dp biblie nu fac asta , ci doar evreii au mai pastrat acest obicei ??

Aavram in gherar: dealtfel este adevarat ca este sora mea,fiica tatalui meu;numai ca nu-i fiica mamei mele; si a ajuns sa -mi fie nevasta.

aici sunt in dilema :pai dc erau frati de tata,cu mai au putut sa fie si soti?? asta e importiva firii,cred eu .

hai ca m-amabatut de la subiect,sorry,dar am multe de inteles din biblie,caci am ajuns in punctul in care vreau sa aflu macar jumatatea din adevar despre biblie si religii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc 'Shur'tugal', Domnul sa te binecuvinteze!

De fapt sunt doua evenimente .Una este ziua mea de nastere si alta ziua fetitei mele mai mici Andreea!

 

Ii multumesc la Dumnezeu pentru anii care mi ia dat si pentru fetiota mea Andreea la fel!

Va spun cand ma intorc inapoi cum a fost.

 

Ii iubesc si pe cei care ma vad mai "prost" pe aici! Ma rog ca toti impreuna sa-l iubim pe Dumnezeu si ii rog sa nu uite ca Dumnezeu le-a dat intelepciune si oamenilor de stiinta (multi dintre ei crestini) sa faca descoperirile de care se bucura omenirea in ziua de azi!

Nimic rau in stiinta ! Raul apare atunci cand diavolul foloseste aceasta stiinta spre distrugerea omenirii si spre distrugerea sufletului oamenilor! Solutia nu este sa desfiintam stiinta ci sa impletim stiinta cu credinta in Dumnezeu! Atunci vom gasi confortul de care avem nevoie!

 

Daca ne mai luam de tine cate putin asta nu inseamna ca te-am taiat de pe lista de prieteni.

Esti doar putin rigid si altceva in afara de ce vezi tu ca imagine a lui Dumnezie crezi ca nu exista.

 

Asta in schimb nu ma opreste sa-ti spun LA MULTI ANI FERICITI SI SA TE BUCURI DE FAMILIE, DE PRIETENI SI DE TOT CE ITI VA OFERII VIATA MAI FRUMOS!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
elenutzabalenutza

Taierea imprejur : sa va taiati imprejur in carnea preputului vostru:si acesta sa fie semnul legamantului dintre Mine si voi . - de ce cei care zica ca traiesc dp biblie nu fac asta , ci doar evreii au mai pastrat acest obicei ??

sunt multe texte la Sfantul Paul pe aceasta tema

Romani 2.25-27, 4.10/11, 1Cor 7.19, Galateni 5.3-11, 6.13-15, Coloseni 2.11

taierea imprejur este o practica specifica anumitor zone geografice (zonele desertice din Nordul Africii si Asia Mica), dar, cu cat Crestinismul ajungea mai la Nordul Marii Mediterane, cu atat mai mult devenea inutila aceasta practica; in plus, cand crestiniii au ales sa iasa definitiv din iudeism, unde fusese pana atunci o secta, renuntarea la acest obicei avea sa-i deosebeasca mai clar

 

elenutzabalenutza

Aavram in gherar: dealtfel este adevarat ca este sora mea,fiica tatalui meu;numai ca nu-i fiica mamei mele; si a ajuns sa -mi fie nevasta.

aici sunt in dilema :pai dc erau frati de tata,cu mai au putut sa fie si soti?? asta e importiva firii,cred eu .

relatiile de familie in acea vreme nu respectau regulile de astazi, pentru ca nu fusesera formulate

in plus, textul vine ulterior, poate pentru a justifica "minciuna" spusa de Abraham

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aici nu-i vorba de cei care fura sau fac alte pacate,hotul este tot hot ,ori ca-i neoprotestant,ori ca-i ortodox! Un asemenea om ,arata prin roadele lui cum apartine!

Ii iubesc si pe cei care ma vad mai "prost" pe aici! Ma rog ca toti impreuna sa-l iubim pe Dumnezeu si ii rog sa nu uite ca Dumnezeu le-a dat intelepciune si oamenilor de stiinta (multi dintre ei crestini) sa faca descoperirile de care se bucura omenirea in ziua de azi!

Nimic rau in stiinta ! Raul apare atunci cand diavolul foloseste aceasta stiinta spre distrugerea omenirii si spre distrugerea sufletului oamenilor! Solutia nu este sa desfiintam stiinta ci sa impletim stiinta cu credinta in Dumnezeu! Atunci vom gasi confortul de care avem nevoie!

 

La multi ani ! cu intarziere.

Acum "on topic" adica off topic pe teme religioase

Biserica abia in ultimii 100 de ani a inceput sa accepte stiinta , cu toate ca inca are rezerve serioase cu privire la unele descoperiri ale acesteia.Iar de la inceputul istoriei pana astazi, biserica a fost destul de aspra cu invatatii vremii in sensul ca ii camprajea pe eretici.

Totusi cum de s-au facut progrese in stiinta? Pentru ca oamenii erau suficient de destepti sa prezinte o noua descoperire ca fiind inspirata de divinitate.

Bine ca am depasit faza asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La multi ani ! cu intarziere.

Acum "on topic" adica off topic pe teme religioase

Biserica abia in ultimii 100 de ani a inceput sa accepte stiinta , cu toate ca inca are rezerve serioase cu privire la unele descoperiri ale acesteia.Iar de la inceputul istoriei pana astazi, biserica a fost destul de aspra cu invatatii vremii in sensul ca ii camprajea pe eretici.

Totusi cum de s-au facut progrese in stiinta? Pentru ca oamenii erau suficient de destepti sa prezinte o noua descoperire ca fiind inspirata de divinitate.

Bine ca am depasit faza asta.

 

Atata vreme cat Biserica era singura institutie in care puteai invata sa scrii mi se pare normal ca stiinta nu prea s-a dezvoltat aproape 2 milenii.

Sa speram ca omenirea va recupera in urmatoarele secole.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Atata vreme cat Biserica era singura institutie in care puteai invata sa scrii mi se pare normal ca stiinta nu prea s-a dezvoltat aproape 2 milenii.
cum nu prea s-a dezvoltat?!?

este adevarat ca au existat unele "frane religioase", dar ele au si favorizat dezvoltarea stiintei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cum nu prea s-a dezvoltat?!?

este adevarat ca au existat unele "frane religioase", dar ele au si favorizat dezvoltarea stiintei

 

Pai nu prea s-a dezvoltat. Incepand cu secolul 18-19 incepe o adevarata dezvoltare

Frane care au favorizat dezvoltarea stiintei??????

Te referi la arderea pe rug?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai nu prea s-a dezvoltat. Incepand cu secolul 18-19 incepe o adevarata dezvoltare
si dezvoltsarea copilului o putem considera de la nastere incepand, dar tot dezvoltare a fost si intrauterin, doar ca nu am vazut-o noi in toate detaliile

 

Frane care au favorizat dezvoltarea stiintei??????
sunt multe proverbe si zicale care descriu fenomenul...

 

Te referi la arderea pe rug?
NU

pentru arderile pe rug, vezi subiectul despre inchizitie

http://www.roportal.ro/discutii/ftopic8401.html

si poate continuam acolo discutia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×