Sari la conținut
Forum Roportal
basarab

Romanii au ajuns in rep. Moldova 80% . CIA-Factbook.

Postări Recomandate

Dupa 50 ani de rusificare suntem diferiti orice am spune.

Care 50 de ani ? De la 1812 p

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt din basarabia,shi vreau sa spun ceva, ca la noi in tara, nu se prea permite...

Toti aveti putina dreptate... E vinovata shi romania ca a putut demult sa ne puna sub aripa ei protectoare(in '91 de exemplu...), e vinovata shi Basarabia, dar sa nu uitam niciodata, ca adevaratii Vinoveti sunt rushii(de care Chisinaul e plin)...

Oamenii s-au dezamagit in Romania, shi au inceput sa creada poveshtile comunishtilor...

Adevaratii romani intelectuali din Basarabia, sau refugiat in Romania pentru a nu fi deportati, iar din toata intelectualitatea, au ramas doar 8%, asha ca nu are cine sa trezeasca spiritul de patriotism in popor, au ramas doar tarani amagiti de Comunishti...

 

 

In tara se spun doar minciuni... Noi, care degraba o sa putem fi numiti ultimii Romani, care luptam pentru apararea drepturilor noastre, shi care vrem sa trezim tara la adevar (deoarece la TV se arata ca totul e bine shi frumos in tara, dar nu se arata nici un protest de strada unde oamenii sunt batuti cu violenta), suntem persecutati de politie shi securitate la fiecare pas...

Romania nici acum nu ne prea ajuta... Dar de unde sa shtie ea, ce se intampla, Dar ne-a suparat foarte mult introducerea vizei, shi afirmatia ministrului vostru de externe, care a spus ca redobandirea cetateniei romane pentru moldoveni, e un privilegiu ce trebuie meritat (Adica eu roman, lupt aici, shi eu trebuie sa mai demonstrez ca sunt demn de cetatenie? Cum spunea un alt roman de aici: "Intr-o noapte mi-au luat rushii cetatenia, intr-o noapte sa mi-o intoarca romanii inapoi!!!")...

 

Daca nu se va face nimic (mai ales ca voronin scoate din scoli istoria romanilor, cu toate ca toti profesorii sunt impotriva) atunci noii Romanii vom disparea de aici, shi vor ramane doar moldojeni tarani, care o sa fie amagiti mai departe...

 

De asta putinii romani de aici, il mai considera erou pe Antonescu, iar preferatii mei sunt Legionarii... Dar acestea sunt deja poveshti pentru noi... Nu mai speram sa avem un Antonescu sau un Zelea Codreanu al nostru...

 

Imi vine greu sa spun, shi o spun cu mare rupere de inima :

Romanii din moldova dispar, shi o data cu ei, Basarabia se duce de rapa, probabil ca shi visurile shi luptele noastre unioniste... (cu toate ca romanii de aici sunt foarte optimishti...)

 

Putrezesc traditii, putrezim cu toti... Nu mai suntem iteleshi de oameni, de unii suntem priviti cu mila, de altii cu ura...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am fost prieten 3 ani cu o basarabeanca.Am fost in Moldova de nenumarate ori. Nu stiu cum s-a ajuns la concluzia ca sunt 80% romani.

Ma simteam ca in Harghita sau Covasna, diferenta era ca se vorbea ruseste. De vina sunt moldovenii ca nu vor sa se dezica de limba rusa.Daca se intalneste un moldovean cu un rus pe strada isi vorbesc in rusa!Pai de ce, tu-i mama lui de rus?

Moldovenilor, sunteti oameni mandri si orgoliosi, de ce nu aplicati atitudinea asta si rusilor?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce ? in timpul rushilor toti aceshti romani au fost deportati pentru ca refuzau sa vorbeasca limba rusa... iar restul au fugit... Dupa cum spuneam, am ramas fara intelectualitate, iar orgolioshi suntem numa' la betie (moshtenita shi aceasta de la rushi)...

Eu nu vorbesc de loc rusa, iar daca un rus nu ma intelege, il trimit... Problema e ca suntem putini altfel de oameni, shi ca nu suntem inteleshi chiar de bashtinashiii noshtri...

 

De ce 80% ?? Sa va spun realitatea?? Rushii is proshti shi ei nu fac diferenta intre nationalitate shi cetatenie (ca shi moldovenii rusificati), shi ei la nationalitate scriau moldoveni ... E strashnic aici... Nu uitati ca este o posibila falsificare a actelor... Totushi majoritatea aici sunt moldoveni\romani...

Editat de Dorelus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De vina sunt moldovenii ca nu vor sa se dezica de limba rusa.Daca se intalneste un moldovean cu un rus pe strada isi vorbesc in rusa!Pai de ce, tu-i mama lui de rus?

Moldovenilor, sunteti oameni mandri si orgoliosi, de ce nu aplicati atitudinea asta si rusilor?

Unele lucruri practice trec dincolo de principii inaltatoare.

Folosirea limbii ruse in tot spatiul ex-sovietic e o chestiune practica: un tip venit de la Kiev sau de la Tallin, indiferent daca Ucraina nu e membra a Uniunii sau daca Estonia este, are mai multe sanse sa se inteleaga in ruseste cu cineva din Chisinau.

 

E nevoie de cel putin doua generatii, pentru ca oamenii sa nu se mai simta in largul lor exprimandu-se in ruseste. Din cate am remarcat, problema asta e velabila mai mult in orase. La tara se vorbeste aproape numai rom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
http://www.cia.gov/cia/publications/factbook/geos/md.html

 

Ethnic groups:

Moldovan/Romanian 78.2%, Ukrainian 8.4%, Russian 5.8%, Gagauz 4.4%, Bulgarian 1.9%, other 1.3% (2004 census)

note: internal disputes with ethnic Slavs in the Transnistrian region

Ce parere aveti de rep. Moldova?

 

Cu respect.

Tot daci au ramas, ca si noi!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hy Dorelus, :blink:

 

te inteleg dar sincer nu am vazut sau auzit de-o actiune din partea voastra ptr dorinta Unirii. Nu vad demonstratii cu sute de mii,nu vad acte de patriotism impotriva rusilor. Daca si asa va plangeti de actualul regim de ce nu-l daramati ??

Cu siguranta Romania doreste Unirea, dar doreste sa demonstrati, sa aratai cumva ca o vreti.

Din punct de vedere militar ati fost si sunteti ajutati de Romania ( sa nu zici ca nu stii).

1 ) Problema vizei : Romania a fost fortata de UE.( dar nu uita ca cetatenia romana se dadeain timp in masa.....)Iar eu gasesc drept ca statul Roman sa verifice persoanele inanintea de-a da cetatenia. Nu uita ca sunt mii de " basarabeni romani" care nu inteleg lb. romana si isi doresc dreptul...

2 ) Este adevarat ca fostul Presedinte al Romaniei Prapaditul liescu se cacaset tot pe el ptr a cere Unirea.

3 ) Apoi nu ati vrut voi . Au fost alegere libere ( si aici delegatii romani au recunoscut tristi ca totul fusese

legal) si se votase un regim pro- rusesc...

4) De ced se tipa tocmai acuma ptr Unire cand Romania va intra de curand in UE ??

 

NU ma intelege gresit. Sunt patriot si doresc Unirea dar doresc dovezi din partea voastra. A venit randul vostru sa o cereti. Apoi cu siguranta Romania , sub conducerea lui Basescu nu va sta pasiv...... :stars:

 

Cu stima si respect

Protector

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cu siguranta Romania doreste Unirea, dar doreste sa demonstrati, sa aratai cumva ca o vreti.

 

hm... serios?

exista ceva studii in acest sens?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×