Sari la conținut
Forum Roportal
acces realitate

Traim vreodata altceva decat pe noi insine? -

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu stiu cat de departe se poate merge cu acest rationament, ...

Daca ai un minim de incredere in oameni, rationamentul sfarseste in 2 secunde. Stam fatza in fatza. Eu sustin ca am constienta de sine (pentru ca simt ca exist ca entitate cu vointa proprie), tu sustii ca ai constienta de sine (pentru ca simti ca existi ca entitate cu vointa proprie). Daca ar fi doar realitatea ta, doar propria ta proiectie, atunci ar insemna ca unul din noi minte. Eu nu mint, chiar sunt entitate cu constienta de sine si vointa proprie. Tu minti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea. De exemplu daca vad un film care ma impresioneaza, ma trezesc ca am gesturi, ras, mimica, la fel ca personajul cu care ma identific. Si dureaza cat sunt sub influenta impresiilor. Asta mi s-a intamplat de pe la 21 de ani, cand am avut o cotitura in viata.

 

dar mi se intampla si cu oameni reali

 

am auzit ca copiii au tendinta inconstienta de mimare, face parte din procesul de invatare

Pai si asta contrazice ce am spus eu?

Capacitatile, potentele tale de gestica, mimica, ras, si ce-o mai fi, dau un raspuns in tine acelui semnal pe care l-ai receptat de la mediul exterior, asta nu inseamna ca esti in aceasta impresionare personala, aceeasi cu personajul respectiv si (sau) cu manifestarea lui.

 

Daca ai un minim de incredere in oameni, rationamentul sfarseste in 2 secunde. Stam fatza in fatza. Eu sustin ca am constienta de sine (pentru ca simt ca exist ca entitate cu vointa proprie), tu sustii ca ai constienta de sine (pentru ca simti ca existi ca entitate cu vointa proprie). Daca ar fi doar realitatea ta, doar propria ta proiectie, atunci ar insemna ca unul din noi minte. Eu nu mint, chiar sunt entitate cu constienta de sine si vointa proprie. Tu minti?

 

Cand am inceput sa citesc, era gata sa te acuz de plagiat, pana in final m-am linistit

"Daca" asta e urias, este exact diferenta intre a fi credincios sau ateu (de exemplu), imi ceri sa cred ca tu ai constienta de sine.

Tu insuti spui ca nu ai de unde sa stii daca eu am constienta de sine, fiind constient doar de sinealitatea ta, eu la randu-mi iti spun acelasi lucru, sunt singura fiinta de care sunt sigur ca e constienta de sine deoarece numai pe mine ma traiesc, asta cred ca e cat se poate de evident si pentru tine, te traiesti pe tine, nu ma traiesti pe mine.

 

Mai departe vorbesti de altceva decat interpretarea data de mine, incearca sa ai putina rabdare in decodificarea a ceea ce am vrut sa spun.

Ma repet poate iese mai clar:

Eu nu am sustinut ca nu exista un semnal realitate Pippo, sa luam asta ca exemplu (nu ca ar fi imposibil sa fie chiar asa) sustin insa ca, nimic din semnalul Pippo nu e in mine ca realitate intrinseca, in mine s/a format si s-a dezvoltat, numai si numai interpretarea mea imaginativa pe care am atribuit-o lui Pippo, decodificand informatia text-imagini de pe acest monitor.

Fata in fata daca eram, asta nu schimba nimic, puteam sa te receptez in plus vizual, auditiv, eventual olfactiv (iar daca erai o tipa poate si gustativ), chiar si cutanat (desi preferam de asemenea sa fie o tipa :o: )

Pana si aceste trairi enumerate, sunt numai o interpretare a fiintei ce sunt, nu e Pippo in mine sa il traiesc efectiv pe el asa cum e.

Editat de i0an

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si mai mi se intampla fenomenul invers. Vad asemanari intre oameni, in general cei care imi displac, seamana de obicei cu un personaj negativ din viata mea, si ii displac si mai mult, ireversibil.

 

Un actor se identifica pe sine cu personajul si el simte temerea ca s-ar putea pierde, dilua in aceal altcineva, daca nu e stapan pe emotiile sale pe care le lasa libere. Cand eram copil invatam pe dinafara toate rolurile scenetelor, eram un adevarat talent nedescoperit sa memorez si sa imit personajele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa ne limitam le esential.

 

Sustii existenta unei realitati absolute? Sustii existenta mai multor entitati ce percep distorsionat (relativ) realitatea absoluta?

 

Ai expus mai multe idei contradictorii si nu am inteles ce sustii in esenta.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si mai mi se intampla fenomenul invers. Vad asemanari intre oameni, in general cei care imi displac, seamana de obicei cu un personaj negativ din viata mea, si ii displac si mai mult, ireversibil.

 

Un actor se identifica pe sine cu personajul si el simte temerea ca s-ar putea pierde, dilua in aceal altcineva, daca nu e stapan pe emotiile sale pe care le lasa libere. Cand eram copil invatam pe dinafara toate rolurile scenetelor, eram un adevarat talent nedescoperit sa memorez si sa imit personajele.

Ok, dar intelegi ca de fapt tu nu traiesti niciodata realitatea altcuiva?

 

Sa ne limitam le esential.

 

Sustii existenta unei realitati absolute? Sustii existenta mai multor entitati ce percep distorsionat (relativ) realitatea absoluta?

 

Ai expus mai multe idei contradictorii si nu am inteles ce sustii in esenta.

Eu sustin un singur lucru cert, ca traiesc numai propria mea interpretare a semnalelor pe care de exemplu tu, il poti numi "realitate absoluta".

Nu e nimic contradictoriu in ce am spus, interpretarea ta te face sa consideri asta deoarece tu nu ma traiesti pe mine, nu percepi nici macar telpatic ce am emis eu.

Editat de i0an

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sustin un singur lucru cert, ca traiesc numai propria mea interpretare a semnalelor pe care de exemplu tu, il poti numi "realitate absoluta".

Nu numesc realitatea ta realitate absoluta. Realitatea ta poate fi absoluta doar in raport cu ea insasi, dar relativa in raport cu intreaga realitate. Intelegi ce inseamna realitate absoluta? Inseamna ca lucrurile exista independent de noi si sfera noastra de actiune sau de interpretarile noastre relative sau eronate. Adica realitate absoluta in raport cu noi doi nu inseamna neaparat ce percepi tu sau eu, si nu se limiteaza la sfera fiecaruia de perceptie.

 

Spui ca nu stii daca exista realitate absoluta?

 

adica ai inteles??

ce spuneai mai sus da. ma adresasem lui i0an

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu numesc realitatea ta realitate absoluta. Realitatea ta poate fi absoluta doar in raport cu ea insasi, dar relativa in raport cu intreaga realitate. Intelegi ce inseamna realitate absoluta? Inseamna ca lucrurile exista independent de noi si sfera noastra de actiune sau de interpretarile noastre relative sau eronate. Adica realitate absoluta in raport cu noi doi nu inseamna neaparat ce percepi tu sau eu, si nu se limiteaza la sfera fiecaruia de perceptie.

 

Spui ca nu stii daca exista realitate absoluta?

Nici eu nu ma refeream ca tu ai numi realitatea mea realitate absoluta.

Am spus ca:

Eu nu traiesc ceea ce tu numesti realitatea absoluta, eu, ca si tine de altfel, traim numai impresiile noastre, decodarile personale ale semnalului numit realitate (absoluta cum i-ai zis).

 

Repet, nu ma mai vana in alta parte, nu aia vreau sa spun.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×