Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Este fata sau baiat ? Adunate din popor...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

am impresia ca ocolesti exact confruntarea cu tine insati.

blink.gif

 

Eu, cind am fost gravida, nu mi-am pus nici o intrebare cu privire la sexul copilului, dar am vrut sa fie baiat si asa a fost.

Tu ce iti doresti?

De preferinta baiat. Dar in fond si la urma urmei ce mai conteaza, nu ? Sanatos/a sa fie.

Eu una nu cred ca wishful thinking afecteaza sexul fetusului. :lol:

Pot eu sa-mi doresc una sau alta, pana la sfantu asteapta, ca in final toata chestia este decisa de un singur cromozom.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

O prietena are doi baieti. La primul, absolut nici o greatza de la inceput pana la sfarsit. La al doilea a zacut la pat 4 luni in gretzuri groaznice.

 

stiu, stiu, dar asa se zice.

acuma nu inseamna ca e si adevarat.

 

 

Eu una nu cred ca wishful thinking afecteaza sexul fetusului. :lol:

 

 

Eu cred ca poti simti ce este , in adincul sufletului tau stii ce e, chiar daca n-are nici o logica, nici macar cu ceea ce iti doresti.

 

Eu de exemplu, mi-am dorit ca primul copil sa fie baiat, ma si suparam daca indraznea cineva sa-mi zica ca fac fata.

In sinea mea insa eram mai atasata de ideea de a avea o fetita nu baiat , ma vedeam cu o fata mai degraba, si mai ales numele.

 

Eu am avut o chestie interesanta cu numele copiilor. Dupa ce am ales cite un nume pt baiat sau fata, unul dintre ele intotdeauna mi-a spus ceva, m-am simtit atasata de acela si celalalt nu-mi spunea nimic, n-aveam nici o tragere de inima pt el. Poate e ciudat dar asa a si iesit.

Editat de YasmiSL

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cică chartul chinezesc este cel mai bun prezicător - la sora mea a fost valabil de 2 ori, idem cumnată-mea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa multa deliberare si cautare am decis in sfarsit ce nume va avea bebe nostru. Daca e fata, Nahrayn, iar daca e baiat, Rafid.

 

fata de unul din aceste nume simti ceva, esti mai atrasa decit de celalalt, parca ar fi viu deja...iar celalalt e doar un nume.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

fata de unul din aceste nume simti ceva, esti mai atrasa decit de celalalt, parca ar fi viu deja...iar celalalt e doar un nume.

Nu pot sa zic ca simt ceva cu privire la nume. Au fost alese din diverse considerente, dintre care absolut nici unul nu a avut legatura cu sentimentele. Primul considerent a fost semnificatiile si potrivirea in semnificatie cu numele mic al tatalui pe care copii il preiau automat la arabi (formula = numele copilului + numele tatalui + numele de familie). Dupa aceea au fost alese pentru originalitate in sensul ca nu sunt foarte comune, nu ca ar fi unice. In al treilea rand trebuie sa fie relativ usor de pronuntat si in alte limbi decat cea araba, pentru ca traim in occident. Astea au fost criteriile.

 

Pentru noi, numele sunt alese din practicalitate si din considerente de semnificatie. Atat.

 

cică chartul chinezesc este cel mai bun prezicător - la sora mea a fost valabil de 2 ori, idem cumnată-mea

:cheers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se mai zice ca daca vomiti de rupi in sarcina e fata, asta s-a potrivit la mine, desi bunioca mea a vomitat pana a nascut si o avut 3 baieti.

Se mai zice ca daca fata ti se pateaza e iarasi fata. Eu nu m-am patat deloc, dar fu fata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mai stiu eu una ca daca ai aciditate mare la stomac in timpul sarcinii copilasul va avea par cretz sau foarte des.

la mine s-a potrivit.dry.gif

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

şi la cumnata-mea: a avut aciditate mare şi am

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu una nu cred ca wishful thinking afecteaza sexul fetusului. :lol:

Nu-l prea afecteaza... Am o matusa care timp de noua luni cat a fost gravida nu a vazut decat fetitele pe strada, asa mult isi dorea una. A iesit baiat. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×