Sari la conținut
Forum Roportal
basarab

Romanii au ajuns in rep. Moldova 80% . CIA-Factbook.

Postări Recomandate

o parere bunicica!totusi cred ca romani de acolo ar cam trebui sa vina acasa.!nu credeti.?

 

Partea tragica e ca se pare ca ei nu prea vor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Romanu-i tot raman indiferent unde s-ar afla,

Ar trebui sa luam exemplu de la unguri care tare tin unul cu altul si se sprijina,in toate si calca in picioare tot ceea ce nu este ungur, folosesc toate tertipurile de asi mentine limba si cultura, si se cred rasa superioara.

Noi romanii nu stim cum sa ne mai sapam,sa ne mai manjim unul pe celalalt si daca pica ceva ne facem frati si cu dracul.

Desigur ca romanii din Moldova ne sunt frati, si 50 de ani de rusificare nu ar fi atat de mult , daca ar exista interes si bineinteles finantarile necesare(bani). Banii si legile dezvolta civilizatia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Partea tragica e ca se pare ca ei nu prea vor.

Cum sa ne iubeasca basarabenii cand ne-am batut joc de ei dupa 1918 Basarabia devenind un fel de siberie a Romaniei,toata pleava din regat fiind expulzata in acea zona.La fel cum sa ne iubeasca astazi cand sunt numiti mai ales in Ardeal ,,rusi prosti".De ce s-ar uni cu noi cand i-am lasat la greu in '91 ridicand din umeri la apelurile disperate de ajutor.De ce s-ar uni cu un stat macinat din interior de tendinte secesioniste,pe de o parte ungurii pe de alta Ardelenii convertiti la religia lui Sabin Gherman(eu sunt ardelean,spun acest lucru ca sa nu fiu suspectat c-as avea ceva cu ardelenii).La fel de ce-ar vrea sa se uneasca cand vad cum sunt discriminati moldovenii nostri de tot restul tarii (olteni,munteni,bucuresteni,dobrogeni,banateni,ardeleni)scotandu-le in fata defectele numindu-i prosti si uitand sau omitand cu buna stiinta ce oameni de valoare au dat culturii ,stiintei sau sportului.Unirea va fi posibila cand ne vom revizui atitudinea fata de ei si nu-i vom mai trata ca pe niste insecte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E mult mai complicat decat credem noi... degeaba cautam motivele care au contribuit (sau contribuiesc) la mentinerea separarii celor doua tari in interiorul lor, ca tot nu sunt cele reale. Nu e vorba despre ce vor sau ce vrem... nu e vorba despre ce simt sau ce simtim noi, e vorba inca o data despre ceea ce ni se dicteaza de catre altii (istoria, bat-o focul !)

Ridicarea din umeri a comunitatii mondiale (intentionat !), care s-a rezumat doar la cateva anemice declaratii cu privire la stationarea armatei ruse pe teritoriul Moldovei (se cred probabil inainte de 89...) nu dadeau nici o sansa increderii romanilor ca situatia s-ar putea rezolva. Altceva, nici nu cred ca Romania ar putea rezista in situatia de fata (economic vorbind) alipirii unui teritoriu cu atatea probleme cum este Moldova... Din disperare, saracii moldoveni au ales ideile imbecilitatii numite comunism, sperand ca le va creste cumva nivelul de trai... asta e, cateodata esti in stare sa te faci frate cu dracu' doar pana treci puntea, asa cum la noi a ajuns vadim in turul doi doar pentru ca populatia s-a saturat de ceilalti...

Ce bine-ar fi daca ar depinde rezolvarea acestei reunificari doar de factorul sentimental ! din pacate, visul reintregirii Romaniei (si cu celelalte teritorii pierdute!) este si va ramane doar un vis... nu suntem noi cei care putem schimba ceva :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E mult mai complicat decat credem noi... degeaba cautam motivele care au contribuit (sau contribuiesc) la mentinerea separarii celor doua tari in interiorul lor, ca tot nu sunt cele reale.

Mister ANDERSON ....., nu e mai 'complicat'..,.e DOAR inevitabil.

Can you feel it, Mr. Anderson, closing in on you? Well, I can. I really should thank you for it, after all, it was your life that taught me the purpose of all life. The purpose of life is to end.

in interiorul TAU sti,mister anderson ca e real.

 

Ce bine-ar fi daca ar depinde rezolvarea acestei reunificari doar de factorul sentimental ! din pacate, visul reintregirii Romaniei (si cu celelalte teritorii pierdute!) este si va ramane doar un vis... nu suntem noi cei care putem schimba ceva :D

Se pare,mister anderson, ca tu traiesti in doua lumi:una,mr.ThomasAAnderson,respectabil cetatean emigrant din Mishigan,iar alta,.Mr.Anderson,ca spion ascuns care lupta pt.poluarea si uciderea din culpa la guantanamo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×