Sari la conținut
Forum Roportal
acces realitate

Traim vreodata altceva decat pe noi insine? -

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

sunt convinsa ca putem trai si altceva decat pe noi insine, exista interferente de tot felul cu mediul exterior. noi suntem un receptacul pana la urma

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sunt convinsa ca putem trai si altceva decat pe noi insine, exista interferente de tot felul cu mediul exterior. noi suntem un receptacul pana la urma

As fi foarte bucuros sa constat asta, da-mi un singur exemplu, eu consider ca e vorba doar de incapacitatea mea de a vorbi pe intelesul tau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, privesti din alt unghi si dai alte interpretari. Eu nu ma vad ca centrul universului (meu), ci ca o parte din el. Universul traieste prin mine, nu-mi apartin decat in mica masura. E complicat.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai avut vreodata senzatia, pentru cateva clipe ca traiesti in pielea altcuiva, ca ai alte emotii decat cele care-ti sunt cunoscute, alte ganduri, alta viziune, alte imagini decat cele familiare?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, dar fara sa ma rup complet de mine, puteam sa ma observ si sa imi dau seama de ce mi se intampla

 

nu e asa extraordinar, sunt doar impresii puternice

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, privesti din alt unghi si dai alte interpretari. Eu nu ma vad ca centrul universului (meu), ci ca o parte din el. Universul traieste prin mine, nu-mi apartin decat in mica masura. E complicat.

Asta constat si eu la tine.

Dar cine spune ca eu ma vad ca centrul universului meu?

Eu sunt chiar universul meu, iar tot ce receptez din numitul exterior nu il traiesc in exterior, in ceea ce e el, ci numai in mine, in propria mea intrpretare data de capacitatile mele.

 

Ai avut vreodata senzatia, pentru cateva clipe ca traiesti in pielea altcuiva, ca ai alte emotii decat cele care-ti sunt cunoscute, alte ganduri, alta viziune, alte imagini decat cele familiare?

Da, insa nici cel putin acelea nu pot considera ca au fost trairile "altcuiva" (organic, anorganic, energetic sau informational), au fost in cel mai fericit caz empatie sau altceva ce am fost eu capabil sa dezvolt in mine spre a da interpretare acelui semnal receptat.

Editat de i0an

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu as trai prin ratiune, as crede ca in anumite momente cand suntem oarecum slabiti in a fi noi, ne intersectam cu altcineva, doar pt cateva clipe, cat ai bate din gene si nu doar ca putem vedea prin ochii acelei persoane, dar ii putem trai si gandurile, sentimentele, perceptiile care sunt f diferite de alte noastre. Cred ca daca efectul acesta ar dura mai mult, nu ne-am mai putea intoarce la noi, nu ne-am mai recunoaste...

 

au fost in cel mai fericit caz empatie sau altceva ce am fost eu capabil sa dezvolt in mine spre a da interpretare acelui semnal receptat.

Da, asa cred si eu. Nu la empatie ma refer, asta e altceva... ma refer la ceva mult mai profund. In empatie ramai tu, dar in cazul descris de mine, nu mai ramane nimic din tine, in acele clipe esti altcineva care ramane in tine cu amintiri si cu trairi, dupa ce clipa aceasta se sfarseste si ramai marcat.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, dar fara sa ma rup complet de mine, puteam sa ma observ si sa imi dau seama de ce mi se intampla

 

nu e asa extraordinar, sunt doar impresii puternice

Inteleg la ce faci referire.

Chiar si asa, ce, te-ai regasit in doua fiinte deodata?

Ai fost tot timpul in fiinta capabila de a interpreta realitatea, asadar ai receptat un semnal pe care l-ai interpretat ca esti ceea ce ai spus:

fara sa ma rup complet de mine, puteam sa ma observ si sa imi dau seama de ce mi se intampla

Fa-ma fericit si da de inteles ca decodifici corect ce incerc sa evidentiez.

Pana acum nimeni nu a inteles ce vreau sa spun (poate doar Prozac).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

i-auzi la el, fa-te fericit singur, nu pricep nimic din ce imi ceri

 

Daca nu as trai prin ratiune, as crede ca in anumite momente cand suntem oarecum slabiti in a fi noi, ne intersectam cu altcineva, doar pt cateva clipe, cat ai bate din gene si nu doar ca putem vedea prin ochii acelei persoane, dar ii putem trai si gandurile, sentimentele, perceptiile care sunt f diferite de alte noastre. Cred ca daca efectul acesta ar dura mai mult, nu ne-am mai putea intoarce la noi, nu ne-am mai recunoaste...

 

 

Da, asa cred si eu. Nu la empatie ma refer, asta e altceva... ma refer la ceva mult mai profund. In empatie ramai tu, dar in cazul descris de mine, nu mai ramane nimic din tine, in acele clipe esti altcineva care ramane in tine cu amintiri si cu trairi, dupa ce clipa aceasta se sfarseste si ramai marcat.

 

Asa cred si eu, experientele acestea te marcheaza ca nimic altceva. Ai sanse sa te schimbe mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu as trai prin ratiune, as crede ca in anumite momente cand suntem oarecum slabiti in a fi noi, ne intersectam cu altcineva, doar pt cateva clipe, cat ai bate din gene si nu doar ca putem vedea prin ochii acelei persoane, dar ii putem trai si gandurile, sentimentele, perceptiile care sunt f diferite de alte noastre. Cred ca daca efectul acesta ar dura mai mult, nu ne-am mai putea intoarce la noi, nu ne-am mai recunoaste...

 

 

Da, asa cred si eu. Nu la empatie ma refer, asta e altceva... ma refer la ceva mult mai profund. In empatie ramai tu, dar in cazul descris de mine, nu mai ramane nimic din tine, in acele clipe esti altcineva care ramane in tine cu amintiri si cu trairi, dupa ce clipa aceasta se sfarseste si ramai marcat.

Nu o sa refuz ce ai spus deoarece am avut parte de trairi asemanatoare (cel putin in linii mari, una e sa traiesti tu si alta e sa compari ce ai trait tu cu ce spune altcineva ca a trait).

Ce-i drept eu nu am trait (nu am avut trairea) ca as fi un alt om, am mai vorbit cu oameni care spun insa ca este posibil (nu credeam si inca nu sunt convins ca il poti trai total pe altul).

Totusi, oare sa fie posibil de a ridica stacheta dincolo de inpresii cauzate de potentialitatea proprie (nu ma refer numai la o potentialitate acreditata de lumea stiintifica)?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×