Sari la conținut
Forum Roportal
cioanas

Intoleranta religioasa in Romania

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu cred ca orice crestin care urmeaza invataturile Evegheliei se poate mantui, indiferent daca e catolic, ortodox, protestant.

 

Da. Dar unii atrasi de diverse miraje se convertesc.

Omul sfinteste locul si se poate mantui oriunde. Dar unii au nevoie de aventura, de convertiri, de asceza, de aberatii. Cazul lui Cioanas.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da. Dar unii atrasi de diverse miraje se convertesc.

Omul sfinteste locul si se poate mantui oriunde. Dar unii au nevoie de aventura, de convertiri, de asceza, de aberatii. Cazul lui Cioanas.

Pai toti cei care cred in Evanghelie se convertesc! Convertirea inseamna credinta in Evanghelie si pocainta!

Daca asta inseamna aventura pentru tine ,te invit si pe tine sa gusti din aventura asta!

Cat priveste intoleranta religioasa ,aceasta arata cam asa cum procedezi tu!

Nimeni nu are voie sa se converteasca sau sa creada in Biblie si daca totusi cineva crede si se converteste,sa nu spuna nimanui!

Asta da intoleranta! De unde vine?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai toti cei care cred in Evanghelie se convertesc! Convertirea inseamna credinta in Evanghelie si pocainta!

Daca asta inseamna aventura pentru tine ,te invit si pe tine sa gusti din aventura asta!

Cat priveste intoleranta religioasa ,aceasta arata cam asa cum procedezi tu!

Nimeni nu are voie sa se converteasca sau sa creada in Biblie si daca totusi cineva crede si se converteste,sa nu spuna nimanui!

Asta da intoleranta! De unde vine?

 

Din interpretarea ipocriziei tale.

Fost ortodox convertit

Fost roman emigrat.

 

Esti genul de om care are nevoie tot timpul de altceva. E nemultumit.

Puteai sa te pocaiesti si ortodox fiind, puteai sa duci o viata implinita si in romania.

Dar ai ales drumul mai usor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din interpretarea ipocriziei tale.

Fost ortodox convertit

Fost roman emigrat.

 

Esti genul de om care are nevoie tot timpul de altceva. E nemultumit.

Puteai sa te pocaiesti si ortodox fiind, puteai sa duci o viata implinita si in romania.

Dar ai ales drumul mai usor.

Este a nu stiu cata oare cand ma faci ipocrit! Domnul sa nu-ti tina in seama batjocura ta la adresa mea si sa-ti dea multa pace si dragoste in inima ta!

M-am pocait atunci cand L-am cunoscut pe Isus si pocainta mea la cam suparat pe preotul din localitatea mea.Faptul ca eu credeam Scriptura si-o iubeam asa mult nu prea m-a facut agreeat in cercul ortodox!

Am avut totusi prieteni care mi-au dat dreptate insa ei nu au avut puterea sa se rupa de sistemul religios ortodox!

Calea pocaintei si a diasporei nu este asa usoara precum visezi mata,prima este ingusta si stramta dar buna ca duce in Sus ,iar a doua este obositoare si plina de stres.

Cu Dumnezeu insa le trecem cu bine pe toate!

Apropo,pentru tine toti cei plecati din Romania sunt vanzatori de tara si ipocriti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este a nu stiu cata oare cand ma faci ipocrit! Domnul sa nu-ti tina in seama batjocura ta la adresa mea si sa-ti dea multa pace si dragoste in inima ta!

M-am pocait atunci cand L-am cunoscut pe Isus si pocainta mea la cam suparat pe preotul din localitatea mea.Faptul ca eu credeam Scriptura si-o iubeam asa mult nu prea m-a facut agreeat in cercul ortodox!

Am avut totusi prieteni care mi-au dat dreptate insa ei nu au avut puterea sa se rupa de sistemul religios ortodox!

Calea pocaintei si a diasporei nu este asa usoara precum visezi mata,prima este ingusta si stramta dar buna ca duce in Sus ,iar a doua este obositoare si plina de stres.

Cu Dumnezeu insa le trecem cu bine pe toate!

Apropo,pentru tine toti cei plecati din Romania sunt vanzatori de tara si ipocriti?

 

Cine a zis vanzator de tara?

Am spus eu asta???

Mincinosuleeeeee!!!

 

Nu. Pana acum doar tu esti ipocrit din punctul meu de vedere.

De ce te batjocoresc?

Nu stii ce inseamna ipocrit?

 

IPOCR'IT, -Ă, ipocriţi, -te, adj., s.m. si f. 1. Adj., s.m. si f. (Persoană) care se arată altfel de cum este; (om) prefăcut, făţarnic. 2. Adj. (Despre manifestările oamenilor, fizionomie etc.) Care trădează, arată ipocrizie. - Din fr. hypocrite.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cine a zis vanzator de tara?

Am spus eu asta???

Mincinosuleeeeee!!!

 

Nu. Pana acum doar tu esti ipocrit din punctul meu de vedere.

De ce te batjocoresc?

Nu stii ce inseamna ipocrit?

 

IPOCR'IT, -Ă, ipocriţi, -te, adj., s.m. si f. 1. Adj., s.m. si f. (Persoană) care se arată altfel de cum este; (om) prefăcut, făţarnic. 2. Adj. (Despre manifestările oamenilor, fizionomie etc.) Care trădează, arată ipocrizie. - Din fr. hypocrite.

Hai maximus sa trecem la subiect,adica intoleranta religioasa!

Exista ea sau nu in Romania? :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hai maximus sa trecem la subiect,adica intoleranta religioasa!

Exista ea sau nu in Romania? :spiteful:

 

Ok. :blink:

Exista. Dar la fel exista si saracie si foame si nestiinta si prostie.

Asa ca e normala.

Stiu ca au fost fugariti si sectari si neoprotestanti de ortodocsi. Dar nu poti sa condamni Ortodoxia dupa ce face popa Sapca di satul Poplaca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ok. :spiteful:

Exista. Dar la fel exista si saracie si foame si nestiinta si prostie.

Asa ca e normala.

Stiu ca au fost fugariti si sectari si neoprotestanti de ortodocsi. Dar nu poti sa condamni Ortodoxia dupa ce face popa Sapca di satul Poplaca.

Asa este ,insa atunci cand se propaga acesta intoleranta la nivel de sinoade si prin carti teologice ,atunci iti pui intrebarea: Incotro ortodoxie?

Cateva "recomandari" impotriva cultelor neoprotestante din invatatura ortodoxa:

"De asemenea ,Sfintii apostoli si dupa ei sfintii parinti pana la noi, astazi , au aparat pe credinciosi , bunurile lor si sufletul lor de bantuirile lui Beliar , n-au facut politica de partid ci au practicat politia , apararea parohiei. Sfantul Sinod nu a interzis preotilor sa faca "politia", adica misiune si apararea cetatii...."

"Preotul ortodox are datoria de a face cunoscute din timp numele "pastosrilor" neatorizati sau conducatorii de secte si grupari separatiste si de a aduce la cunostinta , cu toata responsabilitatea ,in scris,corect si periodic, protopopiatului din care face parte despre actiunile prozelitiste , cu amanunte , propunand solutii sau cerandu-i concursul. In caz de actiuni propagandiste organizate (casatorii sectare, botezuri cu fast, inmormantari insotite de actiuni sfidatoare -fanfare, privegheri,predici indelungate cu pastorisi vorbitori din afara localitatii sau straini-ceea ce constituie tulburarea linistii publice), preotul paroh impreuna cu reprezentantii Consiliului parohial pot cere interventia organelor locale.Daca acestea cocheteaza-ceea ce se intampla adesea-cu sectantii, se pot lua masuri imediate (de urgenta), tragandu-se clop[otul bisericii si informandu-se credinciosii despre pericolul ce-i asteapta prin navalirea celor de alte credinte" ( preluat din "Pastoratie si misiune in Biserica Ortodoxa-conform hotararii sfantului sinod nr 572/1998-pg 67)

 

http://www.geocities.com/trezireabisericii...doxe/cauze.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai si ce vezi anormal in asta?

Isi apara enoriasii de prozelitismul altor culte?

Nu e normal?

Ce scrie acolo fac parte din exagerarile specifice religiei. De aceea vei intelege poate retinerea mea de a crede neconditionat cand citesc chestiile absurde pe care le citezi tu acolo.

E chiar hilar. Auzi sa tragi clopotele ca vin sectarii. Ha ha

E buna. Merci Cioanas. Mai caut si eu materiale pe tema asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare normal ca biserica ortodoxa sa fie intoleranta cu sectele si cultele si la fel de normal mi se pare ca neoprotestantii sa fie in permanent conflict ideologic cu biserica ortodoxa ( sau cu oricare alta ). In cazul in care una din parti are castig de cauza si isi atrage un numar mai mare de adepti cotizanti din greu, liderii religiosi ai partii defavorizate nu isi vor putea permite sa traiasca in acelasi lux, sa-si construiasa vile cu x etaje, sa-si cumpere acelasi numar de Mercedesuri, aceleasi haine ostentativ scumpe etc. Mi se pare normal sa fie intoleranti...pai, pana unde, dom'le ? :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×