Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Iov si patania/tragedia sa, apartin de Tanach, adica existau cu mult inaintea FURTULUI care a marcat nasterea VT, si astfel trebuiesc intelese si judecate conform conceptelor religioase ale mozaismului.

Mai du-te pe la sinagoga ca nu ai nici cele mai elementare notiuni despre ceea ce Tanachul/Biblia numeste simbolic: divort si partaj.Odata aparut divortul[profetizat de Tanach], trebuia sa apara si partajul cu tot ceea ce implica. Partajul, nu e furt, oricat te-ai strofoca tu pe acilea. Ti-as explica mai pe larg, dar nu am timp momentan. Revin mai tarziu. :bye:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai du-te pe la sinagoga ca nu ai nici cele mai elementare notiuni despre ceea ce Tanachul/Biblia numeste simbolic: divort si partaj.Odata aparut divortul[profetizat de Tanach], trebuia sa apara si partajul cu tot ceea ce implica. Partajul, nu e furt, oricat te-ai strofoca tu pe acilea. Ti-as explica mai pe larg, dar nu am timp momentan. Revin mai tarziu. :bye:

despre ce fel de divortz anuntat si despre ca partaj vorbesti?...ca doar "Dumnezeu nu se schimba" iar rabinii Marii Sinagoge nu au fost intrebati daca doresc sa imparta scriptura lor cu o alta religie iar acest rapt s-a facut fara permisiuna lor?

 

Partaj era, daca rabinii isi dadeau aprobarea sau consimteau o intelegere dar si atunci daca Tanachul nu isi schimba numele in VT si nu isi schimba nici mesajul transmis prin modificarea interpretarii in favoarea noii religii pusa la cale de Ucigasul si Sarlatanul Pavel!

De fapt acest Ucigas a fost acela care a facut "divortzul" vostru al crestinilor de Dumnezeu Creatorul!

 

Dar cum crestinii i-au schimbat numele ba chiar au cuprins-o intr-o alta religie decat cea a lui Moise desi era un text ptr religia lui Moise, vorbim totusi despre un FURT INTELECTUAL si nu de un partaj.

 

Oricum peroratia ta nu schimba cu nimic faptul ca Iov era un iudeu iar patania lui trebuie vazuta prin prisma religiei mozaice ...adica in contextul original in care s-a intamplat patania!

 

Orice scoatere din context si o altfel de interpretare tendentioasa ...pute a minciuna!

Editat de Sikaryan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai perfecta dreptate ...tot ce este legat de Evanghelii ...nu sunt decat niste chestii dubioase!

de ex Noul testament este scris de apostolii si evanghelistii care aveau puterea de a lucra cu Diavolul!

 

Ia de aici:

9.1. Şi chemând pe cei doisprezece ucenici ai Săi, le-a dat putere şi stăpânire peste toţi demonii

 

si mai vezi si aici:

17. Şi s-au întors cei şaptezeci (şi doi) cu bucurie, zicând: Doamne, şi demonii ni se supun în numele Tău.

 

Asa ca la ce te poti astepta de la niste evanghelii scrise de asemenea personaje?

 

Te contrazici singur. Doua postari mai inainte ziceai ca Satan e un ingeras cuminte si supus lui Dumnezeu, dar te deranjeaza apostolii care au stapanire peste demoni. Pai ori e cuminte, ori e diavol?

Editat de Aseneth
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te contrazici singur. Doua postari mai inainte ziceai ca Satan e un ingeras cuminte si supus lui Dumnezeu, dar te deranjeaza apostolii care au stapanire peste demoni. Pai ori e cuminte, ori e diavol?

 

draguta ...tu confunzi religiile!

 

Satan este ingeras doar in religia mozaica ... iar NT este scriptura religiei crestine!

 

Asa ca mai bine te-ai intreba de ce Diavolul s-a nascut odata cu Isus, oare din ce cauza Tatal ceresc il denumeste pe Isus Diavol in Apoc. 12.12, din ce cauza Isus isi spune singur Luceafar/Lucifer...ba chiar si Pavel il numeste tot asa, adica Luceafar/Lucifer, din ce cauza cei trei magi/crai de la rasarit au urmat o stea/Luceafarul care a cazut si au gasit leaganul lui Isus, din ce cauza chiar Luca spune asta:" Am văzut pe satana ca un fulger căzând din cer."

Si Christos se lauda ca este seful cheilor IADULUI ...nu si ale Raiului!

 

Sa vedem daca iti poti raspunde tie insusi la aceste intrebari?

daca ai gasit raspunsurile si imi dai de stire iti mai dau si alte intrebari ca tema de casa, intrebari care scot in evidenta acelasi lucru!

Editat de Sikaryan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si Christos se lauda ca este seful cheilor IADULUI ...nu si ale Raiului!

 

 

Vreau versetul unde scrie asta. Din ce tin eu minte de cand am citit Biblia, scria acolo ca " a spart lacatele imparatiei mortilor" , o metafora, bineinteles, simbolizand puterea lui Iisus de a "invia" pe cei morti, adica de a le deschide ochii celor care nu cred.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vreau versetul unde scrie asta.

 

 

Apocalipsa 1:18 Eu cel viu. Am fost mort, si iata ca s

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

despre ce fel de divortz anuntat si despre ca partaj vorbesti

De aia ziceam sa mai dai pe la Sinagoga si sa citesti Tanachul, ca vorbesti din auzite doar prostii.

Uite "divortul": " El zice: "Cand se desparte un barbat de nevasta sa, pe care o paraseste, si ea ajunge nevasta altuia, se mai intoarce barbatul acesta la ea? N-ar fi chiar si tara aceea spurcata? Si tu ai curvit cu multi ibovnici, si sa te intorci iarasi la Mine? - zice Domnul.Ridica-ti ochii spre inaltimi si priveste: unde n-ai curvit? Te tineai la drumuri ca arabul in pustiu si ai spurcat tara prin curviile tale si cu rautatea ta!Macar ca ploile au fost oprite, si ploaia de primavara a lipsit, totusi tu ti-ai pastrat fruntea de curva si n-ai vrut sa ai rusine!Acum, nu-i asa?, strigi la Mine: "Tata! Tu ai fost Prietenul tineretii mele!?

...

Domnul mi-a zis, pe vremea imparatului Iosia: "Ai vazut ce a facut necredincioasa Israel? S-a dus pe orice munte inalt si sub orice copac verde si a curvit acolo.Eu ziceam ca, dupa ce a facut toate aceste lucruri, se va intoarce la Mine. Dar nu s-a intors. Si sora ei, vicleana Iuda, a fost martora la aceasta. Si cu toate ca a vazut ca M-am despartit de necredincioasa Israel, din pricina tuturor preacurviilor ei, si i-am dat cartea ei de despartire, totusi sora sa, vicleana Iuda, nu s-a temut, ci s-a dus sa curveasca la fel.Si astfel, prin necuratia ei strigatoare, Israel a spurcat tara, a preacurvit cu piatra si lemnul."(Ier.3.1-9)

 

ca doar "Dumnezeu nu se schimba" iar rabinii Marii Sinagoge nu au fost intrebati daca doresc sa imparta scriptura lor cu o alta religie iar acest rapt s-a facut fara permisiuna lor?

Dumnezeu nu se schimba, si asta e valabil si la caracterul Sau. Tocmai de aceea a intervenit acel divort. Cand partenerul se prostitueaza, ai doua optiuni:

1. Devii ca el, adica te schimbi.

2. Divortezi, adica nu te schimbi.

Ei bine, dupa cum bi spuneai, "Dumnezeu nu se schimba". :D

 

Cat despre rabinii amintiti de tine, uite ce spne Ieremiah despre ei:

"Cum ramane uluit un hot cand este prins, asa de uluiti vor ramane[atunci cand isi vor da seama de divort si partaj :D ] cei din casa lui Israel, ei, imparatii lor, capeteniile lor, preotii lor si prorocii lor." (Ier.2:26) si:

"Prorocii si preotii sunt stricati; le-am gasit rautatea chiar si in Casa Mea, zice Domnul." (Ier.23:11)

Uite ce spune Isaiah despre ei:"

"Toti pazitorii lui sunt orbi, fara pricepere; toti sunt niste caini muti, care nu pot sa latre; aiureaza, stau tolaniti si le place sa doarma. Totusi sunt niste caini lacomi, care nu se mai satura. Sunt niste pastori care nu pot pricepe nimic; toti isi vad de calea lor, fiecare umbla dupa folosul lui, fara abatere..."(Isa.56.10-11)

Uite ce spune Ezekiel despre aceeasi rabini:

"Preotii lui calca Legea Mea si Imi pangaresc lucrurile Mele sfinte, nu fac nicio deosebire intre ce este sfant si ce nu este sfant, nici nu invata pe oameni sa faca deosebire intre ce este necurat si ce este curat, isi intorc ochii de la Sabatele Mele, si sunt pangarit in mijlocul lor." (Ezec.22:26)

Asa ca, dreptul de copyright nu e al rabinilor nici pe departe. E a lui Moise, a lui Isaiah, Ieremiah si Ezekiel.Asa ca, permisiunea rabinilor este neavenita.

 

Partaj era, daca rabinii isi dadeau aprobarea sau consimteau o intelegere

Ti-am dat mai sus exemplele din care rezulta ca rabinii, departe de a mai fi in pozitia de a aproba, consimtii sau negocia, au fost demul pusi in pozitia de a accepta fara conditii.Stii tu cum e si la tribulan: partenerul prins cu amanta/ul in pat, trebuie sa accepte termenii LEGALI, si nu sa puna conditii, strigand in gura mare ca PARTAJUL=FURT! :pardon:

 

Oricum peroratia ta nu schimba cu nimic faptul ca Iov era un iudeu iar patania lui trebuie vazuta prin prisma religiei mozaice ...adica in contextul original in care s-a intamplat patania!

Iov nu era evreu.

Asadar, referitor la restul interpretarilor tale eronate care deriva din ipoteza ta falsa, nu-mi ramane decat sa te citez:

"Orice scoatere din context si o altfel de interpretare tendentioasa ...pute a minciuna!"

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Minti ca o gazeta americana!

Versetul din Ieremia este un repros adresat evreilor care au uitat cine i-a scos din robie, ptr ca au uitat de El. Dar de un divortz nu este vorba, ba chiar din contra

12 Du-te de strigă aceste cuvinte spre miazănoapte şi zi: „Întoarce-te, necredincioasa Israel, zice Domnul. Nu voi arunca o privire întunecoasă împotriva voastră, căci sunt milostiv, zice Domnul, şi nu ţin mânie pe vecie.

13 Recunoaşte-ţi numai nelegiuirea, recunoaşte că ai fost necredincioasă Domnului Dumnezeului tău, că ai alergat încoace şi încolo la dumnezei străini, sub orice copac verde, şi că n-ai ascultat glasul Meu, zice Domnul.

14 Întoarceţi-vă, copii răzvrătiţi, zice Domnul; căci Eu sunt Stăpânul vostru, Eu vă voi lua, pe unul dintr-o cetate, pe doi dintr-o familie, şi vă voi aduce înapoi în Sion.

 

Minciuna este cu atat mai vadita cu cat Dumnezeu nu spune niciunde si nici la fel de clar asa cum le spune evreilor,ca v-a acceptat pe voi crestinii in locul evreilor.

 

In concluzie minciuna este cu atat mai mare cu cat este si dubla!

 

Odata ca nu a divortat de poporul sau, ci ii roaga pe evrei sa se intoarca la El, iar voi crestinii va impaunati in mod mioncinos ca aveti un Dumnezeu, desi faceti pipi exact pe Legile Lui, ptr ca Diavolul vi l-a trimis pe apostolul sau ... Pavel, sa va invete ca Legea lui Dumnezeu este un GUNOI!

 

Si in asemenea conditii cand voi faceti pipi pe Lege si o considerati un GUNOI, in modul cel mai sigur, Dumnezeu si-a intors fundu catre voi si nici nu vrea sa auda de voi, si asta vedem prea bine in faptul ca el tace ptr crestini de 2000 de ani incontinuu, adica de cand s-a nascut crestinismul, iar poporului sau i-a dat de curand tara pe care le-a promis-o!

 

Si aceste REALITATI nu se pot de loc contesta, oricat de incranceniti in minciuna ati incerca sa fiti!

 

... deci Sah-Mat ...v-am demascat ca mincinosi!

Editat de Sikaryan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×