Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dar e conditionata daca ai inteles.

Daca vor pazi Sabatul si vor starui in legamintul meu.

Evident ca e conditionata de ascultare.

In Noul Legamant, ascultarea trbuie sa fie fata de Legea lui Dumnezeu, cf. cu Ier.31. Si sunt de acord cu tine, ca Ieremiah stia perfect ce inseamna "Legea Mea" mult mai bine decat stiu astazi majoritatea invatatorilor crestinatatii care invata ca doctrina calcarea in picioare a acelei Legi.

 

Deci si explicatia lui Pavel e corecta daca se intelege ca o parte din ramuri au fost taiate si nu butucul cu totul.

Atunci cand mi-ai spus ca un maslin altoit, trebuie sa faca tot masline, si nu alte fructe -asa cum face astazi "maslinul altoit" al crestinatatii actuale - nu te-am inteles la ce te refereai.Mi-a luat ceva timp, dar pana la urma am inteles ca ai dreptate. :hi:

De fapt, si Pavel spunea acelasi lucru:"nu ramura tine maslinul, ci radacina tine ramura cre a fost altoita". Crestinismul, ar trebui sa fie extrem de compatibil cu maslinul[iudaismul] in care sustine ca a fost altoit; din pacate, ramura altoita[crestinismul] in maslin s-a uscat in mare parte.E doar putin verde pe acolo, si din cauza asta nu poate face azi fructele corespunzatoare. Dar precis ca va veni si timpul acela cand va face fructele pentru care a fost altoit... :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Evident ca e conditionata de ascultare.

In Noul Legamant, ascultarea trbuie sa fie fata de Legea lui Dumnezeu, cf. cu Ier.31. Si sunt de acord cu tine, ca Ieremiah stia perfect ce inseamna "Legea Mea" mult mai bine decat stiu astazi majoritatea invatatorilor crestinatatii care invata ca doctrina calcarea in picioare a acelei Legi.

 

 

Atunci cand mi-ai spus ca un maslin altoit, trebuie sa faca tot masline, si nu alte fructe -asa cum face astazi "maslinul altoit" al crestinatatii actuale - nu te-am inteles la ce te refereai.Mi-a luat ceva timp, dar pana la urma am inteles ca ai dreptate. :hi:

De fapt, si Pavel spunea acelasi lucru:"nu ramura tine maslinul, ci radacina tine ramura cre a fost altoita". Crestinismul, ar trebui sa fie extrem de compatibil cu maslinul[iudaismul] in care sustine ca a fost altoit; din pacate, ramura altoita[crestinismul] in maslin s-a uscat in mare parte.E doar putin verde pe acolo, si din cauza asta nu poate face azi fructele corespunzatoare. Dar precis ca va veni si timpul acela cand va face fructele pentru care a fost altoit... :)

Cestinismul nici nu incearca hans sa faca fructele pomului in care a fostr altoit.

Ei se socotec un pom deosebit si total diferit.Cine mai respecta Legea este despartit de Cristos a cazuit din har.

Se poate ca Pavel sa fi scris astfel de cuvinte,sau cineva in numele lui a strecurat acest text in scrierile lui/?

Pavel intr-adevar atrage atentia ca dreptarul cunostintei depline si al adevarullui este Legea.

Deci ceea ce nu corespunde cu legea nu este de la apostoli.

Si atunci de ce este crestinismul atit de diferit si nu se pot intelege doi crestini unul cu altul?Pentru-xa crestinismul n u trebuie sa fie crestinism ci o complectare a iudaismului cu persoane dintre neamuri.

Atunci s ar implini si Isaia 56 si si textul zis al lui Isus ;Mai am si alte oi care nu sint din staulul acesta.

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Evident ca e conditionata de ascultare.

In Noul Legamant, ascultarea trbuie sa fie fata de Legea lui Dumnezeu,

Si cum?

Calcand in picioare vechea Lege a Creatorului si respectand "legea" unui ucigas ca Pavel...care lucrand ptr Diavol ... a decis ca Legea lui Dumnezeu este un GUNOI ...ia uite aici:

"

6. în ce priveşte dreptatea cea din Legea fără de prihană.

7. acestea le-am socotit pentru Hristos pagubă.

8. Ba mai mult: eu pe toate le socotesc că sunt pagubă, faţă de înălţimea cunoaşterii lui Hristos Iisus, Domnul meu, şi le privesc drept gunoaie" !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Oare cine altul decat Diavolul i-a bagat in cap acestui ucigas ca legea lui Yahwe este un GUNOI????

 

Si culmea naivitatii ... tu ai impresia ca "In Noul Legamant, ascultarea trbuie sa fie fata de Legea lui Dumnezeu"???? ...cand de fapt Noul Legamant este o incalcare a legii lui Dumnezeu de catre un ucigas care considera ca Legea strica lui Christos si ca ea Legea trebuie privita ca fiind un GUNOI???!!

 

Poi tu nu iti dai seama ca Noul "legamant" este facut cu Dracu ... adica cu "Dumnezeul acestui veac" ptr ca incalca insasi Legea data de Yahwe lui Moise

 

ramura altoita[crestinismul]

 

De unde ai tras tu concluzia ca ramura altoita este crestinismul ...ce crestinismul este o secta a religiei mozaice asa cum era "secta MOZAICA a Nazariteanului" ?

Crestinismul este o religie de sine statatoare bazata pe FURT INTELECTUAL facut confiscarea scripturilor si personajelor mitologice ale unei alte religii cu alte legi, traditii religioase si alte ritualuri !

 

Ai cumva impresia ca Dumnezeu va iubeste mai mult pe voi crestinii...din cauza ca va "cacao" pe Legea Sa?

Editat de Sikaryan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

bateti campii cu totii.

intrebati-l pe nenea. va spune el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iov. ia sa vedem.

o carte biblica nedatata, o locatie incerta ( undeva in tara Ut )

Cifre rotunde ( sapte fii, trei fete, sapte mii de oi, trei mii de camile, cinci sute de perechi de boi, cinci sute de magarite ).

Omul care vorbeste cu Dumnezeu mai mult decat oricare alt muritor.

O scena din spatele cortinei: Dumnezeu conduce un fel de consiliu, vin acolo fiii lui Dumnezeu , se prezinta si Satana intre ei.

O intrebare tulburatoare -,,De unde vii ?'', de parca Dumnezeu nici nu stia. Un fel de mutare de sah si parca poti vedea toti ochii atintiti asupra lui Dumnezeu. De unde vii ? sau mai bine zis, de ce nu esti aici cu fratii tai ? de ce esti tu elementul X , nelalocul lui ? De unde vii ?

Un raspuns sfidator : ,,de la cutreierarea pamantului si de la plimbarea pe care am facut-o pe el'' sau cu alte cuvinte- de pe planeta mea ; si iar ne putem imagina pe Satana uitandu-se in jur cu superioritate si oarecum chestionand pozitia celor ramasi fideli lui Dumnezeu : Si voi puteti avea planeta voastra, si voi putei fi ca mine.

Din nou muta Dumnezeu: Ai vazut pe robul meu Iov ?...[ pfff, oare n-avea alta treaba ?] - dar aici este cheia.

Este doar o speculatie personala insa este posibil ca in ceea ce priveste pamantul, Iov a fost ultima carte a lui Dumnezeu, toata miza. Si o joaca!!

Din nou o afirmatie cheie: ai vazut pe robul meu Iov? Adica uite cum pe planeta ta exista supusi de-ai Mei.

Se cunoaste continuarea, insa in ceea ce priveste provocara topicului este important sa cunosti statutul lui Iov. Acela de slujitor al lui Dumnezeu prin propria lui alegere si care reuseste sa treaca o perioada de criza chiar cu o teologie gresita.

Editat de Majer
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inca o chestie interesanta. Sotia lui Iov.

In toata cartea, nu-l auzi odata barem pe Iov jelindu-si copiii (curios, nu ?)

Este clar ca sotia lui Iov sufera poate chiar mai mult decat el ( orice mama care a nascut vreun copil stie ce poate insemna pierderea lui - darmite 10! )

Scriitorul cartii ( cu clare inclinatii machiste nu-i rezerva decat o propozitie dupa care, cu o trasatura de condei o scoate in afara cadrului ) uups.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inca o chestie interesanta. Sotia lui Iov.

In toata cartea, nu-l auzi odata barem pe Iov jelindu-si copiii (curios, nu ?)

Este clar ca sotia lui Iov sufera poate chiar mai mult decat el ( orice mama care a nascut vreun copil stie ce poate insemna pierderea lui - darmite 10! )

Scriitorul cartii ( cu clare inclinatii machiste nu-i rezerva decat o propozitie dupa care, cu o trasatura de condei o scoate in afara cadrului ) uups.

 

Biblia nu e roman, prezinta aspectele mai importante.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Esti imperativ sau ai expus o asertiune?

Poate cineva sa mi spuna ,cine a scris si ince vreme Cartea Iov?

Si unde a fost tara Ut (Et )Copac ?

Ca sa putem discuta amanuntit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×