Sari la conținut
Forum Roportal
cioanas

Intoleranta religioasa in Romania

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu-i numeste nimeni "unealta satanei" ,multi insa prin faptele lor arata ca sunt! Asta nu numai la ortodocsi ,ci si la neoprotestanti! Domnul ne invata ca "ii veti cunoaste dupa roade"!

 

Invatatura acestei Biserici, in schimb , indeamna la intoleranta si asta arata ca acolo sus la conducerea acestei biserici este ceva putred! O fi patriarhul care a ars sinagogile evreilor in tineretea lui ? O fi alti preoti care sau inrolat in randurile securitatii comuniste? Dumnezeu stie!

 

Ii veti cunoaste dupa roade?

Pai e jaleeee..

Toti sunt o apa si un pamant (in sensul rau).

 

Crestinismul este intolerant prin definitia lui pentru ca se proclama singurul Adevar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ii veti cunoaste dupa roade?

Pai e jaleeee..

Toti sunt o apa si un pamant (in sensul rau).

 

Crestinismul este intolerant prin definitia lui pentru ca se proclama singurul Adevar.

... dar cind e vorba sa isi pune efectiv in practica spusele lasa totul la latidudinea lui Dumnezeu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu-i numeste nimeni "unealta satanei"

i-ai numit tu mai acum ceva timp. ai dreptate, trebuia sa mentionez ca e citat. ;)

 

Biserica ortodoxa are obligatia sa fie toleranta ,fiindca asa este crestineste si din punct de vedere omenesc ,pentru a nu incalca libertatea religioasa a celorlalte culte din Romania!

si tu ca reprezentant al cultului X-ulescu neoprotestant, de ce nu esti tolerant? sau tu nu ai obligatia asta pentru ca...lasa-ma sa ghicesc...apartii de dreapta credinta! :P si pentru ca stii asta, automat stii si ca ceilalti vor arde in iad, asa ca nu faci decat sa spui adevarul. ori adevarul nu e tolerant.

dar ortodocsii pot si trebuie sa fie toleranti pentru ca oricum sunt departe de adevar si una in plus sau in minus nu mai conteaza.

 

Pe de alta parte la ce le trebuie ortodocsilor miliarde, se inarmeaza cumva?

vor sa treaca de la bata si car cu boi la AKM si Panzer. au aflat ca vin baptistii. :salut:

 

Crestinismul este intolerant prin definitia lui pentru ca se proclama singurul Adevar.

 

ei, parca ceilalti sunt mai breji! :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ei, parca ceilalti sunt mai breji! :salut:

 

Unii da.

 

"Indoieste-te de toate. Gaseste-ti propria lumina."

[ultimele cuvinte ale lui Gautama Buddha,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ii veti cunoaste dupa roade?

Pai e jaleeee..

Toti sunt o apa si un pamant (in sensul rau).

 

Crestinismul este intolerant prin definitia lui pentru ca se proclama singurul Adevar.

Nu crestinismul este Adevarul! Crestinismul proclama ca Isus Cristos este Adevarul! Nu este alta Cale spre Imparatia lui Dumnezeu!

 

i-ai numit tu mai acum ceva timp. ai dreptate, trebuia sa mentionez ca e citat. ;)

si tu ca reprezentant al cultului X-ulescu neoprotestant, de ce nu esti tolerant? sau tu nu ai obligatia asta pentru ca...lasa-ma sa ghicesc...apartii de dreapta credinta! :P si pentru ca stii asta, automat stii si ca ceilalti vor arde in iad, asa ca nu faci decat sa spui adevarul. ori adevarul nu e tolerant.

dar ortodocsii pot si trebuie sa fie toleranti pentru ca oricum sunt departe de adevar si una in plus sau in minus nu mai conteaza.

vor sa treaca de la bata si car cu boi la AKM si Panzer. au aflat ca vin baptistii. :salut:

ei, parca ceilalti sunt mai breji! :P

Toleranta noastra trebuie sa fie fata de oameni si nu fata de pacat si minciuna.Niciodata nu am dat la nimeni in cap si nu am agresat pe nimeni. In schimb am condamnat intotdeauna pacatul,minciuna.

Daca vezi pe cineva ca greseste si nu-i spui vei raspunde inaintea lui Dumnezeu.Spunandu-i nu esti intolerant ,ci-ti pasa de sufletul lui.

Ortodocsii nu stau la discutii ci pun mana pe par,asta inseamna intoleranta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu crestinismul este Adevarul! Crestinismul proclama ca Isus Cristos este Adevarul! Nu este alta Cale spre Imparatia lui Dumnezeu!

Oare? :salut:

Toleranta noastra trebuie sa fie fata de oameni si nu fata de pacat si minciuna.Niciodata nu am dat la nimeni in cap si nu am agresat pe nimeni. In schimb am condamnat intotdeauna pacatul,minciuna.

Vad ca ai memoria cam scurta si ai uitat actiunile tale de aici de acum citeva luni. Existenta discutiei "agresivitatea religioasa" ti se datoreaza.

Daca vezi pe cineva ca greseste si nu-i spui vei raspunde inaintea lui Dumnezeu.Spunandu-i nu esti intolerant ,ci-ti pasa de sufletul lui.

Ortodocsii nu stau la discutii ci pun mana pe par,asta inseamna intoleranta!

Pai daca te bagi unde nu-ti fierbe oala, adica la sufletele altora, e si normal sa puna mina pe par. Si tu ai face acelasi lucru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
vor sa treaca de la bata si car cu boi la AKM si Panzer. au aflat ca vin baptistii. :salut:

ei, parca ceilalti sunt mai breji! :P

 

Pai, sa-si ia si ei veste antiglont si panzerfaust!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vad ca ai memoria cam scurta si ai uitat actiunile tale de aici de acum citeva luni. Existenta discutiei "agresivitatea religioasa" ti se datoreaza.

 

Pai daca te bagi unde nu-ti fierbe oala, adica la sufletele altora, e si normal sa puna mina pe par. Si tu ai face acelasi lucru.

Prin prezentarea facuta de tine albul e negru si negrul este alb! Tu spuneai ca sunt agresiv fiindca vorbesc din Scriptura si-mi stergeai mesajele intr-o veselie.Deci concluzia ta a fost ca sunt agresiv. Asta nu inseamna ca tu ai avut dreptate!

 

Eu nu a-si face acelasi lucru deoarece pe mine m-a chemat Dumnezeu la o viata noua care spune astfel:

MAT 5: 44 Dar Eu va spun: Iubiti pe vrajmasii vostri, binecuvintati pe cei ce va blastama, faceti bine celorce va urasc, si rugati-va pentru ceice va asupresc si va prigonesc,

MAT 5: 45 ca sa fiti fii ai Tatalui vostru care este in ceruri; caci El face sa rasara soarele Sau peste cei rai si peste cei buni, si da ploaie peste cei drepti si peste cei nedrepti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Prin prezentarea facuta de tine albul e negru si negrul este alb! Tu spuneai ca sunt agresiv fiindca vorbesc din Scriptura si-mi stergeai mesajele intr-o veselie.Deci concluzia ta a fost ca sunt agresiv. Asta nu inseamna ca tu ai avut dreptate!

Ti-am spus si atunci: problema nu era ca vorbeai din scriptura ci modalitatea in care iti scriai mesajele. Stergerea citatelor este o alta poveste, dar sint ambele cunoscute si e nevoie sa intru in detalii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Toleranta noastra trebuie sa fie fata de oameni si nu fata de pacat si minciuna.
atunci, fii tolerant fata de Biserica si credinciosii ei, si vei observa ca ti se va raspunde la fel!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×