Sari la conținut
Forum Roportal
Ciocârlan

Incurcate/nestiute/nebanuite sunt caile Domnului.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

nu intentionez sa atentez la integritatea persoanelor (dupa cum mi s-a mai atras atentia) care cred ca spiritualismul e mai presus de stiinta, karma, succesiuni si conexiuni ale actiunilor noastre de zi cu zi, dar mie mi se pare chiar rudimentara si fara acoperire o astfel de explicatie.

Poftim, Finnian. Cred ca am mentionat destul de clar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Cat despre intrebarea ta, eu o sa-ti spun ca de vina nu e dracul, care te cheama pe cai intunecate, de vina e mintea ta care il urmeaza. Nu poti invinge caracterul omului, dar te poti invinge pe tine insuti renuntand la arma cu care el te manipuleaza.

Eu platesc aceste taxe din comoditate, sincer (traiesc in societate,nu in pustiu, nu sunt dispus sa ma lupt cu legi pentru atat). Nu sunt de acord cu ele, cum nu sunt de acord nici sa dai bani in plic doctorilor.

Dar iar, nu pot nici sa-i acuz pe cei care 'ofera'. E fix dreptul lor, nu?

Oamenii isi 'cumpara' singuri in mintea lor, iertarea pacatelor. Nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E cam dificil sa ceri cuiva inapoi ceva ce singur ai acceptat (votand) sa ii dai.

Politica pe care ati votat-o a permis asta.

 

:doh: Cand citesc ce scrii, am impresia ca-l citesc pe Franz Kafka :doh:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Halal seninatate... o invidiez, da... mor.

 

Explica-mi te rog preocuparea pentru ce gandesc altii, in masura in care nu te afecteaza pe tine.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:doh: Cand citesc ce scrii, am impresia ca-l citesc pe Franz Kafka :doh:

Esti singurul care mi-a spus asta vreodata.

E parerea ta si esti offtopic.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poftim, Finnian. Cred ca am mentionat destul de clar.

 

Am vazut, insa cum tu esti de parere ca asemenea declaratii de non-agresivitate in discursul cuiva ii anuleaza orice argument si eventual denota pupincurism, am si eu dreptul sa le ignor.:)

 

Stiu, n-am putut sa ma abtin. Mai am si eu momente din astea veninoase.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Explica-mi te rog preocuparea pentru ce gandesc altii, in masura in care nu te afecteaza pe tine.

 

Fiecare lupta pentru ceea ce crede. Tu pentru ceea ce crezi tu, eu pentru ceea ce cred eu, credinciosii pt ceea ce cred ei. Religia nu e ceva toxic, parerea mea, e doar depasita. Traim intr-o lume in care putem gasi rationalizari mai bune pentru scopul vietii, fara sa-i tinem in carca pe escrocii aia care-si spun preoti.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De unde ati scos si asta cu preocuparea de cum gandesc altii? Bai, sunteti formidabili, pe bune!

 

Am dat o explicatie vis-a-vis de faptul ca gandirea nu are cum sa fie conditionata, daca iti doresti cu adevarat. Nu ma intereseaza ce gandesc toti oamenii (da, poate de unii ma intereseaza, dar n-are treaba cu subiectul topicului), ci doar realizez faptul ca pot gandi mai liber decat altii. De exemplu... cand discut cu cineva care crede cu tarie ca femeia trebuie batuta, dar eu nefiind de acord cu asa ceva, nu e firesc sa mi se para un om cu gandire mai ingusta decat a mea? Nu trebuie sa-ti doresti puteri supranaturale, ca sa-ti dai seama de niste simple aspecte din viata.

 

Fereasca... :stars:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E ca si cum ai denigra un 'instrument' care poate fi folosit si in scopuri nobile, si in scopuri mai putin nobile.

Stii la ce concluzie am ajuns eu dupa ce am citit doua scripturi din scoarta in scoarta ? La concluzia ca daca acele instrumente ar fi fost intradevar imaculate, 100% nobile, nici muma dracului nu s-ar fi putut folosi de ele in scopuri mai putin nobile sau chiar criminale.

Stii ce am observat eu ? Ca atunci cand doctrina religioasa este folosita in sustinere a unor mojicii comise de unii, ceilalti sar imediat sa spuna ca poate scripturile au fost traduse gresit pe alocuri, modificate, rastalmacite pe ici si colo, etc. Iar cand e vorba de chestii pozitive, atunci lo and behold, intreaga scriptura este inspirata de d-zeu sau in unele religii chiar cuvantul lui d-zeu. Mda.

Editat de Naeema
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Esti singurul care mi-a spus asta vreodata.

E parerea ta si esti offtopic.

 

Pe topicul asta n-ai cum sa fii offtopic, pentru simplul motiv ca toate fac parte din caile nebanuite ale domnului, negi asta?

 

Pai cum sa nu semene cu Kafka, cand esti botezat fara sa fii intrebat, biserica ia bani si de la familie pentru botez si de la buget pentru numarul de credinciosi din ograda, apoi tot tu esti vinovat :stars: Cu alte cuvinte, si batut si violat si cu banii luati si la urma scos si bun de plata :doh:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×