Sari la conținut
Forum Roportal
acces realitate

Traim vreodata altceva decat pe noi insine? -

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu vad de ce am trai altceva decat propria realitate. Ii putem intelege pe ceilalti ( tot prin prisma propriei realitati) dar nu putem trai altceva. Doar daca suntem actori, si asta pentru perioade scurte, pana se termina filmarea.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De acord in principiu, dar, am sa iti dau un exemplu ca sa ma fac inteles:

Im amintesc ca, a fost o vreme in care nu cunoscusem ura, furia, indragostirea, depresia, asta sa dovedit ca nu era o dovada a faptului ca eu nu aveam acele capacitati in mine, lipsisera insa doua lucruri:

-semnalul care le activeaza.

-formarea in mine a arhetipului, a vortexului urii, dragostei, ...

Inteleg ce vrei sa spui si nu incerc sa contrazic aceasta idee pt ca probabil ca in esenta sunt de acord, dar nu ma refer la sentimente din acestea bine delimitate-ura, dragoste,depresie etc.- ci la o clipa dintre cele mai ordinare, fara exaltari de orice fel. In realitate probabil ca da, nimic nu ne e strain, doar ca nu am apucat sa ne familiarizam cu anumite trairi, cu tiparele lor. Totul se rezuma la o clipa de ratacire completa cand nici macar nu poti sa recunosti daca ceea ce esti sau simti e indiferenta, ura, uimire, iubire... doar ceva total necunoscut si imposibil de identificat, adica o perceptie care nu-ti apartine, dincolo de trairile comune tuturor oamenilor (ras, plans, deprimare, tristete, bucurie etc.)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e chiar asa, le poti folosi in avantajul tau.

Mi-ai rasuns mie?

 

Daca da:

Da le poti folosi in avantajul tau, adica sa te prefaci, asa cum ai zis ca faci tu. :P

 

Nu vad de ce am trai altceva decat propria realitate. Ii putem intelege pe ceilalti ( tot prin prisma propriei realitati) dar nu putem trai altceva. Doar daca suntem actori, si asta pentru perioade scurte, pana se termina filmarea.

Asta incerc si eu sa spun de ceva vreme.

Indiferent cat de inalte sunt trairile realitatii, asta nu exclude posibilitatea ca, prin propriile noastre capacitati sa dam forma interioara semnalelor ce constituie numita realitate exterioara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu vad de ce am trai altceva decat propria realitate. Ii putem intelege pe ceilalti ( tot prin prisma propriei realitati) dar nu putem trai altceva. Doar daca suntem actori, si asta pentru perioade scurte, pana se termina filmarea.

Gandeste-te ca suntem ca niste televizoare care afisam diferite posturi. Daca doua televizoare afiseaza acelasi post, reactiile fizice care au loc in ele sunt aproximativ identice. Cum televizoarele sunt aparate de afisare a imaginilor, si noi suntem aparate de simtire a senzatiilor. La fel ca in cazul televizoarelor ruland acelasi post, se poate intampla ca in 2 persoane sa aiba loc aceleasi senzatii. Atunci practic cele 2 persoane sunt de nedistins una de alta. Practic cele 2 persoane se traiesc una pe alta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg ce vrei sa spui si nu incerc sa contrazic aceasta idee pt ca probabil ca in esenta sunt de acord, dar nu ma refer la sentimente din acestea bine delimitate-ura, dragoste,depresie etc.- ci la o clipa dintre cele mai ordinare, fara exaltari de orice fel. In realitate probabil ca da, nimic nu ne e strain, doar ca nu am apucat sa ne familiarizam cu anumite trairi, cu tiparele lor. Totul se rezuma la o clipa de ratacire completa cand nici macar nu poti sa recunosti daca ceea ce esti sau simti e indiferenta, ura, uimire, iubire... doar ceva total necunoscut si imposibil de identificat, adica o perceptie care nu-ti apartine, dincolo de trairile comune tuturor oamenilor (ras, plans, deprimare, tristete, bucurie etc.)

Nici nu ai de unde sa stii cat de bine inteleg la ce te referi, am trait asa ceva de mai multe ori si nu intr-o singura "maniera interpretativa" (asta ca sa ma exprim asa artistic, fara insa a micsora in vreun fel ineditul si poate maretia clipei aceleia), dar repet, crezi tu, ca am fi trit asa ceva daca nu aveam capacitatea de a trai acelea?

Si, asa cum a spus colegul Abc (scuze nu am retinut tot numele), care e certitudinea noastra ca am trait exact "entitatea semnal" si nu propria interpretare de semnal?

 

Pai daca e asa simplu pt ce mai umplem paginile degeaba?

Deoarece nu reusim sa ne punem dexurile de acord. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si, asa cum a spus colegul Abc (scuze nu am retinut tot numele), care e certitudinea noastra ca am trait exact "entitatea semnal" si nu propria interpretare de semnal?

Fireste ca nu avem certitudinea. Dar se poate intampla ca interpretarea pe care o da creierul nostru unui anumit semnal sa fie aceeasi interpretare pe care o da si creierul celeilalte persoane. In acel caz nu ne traim numai pe noi, ci traim si pe acea persoana. Fireste, n-ai de unde sa stii cand se intampla lucrurile astea, dar se pot intampla.

 

Intr-un viitor in care functionarea creierului va fi mai bine inteleasa, doi oameni isi pot conecta direct creierele si sa isi transmita direct sentimente. Ce frumos ar fi atunci. :) Ma intreb atunci cand i-ai transmite unei persoane cat de mult o iubesti, ai putea-o face si pe ea sa te iubeasca la randul ei ? :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×